Real Market İşçilerinden yeni eylem

08.09.2017
622
A+
A-

Real Market İşçileri,
Hileli İflasa, Haklarının Gasp Edilmesine,
Sarı Sendikacılığa Karşı
Mücadeleye Devam Ediyor

Real Market İşçileri Mağaza Temsilcileri bir araya gelerek mücadele programı çıkartmışmış Haklarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz. Direne Diren Kazanacağız diyerek tüm Metro ve Beğendik Mağazalarını mücadele alanına çevirmeye başladılar.

Günlerdir Real Market işçileri hileli iflasa, haklarının gasp edilmesine sarı sendikacılığa karşı İstanbul, Konya’da, Ankara’da Metro, Beğendik mağazaları önünde kitlesel eylemler gerçekleştiriyor.

8 Eylül Cuma günü saat 14:00’da Güneşlide bulunan Metro Genel Müdürlüğüne bir kilometre uzaklıkta bir yerde toplanan Raal Marketten haklarını alamayan işçiler bir araya geldi. Buradan Metro, Real, Beğendik logolu “Haklarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz” pankartı ile kitlesel olarak sloganlarla ve coşkuyla yürüyüşe geçildi.  Yoğun güvenlik önleminin alındığı Metro Genel Müdürlüğü önünde basın açıklamaları yaptılar..

Açıklamanın ardından ve 1475 sayılı Yasa’nın 14. maddesine göre; Metro AG’ye bağlı Real Hiper Marketleri Zinciri A.Ş işyerinde geçen çalışma sürelerine ilişkin kıdem tazminatlarının ödenmesi için Metro Genel Müdürlüğe hazırlanmış olan ihtarnameleri verdiler.

Genel Müdürlük önünde işçiler adına Ahmet Fazıl Şahin bir açıklama yaptı.

Ahmet Fazıl Çetin; süreç içeresinde hukuki boşluklardan da faydalanan ve kayyumu kendine kalkan edinen şirket tarafından birçok haksız, hukuksuz ve keyfi uygulamalara tabi tutulduklarını vurguladı.  İş akitleri fesih edilen iki aydır maaş alamayan, tazminatları ödenmeyen 1700 Real Market işçileri ( aileleri ile birlikte yaklaşık 10.000)  olarak tüm haklarının işçilerden sorumlu olmadığını belirten her türlü finansal sorumluluğu olan Beğendik grubu tarafından karşılanmasını talep ettiklerini belirtti.

Ahmet Fazıl Çetin, aynı zamanda haklarımızın ödenmesi Metro Gross Market’te sorumludur, dedi. Bu nedenle de Metro Gross Market önüne geldiklerini, Real Hipermarketler Zinciri A.Ş Beğendik Grubuna devredilmeden önce Metro Gross Marketlerine ait olduğunu belirtti. Bu nedenle de yıllarca Metro Gross Marketleri işçileri olarak çalışan bizlerin haklarının ödenmesinde sorumludur, dedi.

Ahmet Fazıl Şahin, önümüzde ki günlerde Kayseri’ye gideceklerini, Kayseri’de Beğendik Genel Müdürlüğü önünde eylem yapacaklarını vurguladı. Real Marketin bağlı olduğu tüm işyerlerinde eylemlerimiz sürecek dedi.

Ahmet Fazıl Çetin; 2006 yılından beri TÜRK-İŞ’e bağlı Tez Koop- İş sendikası olduklarını ama bu süreçte sendikalarının yanlarında olmadığının altını çizdi. Yanımızda olmadığı gibi haklarımızı için mücadele etmemizi engellemeye çalışmaktadır.  Arkadaşlarımıza, kendisinin örgütlü olduğu diğer marketlere iş teklifinde bulunarak mücadeleden uzaklaştırmaya çalıştırmaktadır. Oysa biz biliyoruz ki bu bir işveren taktiğidir; dedi.

Ahmet Fazıl Çetin konuşmasına; Üyesi olduğumuz sendika ortadan kayboldu ama bizlerden hiçbir beklentisi olmayan işkolumuzdan tamamen farklı, şuan da yanımızda olan DİSK/ Nakliyat-İş Sendikası mücadelemizi sahipleniyor ve destekliyor, dedi.

Ahmet Fazıl Çetin; Sözlerini Real Market İşçileri olarak gasp edilen tüm haklarımızı kazanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kazanan biz, 1700 Real Market işçisi olacak. İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız, diyerek bitirdi.

Eylemde Bir bayan işçi söz alarak Real Market’te yaşadıkları süreci anlattı.

Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’da  bir konuşma yaptı. Ali Rıza Küçükosmanoğlu konuşmasında Real Market işçileri haklı, onurlu ve meşru bir mücadele verdiğine değindi. Bu haklı ve onurlu mücadeleye sahip çıkmak, Real işçileri üyemiz olmasa da görevimizdir dedi. Tüm sendikalarda bunu beklediklerini ifade etti.

Real Market’in hileli bir biçimde iflas ettirildiğini vurgulayan Küçükosmanoğlu, işçilerin bir oyunla haklarının gasp edilmesine izin vermeyerek, sonuna kadar Real Market işçilerinin yanında olacaklarını vurguladı.

İşçilerin tüm alacaklarında Metro ve Beğendiğin sorumlu olduğunu belirten Küçükosmanoğlu 1475 sayılı Yasa’nın 14. maddesine göre Meto AG; Metro AG’ye bağlı Real Hiper Marketleri Zinciri A.Ş işçilerin  işyerinde geçen çalışma sürelerine ilişkin kıdem tazminatları ödemesi gerektiğini ifade etti.

Tez Kop İş Sendikasına da değinen Küçükosmanoğlu yıllarca aidat aldığı Real Market işçilerine  karşı Tez Koop İş Sendikasının görev ve sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

Eylemde; “İşçilerin Hakları Gasp Ediliyor, TEZ KOOP-İŞ Nerede? Kahrolsun Sarı Sendikacılık” Kayyum Dediler, Hakkımız Yediler”, “Kıdem-İhbar ve Diğer Haklarımızdan Metro-Real-Beğendik Sorumludur”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, Haklarımızın Gasp Edilmesine Karşı Direneceğiz Mücadele Edeceğiz ve Kazanacağız sloganları atıldı dövizleri taşındı.

Eylem sloganlarla son buldu.    08/09/2017

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz