Soma Davasının Peşini Bırakmayacağız!

27.12.2016
646
A+
A-

Manisa’nın Soma ilçesinde Akpgillerin bekçiliğini yaptığı sömürü düzeni yüzünden hayatını kaybeden 301 Madenci kardeşimizin davasının bir duruşması daha, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşti.Davada, madeni işleten Soma Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, olaydan 2,5 yıl sonra ilk kez hakim karşısına çıktı. Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı daha önce ek soruşturmaya gerek olmadığı belirtilen Gürkan ve Soma Kömür İşletmeleri’nin dört yöneticisi hakkında taksirle ölüme sebebiyet vermek iddiasıyla dava açmıştı.

Her sanığın ifadesi ikamet ettiği şehirde alındığından Gürkan da İstanbul’da hakim karşısına çıktı. Biz de her Soma Davasında olduğu gibi bu davada da katillerin  yargılanması ve gerekli cezayı alması için öncesinde  yapılan eyleme ve duruşmaya katıldık.

Saat 10 sularında Madende ölen işçilerin aileleri Çağlayan Adliyesine “Somanın Kömürü Katilleri Yakacak, Soma’nın hesabı Sorulacak” sloganları eşliğinde yaklaştıklarında;bizler de başlattığımız sloganlar açtığımız bayrak ve dövizlerimizle coşkulu bir şekilde karşıladık onları. Ailelerin yürek yakan acıları, öfkeleri gözlerinden belli oluyor ve eylemede yansıyordu. Aileler adına yapılan basın açıklamasında Soma faciasında yaşamını yitiren Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak, Soma maden katliamını unutturmamak ve adalet için bir araya geldiklerini söyledi. Soma katliamının sorumlusu olan Alp Gürkan’ın gerekli cezayı almasını talep eden Çolak şöyle devam etti: “Türkiye tarihinin en büyük iş cinayeti olan Soma Maden katliamını unutturmamak sorumlulardan hesap sormak Adalet istediğimizi haykırmak için bugün burada  İstanbul da yine, sokaktayız. Yurttaşlarımız çalışırken göz göre göre ölmesinler, iş cinayetleri son bulsun diye buradayız. Soma katliamının baş sorumlusu Alp Gürkan’ın da gerekli cezayı almasını sağlamak için  buradayız.”

Halkın Kurtuluş Partililer olarak acılarını öfkelerini içtenlikle paylaşarak dayanışmada bulunduk her zamanki gibi. Bayrağı İzmir’li yoldaşlarımızdan devralmıştık bugün. Eylem esnasında öncesinden  astığımız “Somanın Katili Akpgillerin Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” pankartımız polis tarafından korkakça kaçırıldı.

Basın açıklamasından sonra ailelerle birlikte duruşma salonuna girdik. Duruşma sırasında Alp Gürkanın ifadesi alındı. Patron Gürkan burada baş sağlığı bile dilemeden utanmazca ve yüzsüzce,faciada kusurları olmadığını iddia etmeye çalıştı. Bu utanmazca savunmasının ardından söz alan avukatlar, insan olmaktan çıkmış Alp Gürkan’a sorular sordular. Duruşma hakiminin engelleri ile karşılaştılar. Patron Gürkan zorlandığı sorulara avukatlarının desteği ile cevap vermedi ve rahat tavırları ile dikkat çekti. Zira yüzünde en ufak bir üzüntü ifadesi bile yoktu! Ama duruşma boyunca aileler hâkimin uyarılarına rağmen tepkilerini göstermekten geri kalmadılar. Duruşma bitiminde de tepkilerini yükselttiler. Salonda bulunan arkadaşlarımız da Ailelerle birlikte tepki gösterdiler. Aileler “tarihe 301 kişinin katili olarak geçeceksin!” diyerek içlerindeki yangını yansıttılar. Karar talimat duruşmasında alınan ifadelerin ilgili mahkemeye gönderileceği oldu.Birleştirme talebi olan davanın diğer duruşması 23 Ocak’ta Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Duruşma sonrasında yapılan basın açıklamasında katilllerin hesap verene kadar bu mücadelenin süreceği bir kez daha belirtildi. Eylem sloganlarla son buldu. Ancak biz biliyoruz ki Akpgillerin bekçiliğini yaptığı bu sömürü düzenin de bu katiller adilce yargılanamayacaktır, çünkü bu katliamın sorumluları sadece Alp Gürkan değil ona izin veren AKPgillerdir de. Bu yüzden bu katliamın hesabının sorulması ancak Kaçak Saraylı Reis’in ve onun avanelerinin ülkemizden def edilip, gerçekten demokratik tam bağımsız bir demokratik halk iktidarının kurulması ile mümkündür. Bizler de tüm bu katliamların hesabının sorabileceğimiz ve husömürünün, zulmün olmadığı eşit bir düzen kuran kadar mücadelemize devam edeceğiz.

SOMA KATLİAMININ HESABI SORULACAK!

KATİL PATRON ALP GÜRKAN YARGILANACAK!

HKP İstanbul İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz