Partimizden YSK’ya Başvuru: “Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylık başvurusunu kabul etme”

04.03.2022
376
A+
A-

Partimiz, AKP’giller’in Seçim Bürosuna dönüştürdüğü Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), AKP’giller’in Kaçak Saraylı Reisi Tayyip Erdoğan’ın sahte diplomasıyla ilgili bugüne kadar çoktan yapması gerekirken yapmadığı, yapamadığı inceleme ve araştırmanın yapılmasını, önümüzdeki seçimlerde Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının kabul edilmemesi için bir dilekçe ile YSK’ye başvurdu.

Dilekçede, “Elbette her biri hukuk nosyonuna sahip Kurulunuz üyeleri, bunları ve Hukukun en temel kurallarından birinin “kanunların lafzına ve ruhuna uygun hareket etmek, o yönde hükümler oluşturmak-kararlar vermek” olduğunu çok iyi bilir. Ama iş; Cumhurbaşkanlığı Makamında oturan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı seçilebilmek için Kurulunuza Noterden Onaylı bir örneğini ibraz etmek zorunda olduğu Yükseköğrenim Diplomasına gelince, Anayasa ve yasa hükümleri, bağımsızlık ve tarafsızlık ilkeleri göz ardı edilmektedir” denildi.

Dilekçede, Türkiye Noterler Birliğinin, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmak için sunduğu diplomasının fotokopisini, aslını görmeden “aslı gibidir”” şeklinde onaylayan noter kâtibine soruşturma açmayan Notere uyarma cezası verdiği hatırlatıldı. Ve normal hukukun egemen olduğu, kanunların işlediği bir ülke olsaydı:

1- YSK’ye sahte bir belge sunulduğu için Tayyip Erdoğan hakkında YSK tarafından Savcılığa bir suç duyurusunda bulunulması,

2-  TBMM tarafından Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığının düşürülmesi,

3- Kendisine Halkımızın vergileriyle ödenen bütün ödemelerin geri alınması için yasal yolların başlatılması için gerekli girişimlerde bulunulması gerekirdi.

YSK’ya yaptığımız başvurunun ardından Partimizin Genel Sekreter Yardımcısı ve Ankara İl Başkanı Av. Sait Kıran Yoldaş’ın yaptığı açıklamayı aynen yayımlıyoruz:

***

Bildiğiniz gibi yeni seçimlerin gündeme geldiği dönemde AKP’giller’in Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diploması bir kez daha gündemde. 2023’te veya erken yapılacak seçimlerde aday olacağı düşünülen Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önceki seçimlerinde usulüne uygun diplomasının olmadığı bütün kamuoyunun bilgisi dâhilinde. Ve bu açıkça Türkiye Noterler Birliğinin kararıyla kayıt altına alınmış durumda. Son seçimlerde YSK’ye sunulan diploma örneğinin usulüne uygun olmadığı resmi kararla ortada.

Diploma fotokopisi o dönemde Recep Tayyip Erdoğan’ın özel kalem müdürünün şoförü tarafından İstanbul’da bir notere götürülmüş ve usule aykırı biçimde aslı görülmeden onaylatılmış.  Bu çerçevede biz bugüne kadar, 3 defa Yüksek Seçim Kuruluna bu usulsüzlüğün giderilmesi, Anayasamızın, yasalarımızın emrettiği şekilde bir diploma sunmayan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığının yok hükmünde olduğunun karar altına alınması, daha önce yapılan 2018 seçimlerinde adaylığının düşürülmesi için başvurular yaptık. Başvurularımız YSK tarafından açık yasal hükümler ihlal edilerek görmezden gelindi, reddedildi.

Seçimlerin gündeme geldiği bu dönemde, Yüksek Seçim Kuruluna anayasal, yasal sorumluluklarını bir kez daha hatırlatıyoruz. AKP’giller’in Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yasalarımızın aradığı bir şekilde diplomaya sahip olmadığı, bunun tespit altına alınmasını talep ettik. Yeni yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olması durumunda, adaylık başvurusunun reddedilmesi, aksi halde YSK üyelerinin hepsinin tek tek yasal sorumluluklarının doğacağını ve bunun gereği için yasalara aykırı davranan kurul üyelerinin yasal takibata uğraması için gerekeni yapacağımızı belirttik, ihtar amaçlı dilekçemizi verdik.

AKP’giller’in hukuk bürolarına dönüştürülmüş bu kurumlardan bir beklentimiz yok. Ama bir kez daha yasal sorumluluklarını hatırlatmak, birilerinin yaptığı gibi yarın öbür gün bizi kandırdılardı, biz bunu bilmiyorduk dememeleri için 4’üncü kez YSK’ye başvuruda bulunduk.  Bunun da takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Her türlü yasadışılıklara, kanunsuzluklara, hukuksuzluklara karşı Halkın Kurtuluş Partisi halkımızın çıkarları için, ülkemizin çıkarları için mücadele etmeye devam edecek. Bu uğurda Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın dediği gibi “Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense ölmek yeğdir” bakış açısıyla mücadele ediyoruz, mücadeleye devam edeceğiz.

1 Mart 2022

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz