Şanlı Gezi İsyanı’mız 5’inci yılında, şan olsun!

29.05.2018
618
A+
A-

“…

baktım gökte bir kırmızı bir uçak
bol çelik bol yıldız bol insan
bir gece sevgi duvarını aştık”

 5 yıl önce bugünlerde, Türkiye kuşaktan kuşağa aktarılarak asla unutulmayacak günler yaşıyordu. AKP’giller’in Taksim Gezi Parkı’nı yıkıp yerine “Topçu Kışlası” yapma girişimleri, İstanbul’un göbeği Taksim’de Şanlı bir İsyanın patlamasına vesile oldu. 27 Mayıs’ta ilk kıvılcımı yakılan ateş 31 Mayıs’ta kızıllığı ülkenin dört bir yanından görülen ve milyonlarca insanımızı etkileyen bir büyük isyana dönüştü.

En yakıcı Haziran’da Şanlı Gezi İsyanı’mız patlak verdi, dalga dalga yayıldı. Tüm Türkiye’yi etkisi altına aldı. Halkımız, AKP’giller’in zulmüne, laiklik düşmanı Ortaçağcı politikalarına karşı yekvücut oldu. Toplamda 10 milyon insanımız Gezi Direnişi eylemlerinde yerini aldı. Halkımız orijinal eylem biçimleri yarattı.

Şanlı Gezi İsyanı’mız öylesine büyüdü, öylesine genişledi ki AKP’giller korkuya kapıldı. Kolluk kuvvetleri, başta Taksim Meydanı olmak üzere tüm ülkeyi gaza, plastik mermiye boğdu.  İşte bu saldırılarda yaşamının baharında olan 8 gencecik insanımız; Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Hasan Ferit Gedik, Ahmet Atakan ve Berkin Elvan (daha 14 yaşında bir çocuktu) AKP’giller tarafından katledildi. Onlarca insanımız gaz kapsülleriyle gözlerini kaybetti, vücudutlarında geçici ya da kalıcı hasarlar meydana geldi. Ama yapılan tüm baskıya rağmen halkımız geri adım atmadı, kararlıca düşmanına korku saldı, geri durmadı.

Şanlı Gezi İsyanı’nın ilk gününden itibaren Halkın Kurtuluş Partisi olarak Genel Başkanımız, Genel Merkez Yöneticilerimiz başta gelmek üzere, bulunduğumuz tüm illerde eylemlerde en ön saflarda yerimizi aldık. Gezi Parkı’nda çadırımızı kurduk, standımızı açtık.

Gezi’yle birlikte ülkemizdeki mizah anlayışı neredeyse tamamen değişti. Duvar yazılarıyla, sosyal medya paylaşımlarıyla bambaşka bir boyuta taşındı. Milyonlarca genç hayatında ilk defa sokağa çıkarak, biber gazı yiyerek, hem de bununla övünerek “apolitik gençlik” imajını dağıttı.

Şanlı Gezi İsyanı’mızın üzerinden 5 sene geçti. Bu geçen 5 senede ülkemizde bombalar patladı, yüzlerce masum insanımız katledildi. Ortaçağcı politikalar devlet kurumları başta olmak üzere her yere daha da yayıldı. İmam Hatiplerle dolan ülkemizde eğitim sistemi gerici politikalarla bilimsellikten uzaklaştırıldı. Yargı kurumları AKP’giller’in hukuk bürosuna dönüştü. Tarikatlar tüm ülkeyi kuşattı. El birliğiyle Cumhuriyet’in kazanımlarını birer birer sömüren, yok eden iki Amerikancı – Ortaçağcı güç olan FETÖ ve AKP’giller 15 Temmuz Kanlı Ganimet Paylaşım Savaşı’nda kapıştı. Ardından hayatımıza giren OHAL, AKP’giller’in tüm halkımızı baskı altında tutmak için kullandığı çok büyük bir araç haline geldi.

Halkımız 5 yıl öncesine göre çok daha yoksullaştı, işsizlik, pahalılık giderek arttı. Kaçak Saraylı’nın da her fırsata söylediği gibi OHAL, İşçi Sınıfımızın ses çıkartamaz duruma getirilme girişimlerinin “yasal” kılıfı haline getirildi. Grevler yasaklandı, sendikal faaliyetler engellendi, Parababaları kârlarına kâr kattı. KHK’ler ile binlerce ilerici, demokrat insan işinden edildi. Gazeteciler, bilim insanları, hapislere atıldı.

Ve gelinen son noktada halkımız, 5 Amerikancı parti arasında bir tercihe zorlandığı baskın erken seçime götürülüyor. Hangisi seçilirse seçilsin ABD ve AB emperyalistlerinin emrinden çıkmayacak olan bu Amerikancı Beşli Çete eliyle halkımız yeniden celladına âşık hale getiriliyor.

Gerçek kurtuluş, ölümlerden ölüm beğenmek anlamına gelen bu göstermelik seçimler değil; daha örgütlü, daha kapsamlı, ne yapacağını ve nereye gideceğini bilen yeni Gezi’ler yaratmaktan geçmektedir. Emperyalistler tarafından ablukaya alınan halkımızın kurtuluşu ABD ve AB uşağı Parababalarının partilerinde değil, kendi örgütlülüğü ile yumruğunu masaya vurmasındadır. Partimiz Halkın Kurtuluş Partisi de gerek teorisiyle gerek pratiğiyle halkımızın kendi kaderini kendi eline almasıyla sonuçlanacak şahlanışının öncülüğünü yapacak yegâne örgütlü güçtür.

İnanıyoruz ki, bir dahaki Gezi’den kolay kolay kurtulamayacak Emperyalistler ve yerli uşakları. Onları eninde sonunda ülkemizden ve bölgemizden defedeceğiz, yeni Gezi’ler yaratacağız! 29 Mayıs 2018

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

Yaşasın Şanlı Gezi İsyanı’mız!

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz