Taksim İşçi Sınıfının Vatanıdır, Terk Edilemez!

01.05.2017
610
A+
A-

Taksim İşçi Sınıfının Vatanıdır, Terk Edilemez!

1977’nin kanlı 1 Mayıs’ının 40’ıncı yılında katledilen Devrim Şehitlerimizi anmak ve 1 Mayıs Alanı Taksim’i, Vatanımızı savunmak için alanlardaydık.

En başından beri Halkın Kurtuluş Partisi olarak AKP’giller’in 1 Mayıs Alanı Taksim’i yasaklamasını kabul etmedik. Bakırköy pazaryerinde 1 Mayıs kutlamayı asla ve asla düşünmedik. Kanlı 1 Mayıs’ın 40’ıncı yılında şehitlerimizin anısına, mücadelesine sahip çıkmak için tek hedefimiz var: Taksim’i 2009 yılında fethettiğimiz gibi yeniden fethetmek. O meydan bizim için vatandır.

baktım gökte bir kırmızı bir uçak

bol çelik bol yıldız bol insan

bir gece sevgi duvarını aştık…

Biz de Can Yücel’in şiirinde olduğu gibi Halkın Kurtuluş Partisi olarak 1 Mayıs 2017 gündüzü ‘Sevgi Duvarı’nı aştık. “Taksim’de 1 Mayıs Engellenemez” sloganlarımızla Anayasal hakkımızı kullanmak için Beşiktaş’ta toplandık. Ara Sokaklardan gruplara ayrılarak eylemimize başladık. Ama kolluk kuvvetleri Halkın Kurtuluş Partililere tüm gücüyle saldırdı.

İlk grup yoldaşımız bayraklarımızla, pankartlarımızla, önlüklerimizle; öfkeyle, hınçla, inançla, kararlılıkla, yiğitçe haykırdılar sloganlarımızı. Yürüdüler Taksim’e doğru.

İçinde Parti Yöneticilerimizin de bulunduğu 24 Yoldaş’ımız gözaltına alındı hoyratça. Saldırdılar bilincin, inancın yiğitlerine. Ama yıldıramadılar. Direndiler Kurtuluş Partililer. Ve zorla gözaltına alarak, polis otolarına bindirildiler.

Onlar polis otolarını da eylem alanına çevirdiler. 2 polis otobüsü eylem alanına döndü bir anda.

Arkasından, bir başka grup Kurtuluş Partili devraldı Taksim Vatan bayrağını. Onlar da haykırdılar sloganlarını. Onlar da çıktılar meydana.

Polis onlara da saldırdı vahşice. Biber gazı sıktı. Ama onlar da direndiler kararlıca. Ve 36 yoldaşımız da gözaltına alınmış oldu.

Polis, toplamda 60 Kurtuluş Partiliyi gözaltına aldı.

Kurtuluş Partililer sağlık kontrolü için götürüldükleri Kâğıthane Devlet Hastanesi’nde, polisin yasadışı bir şekilde takmış olduğu ters ve plastik kelepçeyle yasaya aykırı olarak muayene edildi. Doktor, Hipokrat yemini çiğnedi. Polisin yasadışılığına, zorbalığına boyun eğdi.

Gözaltına alınan yoldaşlarımız için Kurtuluş Partili Hukukçulardan oluşan üçüncü ekip Beşiktaş’ta basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hukukçularımız, “Anayasal hakkımızı kullanmak için buradayız. 1 Mayıs Alanı Taksim’dir. O meydan bize şehitlerimizin emanetidir. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Biz İşçi Sınıfımız için, Tam Bağımsız, Laik, Demokratik Türkiye için savaşıyoruz. Halkız, Haklıyız, Kazanacağız!” diye konuştular.

Biz Küba Devrimi’nin önderi Kahraman Gerilla Che Guevara’nın “Boyun Eğmediğiniz Sürece Yenilmiş Sayılmazsınız” sözünü şiar edindik.

Hiçbir zaman vazgeçmedik, teslim olmadık.

Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın söylediği gibi, “Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense ölmek yeğdir” diyoruz.

Yaşasın 1 Mayıs!

Taksim Vatandır!

Bijî Yek Gulan!

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz