Sivas Katliamı’nı İstanbul’da lanetledik

02.07.2018
766
A+
A-

25 yıl önce bugün, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta, Madımak Oteli’nde 35 aydınımız yakılarak katledildi Ortaçağcı Şeriatçılar tarafından.

Pir Sultan’ı anma etkinlikleri için Sivas’ta bulunan şair, müzisyen, aydın insanlardı hepsi. Gözü dönmüş şeriatçılar tarafından canice katledildiler.

Katliamı, 25’inci yılında İstanbul Kadıköy’de yaptığımız eylemle lanetledik.

Açıklamayı HKP Sancaktepe İlçe Örgütü’nden Deniz Yoldaş yaptı. Açıklamada, zamanın AB-D’ci devlet yöneticilerinin katledilen aydınları korumak yerine katliamcıları koruduğu belirtilerek, “Dönemin Cumhurbaşkanı S. Demirel, “Halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmeyiniz.” diyerek Şeriatçı katiller sürüsünü koruyor ve ilgilileri uyarıyordu.

Başbakan Çiller ise katliamdan sonra; “Çok şükür, otel dışındaki halkımız bu yangından zarar görmemiştir! Halktan kimsenin burnu kanamamıştır ve ölenler de çıkan yangından boğularak ölmüşlerdir. Olayı bu kadar büyütmek yanlış, bir futbol maçında da bu kadar insan ölebilirdi” demişti” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, katliamın Çorum, Maraş ve Gazi katliamları gibi, AB-D tarafından üretilen Yeşil Kuşak Projesi’nin bir ürünü olduğu, bu projenin günümüzdeki adının ise Büyük Ortadoğu Projesi olduğu belirtildi.

AB-D Emperyalistlerinin bu projeyi uygulamak için ülkemizde en gerici sınıf olan Tefeci-Bezirgân sermayeyi iktidara getirdiği vurgulanan açıklamada bugün de bu sınıfın temsilcisi olan AKP’giller’in AB-D tarafından iktidarda tutulduğu ifade edilerek, “Bu gün ülkemizdeki siyasi iktidar, Sivas’ta katliam yapanların ve onların avukatlığını yapan kişilerin elindedir” denildi.

Eylemde sık sık “Şeriat Ortaçağdır”, “Laiklik Yoksa Özgürlük Yoktur “, “Kahrolsun AB-D Emperyalizmi”, “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek, Sivas’ın Hesabı Sorulacak” sloganları atıldı.

Açıklamanın ardından 2 Temmuz’da katledilen 35 aydınımız için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından eylemimiz, sloganlar eşliğinde sona erdi.

ETİKETLER: , ,
İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz