Partimiz bu kez de Thodex vurgununu yargıya taşıdı: Ülkemizi vurguncular cenneti yaptılar. Halkımızın birikimlerini hortumluyorlar…

26.04.2021
414
A+
A-

Borsacılık ve kripto para alanında faaliyet gösteren Thodex isimli vurguncular yine vatandaşlarımızın birikimlerini hortumladılar. Ülkenin mali, ticari, bankacılık ve banka dışı finansal kuruluşlarınca yeterince denetlenmemeleri, ayrıca yürürlükteki yasal mevzuat sayesinde ülkemiz bu vurguncular için kısa yoldan köşe dönülen cennet yapıldı.

Geçmişte Bankerler faciasını yaşadı bu ülke. Ardından Jet Fadıl, İhlas Holding, Bosna’ya yardım diye toplanan paraların iç edildiği “Mercümek Yolsuzluğu” vb. Hangi birini sayalım bu vurgunların, bu vurguncuların?..

Ama her biri maalesef iktidardaki yöneticiler tarafından korunup kollanmıştır.

Çocuk denecek yaşta biri olan Faruk Fatih Özer, Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre sermayesi 400 bin TL olan Koineks Teknoloji A.Ş işimli bir şirket kuruyor. Şirketin bugünkü sermaye değeri ise 40 Milyon dolardır. Ama hiç vergi ödemiyor. Ama kimse bir şey sormuyor.

Bu adam sistemin kendisine tanıdığı olanaklardan yararlanmanın yanı sıra bir de siyasilere yakın durarak, MHP Milletvekilinin oğlunun evinde kalarak, İçişleri ve Dışişleri Bakanları ile görüşmeler yapıp resimler çektirerek nüfuz ticareti yapıyor.

Sonra da güya Borsacılık hizmeti sunmak amacıyla yaklaşık 400 bin vatandaştan topladığı 2 milyar dolar parayla 20.04.2021 tarihinde elini kolunu sallayarak yurt dışına kaçıp gidiyor.

Esasında; suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgüt olan bu şirketin www.thodex.com internet sitesinden yapılan paylaşımda; “… şirketimiz kayıtları daha önce de MASAK, SPK, Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kurumların bilgisine sunulmuş olup herhangi bir usulsüzlük olmadığı ilgili kurumların kayıtları ile de sabittir.” denildiği halde, anılan kurumların yetkilileri şirketi denetleme görevlerini yerine getirmiyorlar.

Bu vurguncunun yurtdışına kaçışında ülkenin istihbarat birimleri de görevlerini yapmamıştır. Emniyet, Jandarma ve MİT görevlileri ve bunların bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı da görev suçu işlemiştir.

Dolayısıyla; Nitelikli Hırsızlık, Nitelikli Dolandırıcılık, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma, Yasak Cihaz veya Programlar, Denetim Görevinin İhmali, Nüfuz Ticareti, Görevi Kötüye Kullanma, Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama suçlarından;

Koineks Teknoloji Anonim Şirketi kurucusu Faruk Fatih Özer ile Recep Tayyip Erdoğan, Mevlüt Çavuşoğlu (Dışişleri Bakanı), Süleyman Soylu (İçişleri Bakanı), Lütfi Elvan (Hazine ve Maliye Bakanı), Mehmet Muş (Ticaret Bakanı), Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçlar Araştırma Kurulu Başkanı, Mehmet Ali Akben (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı), İsmail Türk (Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı), Koineks Teknoloji Anonim Şirketi’nin denetçisi ve Soruşturma aşamasında ortaya çıkartılacak; menfaat temin eden şüpheliler ve fiillerine onay veren, görmezden gelen; MİT, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma İstihbarat elemanları ile diğer kamu görevlileri hakkında yaptığımız suç duyurusunun dilekçesi; İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığına gönderilmek üzere İzmir Cumhuriyet Savcılığına verilmiştir.

Ülkemizin en Vatansever, en Halksever partisi olan Halkın Kurtuluş Partisi; tüm haksızlıkların ve hukuksuzlukların üstüne çekinmeden yürüyen parti olarak; bu vurgunda sorumluluğu olan siyasiler ve diğer ilgililerin yargılanması için her zaman olduğu gibi bugün de mücadele etmeye devam ediyor.

Yapılan suç duyurusunun ardından İzmir Adliyesi önünde HKP İzmir İl Yöneticilerinin de katılımıyla basın açıklaması gerçekleştiren HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak şunları söylemiştir:

***

Değerli Halkımız,

Bugün de kripto parası yolsuzluğu yapanların, vurgunu vuranların peşine düştük. Daha dünkü bir çocuk, 22-23 yaşlarında, kurmuş olduğu bir şirket eliyle, başlangıçta 400.000 liralık bir sermayeyle kurduğu şirketini 40 milyon dolar sermayeye ulaştıran bir vurguncuyla ilgili suç duyurusunda bulunduk: Thodex firması sahibi Faruk Fatih Özer hakkında.

Bunun dışında, bunun vurgunlarını denetlemeyen, Hazine Bakanı, Maliye Bakanı, Ticaret Bakanı, SPK Kurulu Başkanı ve Yöneticileri, BDDK Başkanı ve yöneticileri hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Bu eylemde işlenen suçlar; “Nitelikli Hırsızlık, Nitelikli Dolandırıcılık, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma, Yasak Cihaz ve Programlar Kullanma, Denetim Görevinin İhmali- bu özellikle Mali Suçlar bakımından devlet kurumlarının yapmadığı denetim görevlerinin ihmali, Nüfuz Ticareti, Görevi Kötüye Kullanma ve Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama” suçları nedeniyle bugün itibariyle İstanbul ve Ankara Cumhuriyet savcılıklarına gönderilmek üzere suç duyurumuzu yaptık.

Bu suç duyurumuzda, aynı zamanda ülkenin yürütme organının başı olan Tayyip Erdoğan hakkında da şikâyetimiz vardır. Bunun yanında İçişleri Bakanı ve Dışişleri Bakanı hakkında da şikâyetimiz vardır. Çünkü bunlar, resimler vererek toplum nezdinde bu vurguncuları masumlaştırmışlardır. Tıpkı geçtiğimiz günlerde foyası ortaya çıkan eroinci vatandaş gibi. Bunlar devlet olmanın yükümlülüklerini yerine getirmediklerinden şu an açıklanan rakamlara göre birikim sahibi insanlarımızın 2 milyar dolarını yurt dışına kaçırmışlardır.

Öyleyse biz soruyoruz:

Bu ülkenin Jandarma İstihbaratı ne iş yapar?

Emniyet İstihbaratı ne iş yapar?

MİT’i ne iş yapar?

Ve bakın gazete haberlerinde bu şirket, başlangıçta bir apartman dairesinde faaliyet gösterirken, günümüzde Şişli’de plazalara taşınmıştır. Dolayısıyla, bunlara bugüne kadar “nereden buldun” sorusunu dahi soran yoktur. Ben avukat olarak bazen KDV’mi, stopajımı ödemediğim anda, bir aylık geciktirdiğim anda ikinci beyannamemi kabul etmeyen sistem, bunları nasıl vergisiz idare etmiştir?

İşte bu soruların cevabını suç duyurusu dilekçemizde sorduk.

Savcıları göreve çağırıyoruz.

Suç duyurusu dilekçemizin sümen altı edilmesi mümkün değildir.

Halkın Kurtuluş Partisi her zaman olduğu gibi tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmak için kararlıca, inançlıca, cesaretle mücadele etmektedir. Bu suç duyurumuzun da sonucunu takip etmeye devam edeceğiz. Hepinize saygılar sunarım.

***

Yaptığımız basın açıklamamızı polis müdahale ederek engellemek istedi. Ancak İl Başkanımız Av. Tacettin Çolak’ın Polise yönelik olarak “Müdahale etme, görevine bak! Yasadışı iş mi yapıyorum? Senin de paran yenmiş. İşine bak!” şeklindeki tutumu ve İl Yöneticilerimizin kararlı tavrı sonucu Polis de geri adım atmak zorunda kaldı.

Hiçbir güç bizi yıldıramaz. Halkımızın değerlerini, birikimlerini iç edenlerin, bu vurgunlara göz yumanların peşlerini bırakmayacağız. 26.04.2021

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

 

İZMİR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Kanalıyla

İSTANBUL ANADOLU CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN : Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

V E K İ L L E R İ : Av. Metin BAYYAR, Av. Ayhan ERKAN, Av. Ali Serdar ÇINGI,

Av. Tacettin ÇOLAK, Av. Sait KIRAN, Av. Halil AĞIRGÖL,

Av. Azime Ayça OKUR, Av. Pınar AKBİNA, Av. Doğan ERKAN

Halit Ziya Bulvarı No: 33 Kat: 2/203 Konak/İZMİR

 

Ş Ü P H E L İ L E R :

1-Koineks Teknoloji Anonim Şirketi

2- Faruk Fatih ÖZER (Koineks Teknoloji Anonim Şirketi kurucusu)

3- Recep Tayyip ERDOĞAN (AKP Genel Başkanı/Cumhurbaşkanı)

4- Mevlüt Çavuşoğlu (Dışişleri Bakanı)

5- Süleyman Soylu (İçişleri Bakanı)

6- Lütfi ELVAN (Hazine ve Maliye Bakanı)

7- Mehmet MUŞ (Ticaret Bakanı)

8-Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçlar Araştırma Kurulu Başkanı

9- Mehmet Ali Akben (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı)

10- İsmail Türk (Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı)

11- Koineks Teknoloji Anonim Şirketi’nin denetçisi

12- Soruşturma aşamasında ortaya çıkartılacak; menfaat temin eden şüpheliler ve fiillerine onay veren, görmezden gelen; MİT, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma İstihbarat elemanları ile diğer kamu görevlileri.

S U Ç : Nitelikli hırsızlık (TCK. M. 142/2-e)

Nitelikli dolandırıcılık (TCK. M. 158)

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma (TCK. M. 220)

Yasak cihaz veya programlar (TCK. m. 245/A)

Denetim Görevinin İhmali (TCK. M. 251)

Nüfuz Ticareti (TCK m. 255)

Görevi Kötüye Kullanma (TCK. M. 257/1 ve 2)

Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama (TCK. M. 282)

 

SUÇ TARİHİ : ……………….

 

SUÇ DUYURULARIMIZ:

 

1- Bilindiği gibi; “thodex.com” uzantısına sahip ve Thodex ismiyle anılan ve Ticaret Sicilinde: “Koineks Teknoloji Anonim Şirketi” unvanıyla faaliyet gösteren ve borsacılık hizmeti sunulan sistemde yaşananlar, ülke gündemine damgasını vurmuştur. Şüphelilerin gerek kasti eylemleri, gerek ihmalleri sonucu birçok vatandaşımızın mal varlığında ciddi zarar ve kayıp meydana gelmiştir.

2- Koineks Teknoloji Anonim Şirketi’nin kurucusu olan Faruk Fatih Özer isimli şüphelinin, thodex.com uzantılı internet sitesinden sunulan borsacılık sisteminde, alım satım işlemlerin kapanması ve internet sitesine ulaşımının kesilmesi olaylar silsilesinin ardından şüpheli şahsın 20.04.2021 tarihinde yurt dışına kaçması ve kullanıcıların hala malvarlıklarına kavuşamıyor oluşu, şirketin ve şirket yetkililerin TCK’da “Nitelikli Dolandırıcılık, Nitelikli Hırsızlık, Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, Yasak cihaz ve programlar” başlıkları altında düzenlenen suçları işlediğinin somut şüphesini doğurmaktadır. Ayrıca borsacılık hizmeti sunmak maksadıyla vatandaştan alınan, ancak hala vatandaş tarafından erişilemeyen ve kayıplara karışan paraların toplam değeri göz önünde bulundurulduğunda, anılan şirketin ve şirket yetkililerinin “suç işlemek amacıyla örgüt kurmuş” olabileceği şüphesinin varlığı açıkça görülebilmektedir. Anılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanan kayıtlarını dilekçemiz ekinde sunuyoruz. (EK-1)

3- Anılan şirketin kurucusu olan şüphelinin thodex.com internet sitesinde yaptığı paylaşımda; “Nitekim; şirketimiz kayıtları daha önce de MASAK, SPK, Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kurumların bilgisine sunulmuş olup herhangi bir usulsüzlük olmadığı ilgili kurumların kayıtları ile de sabittir.” şeklinde açıkça belirttiği üzere, anılan şirketi denetleme yükümlülüğü altında olan kurumların yetkilileri; “Hazine ve Maliye Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçlar Araştırma Kurulu Başkanı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı, Ticaret Bakanı, Koineks Teknoloji Anonim Şirketi’nin denetçisi” olan şüpheliler, Görevi Kötüye Kullanma ve Denetim Görevinin İhmali suçlarını işlemişlerdir.

Örneğin “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Tarafından Yapılacak Denetime İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” BDDK Başkanları ve üyelerine; “Banka dışı kuruluşlara ilişkin olarak yapılacak olan denetimlere denetim planında yer verme” ve “Finansal holding kuruluşu ve/veya banka bağlı ortaklık ve birlikte kontrol edilen ortaklıklarının konsolide denetimi” görevlerini yüklediği halde anılan kurum yöneticisi şüphelilerin bu görevleri de yapmadıkları görülmektedir.

4- Bilindiği gibi Anayasanın 104. maddesinin “Cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanları atar ve görevlerine son verir. Üst kademe kamu yöneticilerini atar, görevlerine son verir ve bunların atanmalarına ilişkin usul ve esasları Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenler.” hükmü gereği, Recep Tayyip ERDOĞAN gerek atamaları gerçekleştirirken, gerek görevini özenle yerine getirmeyen kişileri görevden almayarak; Görevi Kötüye Kullanma ve Denetim Görevinin İhmali suçunu işlemiş ve hala işlemektedir.

Ayrıca vurguncu, Faruk Fatih Özer’in nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediğinin istihbaratını sağlamayan ve vatandaşlarımızın paraları ile birlikte yurtdışına çıkışına karşı tedbir almayan Dışişleri Bakanı da suçun failleri arasındadır. Öte yandan, İçişleri Bakanlığına bağlı tüm istihbarat kurumlarının bu vurgunu tespit etmemesi ve vurguncu şüphelinin yurtdışına çıkışına engel olunamaması da ayrı bir görev suçu oluşturmaktadır.

5- https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/thodexi-kuran-firma-zarar-ettim-diyerek-hic-vergi-odememis-6389671/ internet sitesinde paylaşılan ve ekte sunulan (EK-2) haberde şirketin hiç kar etmediği bu nedenle hiç vergi ödemediği belirtilmiştir. Yukarıda (EK-1) olarak belirttiğimiz ve sunduğumuz Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarından da görüleceği üzere, şirketin sermayesi 400.000,00 TL olmasına karşın, bugünkü değeri 40.000.000,00 dolardır. Dolayısıyla anılan şirkette vergi usulsüzlüğü yapıldığı açıktır. Vergi Usul Kanununun “Bazı kaçakçılık suçlarının cezalandırılmasında usül” başlıklı 367. Maddesinde; “(Değişik: 23/1/2008-5728/280 md.) (Değişik birinci fıkra: 23/7/2010-6009/13 md.) Yaptıkları inceleme sırasında 359 uncu maddede yazılı suçların işlendiğini tespit eden Vergi Müfettişleri ve Vergi Müfettiş Yardımcıları tarafından ilgili rapor değerlendirme komisyonunun mütalaasıyla doğrudan doğruya ve vergi incelemesine yetkili olan diğer memurlar tarafından ilgili rapor değerlendirme komisyonunun mütalaasıyla vergi dairesi başkanlığı veya defterdarlık tarafından keyfiyetin Cumhuriyet başsavcılığına bildirilmesi mecburidir.” Hükmüne amirdir. Dolayısıyla anılan şirketi inceleyen vergi müfettişleri ve vergi müfettişi yardımcıları da Görevi Kötüye Kullanma ve Denetim Görevinin İhmali suçlarını işlemişlerdir. Anılan şirketin denetimlerini yapan vergi müfettişi ve yardımcısı olan şüphelilerin savcılığınızca tespit edilmesi gerekmektedir.

6- Müvekkil siyasi parti ve üyeleri Türkiye’nin en Yurtsever en Halkçı ve en Kamucu partisi olarak bilinmekte, tanınmakta ve siyasi faaliyet yürütmektedir. Bu nedenle “Tüyü bitmemiş yetimin hakkı” olan ve halkımızın dişinden tırnağından artırarak yaptığı birikimlerinin, Nitelikli Dolandırıcılık ve Hırsızlık Suçunu işlemek amacıyla oluşturulan örgütlerce hiçbir denetime uğramadan gasp edilmesine ve peşkeş çekilmesine, vatandaşlarımızın birikimlerinin göz göre göre yurtdışına çıkartılmasına seyirci kalamaz. Halkımıza olan sorumluluğumuz nedeniyle işbu şikâyetin yapılması zorunlu olmuştur. Kuvvetli suç şüphesinin varlığı da gözetilerek soruşturmanın acilen başlatılması gerekmektedir.

Tüm bu sebeplerle, yukarıda belirttiğimiz ve savcılığınızca soruşturma aşamasında tespit edilecek sorumlular hakkında kamu davası açılması için işbu suç duyurusunu yapma zorunluluğu doğmuştur.

SONUÇ ve İSTEM : Yukarıda açıkladığımız ve Cumhuriyet savcılığınca re’sen araştırılacak sebeplerle, şüphelilerin eylemlerine uyan Türk Ceza Yasasında tanımlanan ve yukarıda belirtilen suçlarından, haklarında gerekli soruşturmanın yürütülerek cezalandırılmaları için haklarında Kamu Davası açılmasını müvekkil Parti adına vekâleten talep ediyoruz. 26/04/2021

   Suç Duyurusunda Bulunan

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

   Vekili

   Av. Tacettin ÇOLAK

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz