Soma Katliamı Davası’nda madenci ailelerini yalnız bırakmıyoruz

17.02.2016
488
A+
A-

Soma’da 13 Mayıs 2014 günü 301 Madenci kardeşimizi katledenlerin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı altıncı etap duruşmalar 16 Şubat 2016 günü başladı. Bu duruşmada da; HKP olarak, Soma Katliamı’nın gerçek sorumlularının kimler olduğunu haykıran pankartımız ve bayraklarımızla işçi ailelerini yalnız bırakmadık.
Bize göre bu yargılama; patron, genel müdür, işletme müdürü ve diğer müdürlerin yanında, diğer siyasi sorumlular ve bakanlık müfettişleri de bu yargılamaya dahil edilmediği sürece göstermelik kalmaya mahkûmdur.
Bu duruşmanın en belirgin yönü; işyeri hekimlerinin tanık olarak verdikleri ifadeler oldu. Aslında katliamdan sonra bu işyeri hekimleri sanık olarak ifadeleri alındığı halde, her ne hikmetse dava açıldığında sanık değil tanık yapılmışlar.
Oysa bu hekimlerin katliam öncesindeki “işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri”nin alınmasındaki yetersizlikleri ve duyarsızlıkları nedeniyle sorumlulukları büyüktür. Örneğin ilk ifade veren Serdar isimli doktor işyerinde; İş Güvenliği toplantılarının 20-25 dakika sürdüğünü söylüyor. “Ocakta yeni yollar açıldığı için işlerin yoğunluğundan Nisan ayındaki toplantı yapılamadı” diyor.
Niye uyarmadınız? sorusuna ise; “sözlü olarak üstlerime bildirdim” diyor. Tabiî ki yalan söylüyor.
Aynı Doktor; kendine gelen şikâyetlerin genellikle “mevsimsel hastalıklar, ramazan ayında reflü, mantar zehirlenmesi gibi hastalıklar olduğunu” söylüyor. Oysa işyeri koşullarından kaynaklanan o kadar çok hastalık var ki, bunların hiçbirisini söylemedi. Katliam öncesindeki kömür yanmasından kaynaklanan hastalıklardan, şikâyetlerden, yoğun ağrı kesici dağıttıklarından hiç bahsetmedi. Baş ağrısı şikâyetlerinin ise, “işçilerin banyodan sonra başlarını kurulamadıklarından kaynaklandığını” söyledi utanmadan. Meslek hastalığı şikâyetlerine ise hiç değinmediği gibi, “Nisan ayı içindeki CO zehirlenmesi şikâyeti gelmedi” diye açıktan yalan söyledi. Oysa aynı ay içinde Soma Hastanelerine yoğun bir CO zehirlenmesi başvurusu yapıldığı kayıtlarla sabit.
Diğer doktor da benzer yalan beyanlarla işvereni koruyucu bir ifade verdi. Dinlenen üç işçiden ikisi doğrudan katliam anında ocakta olmadıkları için, katliam anıyla ilgili somut bilgiler vermediler. Ancak bu işçiler halen ocakta çalışmaya devam ettiklerinden, bunlar da işvereni koruyucu ifadeler verdiler.
Duruşma öncekilerde olduğu gibi, arka arkaya yapılan oturumlarla devam etmektedir. Katliam yerinde keşif yapılmış olup, bilirkişilerin raporları beklenmektedir.
Soma’da 301 kardeşimizi katledenlerin yargılandığı davayı duruşma salonunda Genel Sekreter Yardımcımız Av. Tacettin Çolak, salon dışında da İzmir İl Örgütü’nden yoldaşlarımız takip etmeye devam etmektedir.

Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz