Partimiz, AKP’li İBB’nin yandaşlara milyonluk burslar akıtarak yaptığı vurgun hakkında suç duyurusunda bulundu

13.02.2022
429
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi olarak İBB’nin AKP’giller tarafından yönetildiği dönemde, yandaşların yurtdışına güya “eğitim” alması için gönderilmesine ve gönderilen bu yandaşlara burs adı altında milyon liraların ödenerek vurgun vurulmasına karşı harekete geçtik.

Partimiz; AKP’li Fatma Betül Sayan Kaya, AKP’li Ravza Kavakçı Kan, AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı Rabia Kalender İlhan, İBB Müfettiş raporlarıyla isimleri belirlenen 31 Bursiyer, İDO’dan burs alan 5 Bursiyer, 2008 tarihinde görevli İBB Genel Sekreter ve Yardımcıları, 2008 tarihinde İGDAŞ A.Ş., Metro İstanbul A.Ş., BELBİM A.Ş., İSBAK A.Ş., KİPTAŞ A.Ş., İSFALT A.Ş., İSTAÇ A.Ş., KÜLTÜR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanları ve Üyeleri, Suç Duyurusuna konu olan işleme imza atan İBB Çalışanları hakkında, “Nüfuz Ticareti, İrtikâp, Görevi Kötüye Kullanma, Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi” suçlarını işlediklerini belirterek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu sonrası HKP MYK Üyesi ve İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

AKP’giller’in vurgunları, talanları, peşkeşleri, soygunları son bulmuyor.

En son İBB AKP yönetimindeyken 2008 yılında yaşanan burs vurgunuyla ilgili Halkın Kurtuluş Partisi olarak bir suç duyurusunda bulunduk. Değerli Gazeteciler Emin Çapa ve Barış Terkoğlu’nun bu konuyu gündeme getirmesiyle birlikte yaptığımız suç duyurusunda AKP Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya, AKP Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı Rabia Kalender İlhan ve İBB Müfettişleriyle ortaya çıkarılan 31 Bursiyer’e toplam 61.500.000 TL verilmesini gündem ettik.

Aslında binlerce öğrenciye verilecek burs ortadayken ne yazık ki 34 kişiye verilmiştir bu burs. 2021-2022 döneminde 51.992 kişiye verilen toplam burs miktarı, 62.500.000 TL’dir. 2008 yılında 40 Üniversitenin Bütçesi, 34 kişiye verilen 61.500.000 TL’den daha azdır. Üstelik bu üniversiteler Türkiye’nin en iyi üniversiteleridir. Emekçi halkımız çocuklarını üniversitelerde zar zor okuturken, yurt bulamazken, burs ayarlayamazken AKP’giller kendi yandaşlarına çok yüksek miktarlarda burslar vermişlerdir.

Biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu ve bunun gibi konuların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmaya her zaman devam edeceğiz.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

13 Şubat 2022

HKP Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

VEKİLLERİ : Av. Metin BAYYAR – Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI

Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR

Av. Halil AĞIRGÖL – Av. Pınar AKBİNA – Av. Doğan ERKAN

Atatürk Bulvarı Emlak Bankası Blokları B Blok No: 146 Kat:3 Daire 11 Fatih/ İSTANBUL

ŞÜPHELİLER : 1- Fatma Betül Sayan Kaya (AKP Milletvekili)

2- Ravza Kavakçı Kan (AKP Milletvekili)

3- Rabia Kalender İlhan (AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı)

4- İBB Müfettişlerinin raporlarıyla isimleri belirlenen 31 Bursiyer

5- Soruşturma aşamasında ortaya çıkartılacak İDO’dan Burs alan 5 Bursiyer

6- 2008 tarihinde görevli İBB Genel Sekreter ve Yardımcıları

7- 2008 tarihinde İGDAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri

8- 2008 tarihinde Metro İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri

9- 2008 tarihinde BELBİM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri

10- 2008 tarihinde İSBAK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri

11- 2008 tarihinde KİPTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri

12- 2008 tarihinde İSFALT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri

13- 2008 tarihinde İSTAÇ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri

14- 2008 tarihinde KÜLTÜR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri

15- Suç duyurusuna konu olan işleme imza atan İBB Çalışanları

16- Suça karıştığı tespit edilecek diğer kişiler

SUÇ :Nüfuz Ticareti (TCK m. 255)

İrtikâp (TCK m. 250)

Görevi Kötüye Kullanma (TCK m. 257)

Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi (TCK m. 279/1)

AÇIKLAMALAR :

A.(https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/isi-bileceksin-burs-alip-ise-gitmeyeceksin-1904774)

 1. (https://www.youtube.com/watch?v=-drYOh6ys2M)
 2. (https://www.krttv.com.tr/gundem/yurt-disi-bursu-vurgunu-ortaya-cikti-akp-lilere-h109264.html)

Yukarıda alıntılanan linkler incelendiğinde, İstanbul Kentimizin kaynaklarının aşağıda verilen tabloda görüleceği üzere, AKP iktidarı yanlısı, aralarında milletvekillerinin, AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanının da olduğu 34 kişiye ve İDO Özelleştirildiği için isimleri tespit edilemeyen 5 kişiye, toplamda 39 kişiye nasıl sunulduğu görülecektir.

Yukarıda linki de verilen videosunda namuslu, dürüst gazeteci Emin Çapa soygunun boyutunu göz önüne sermektedir:

 1. İBB yönetiminin AKP İktidarı olduğu 2008 yılında bahsi geçen 34 kişiye verilen burs miktarı 61.500.000,-TL
 2. 2021-2022 döneminde 51.992 kişiye verilen toplam burs miktarı, 62.500.000,-TL
 3. 2008 yılında 40 Üniversitenin Bütçesi 34 kişiye verilen 61.500.000,-TL’sinden daha az.
 4. Bu 34 kişiye verilen 31.500.000,-TL, 2008 yılında ODTÜ’nün Bütçesinin %31’ine, İTÜ Bütçesinin %36’sına, Boğaziçi Bütçesinin %64’üne, Balıkesir Bütçesinin %103’üne, Galatasaray Bütçesinin %188’ine, Mimar Sinan Bütçesinin %137’sine tekabül etmektedir.
 5. Boğaziçi Üniversitesine ayrılan bütçe, 1.303 Akademik Personel, 1.115 İdari Personel ve 11.027 öğrenci içindir. Bu kadar insan için ayrılan bütçenin 2/3’ü 34 kişiye tahsis edilebiliyor.
 6. Kamuoyunda öne çıkan ve suç duyurumuzun şüphelileri arasında yer alan 3 bursiyerin, Rabia Kalender İlhan (AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı), Ravza Kavakçı Kan (AKP Milletvekili), Fatma Betül Sayan Kaya (AKP Milletvekili), almış aldıkları burs toplamı, birçok üniversitenin bütçesinden fazladır.
 7. Eğitim yapmak için gittiği ülkede Eğitimini tamamlamayan AKP Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya’nın geri ödemesi gereken tutar 85.791 Dolar ve 78.315 liradır.

 

Yukarıda linki verilen yazısında namuslu, dürüst araştırmacı gazeteci Barış Terkoğlu, İBB Müfettişlerinin raporuna da dayanarak yukarıdaki tabloyu daha da ayrıntılandırmaktadır:

 1. 34 kişinin (İDO’dakiler hariç) belediye şirketlerine yarattığı maliyet, 2 Şubat tarihli kurla 62 milyon 596 bin 618 lira.
 2. Bursiyerlerin burs süreçleri kanunlara aykırı. AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı Rabia Kalender İlhan’ın birçok belgesinde de eksik bulan İBB müfettişleri, sonunda Kalender’in eğitiminin kamuya maliyetini çıkarmış: 671 sterlin, 9 bin 940 dolar, 128 bin 247 Avro, 123 bin 722 lira. Üstelik şüpheli Kalender burs aldığı okulu bırakıyor, başka bir okul için burs başvurusunu İBB Şirketi Kiptaş hemen kabul ediyor ve bursun karşılığında burs aldığı şirkette zorunlu olarak çalışması gerekirken bu gerçekleşmiyor.
 3. Kamunun, nitelikli eleman yetiştirmek ve ondan kamu adına yarar sağlamak için yarattığı yurtdışı burs sisteminin nasıl kullanıldığı ortada. Ülkenin öğrencileri burs krizi, yurt krizi yaşıyor. Yıllarca, aldığı 3 kuruş krediyi ödemeye çalışıyor. Kimileri ise işe girdiği gün kamu şirketinden burs kazanıyor, okulunu bitirmeden geri dönüyor, işe gitmeden hayatına devam ediyor. Olan yine halkın mülküne oluyor. Bu isimler, milletin malını özel mülkü gibi harcarken, özel çıkarını herkesinmiş gibi sunuyor. “Milli ve manevi değerler”de bu çıkar savaşının kılıfı oluyor.

 

Yine yukarıda linki verilen haberde, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı’nın, konuya dair çarpıcı açıklamaları yer almaktadır:

 1. Ravza Kavakçı da dâhil olmak üzere aslında 39 kişi var. Kavakçı’nın ifadesi üzerine araştırma yapıldı ve hepsine ulaşıldı. 39 kişinin 2 tanesi İGDAŞ’ta, 6 tanesi Kültür AŞ’de, 3 tanesi İSFALT AŞ’de, 6 kişi İSPARK AŞ’de, 5 tanesi Ulaşım AŞ’de, 5 tanesi İDO’da, 5 tanesi İSTAÇ’ta, 5 tanesi KİPTAŞ’ta ve bir tanesi de BELBİM’de çalışmışlar ve yurt dışına bursiyer olarak gönderilmişler. 39 kişinin 34’üne ilişkin bütün çalışmalar yapıldı, işlemler sonuçlandırıldı. Sadece 5 tanesine ilişkin çalışma yapılamadı çünkü İDO satıldı. Satışla birlikte bütün bilgiler de devrolduğu için bunlara ulaşma şansı olmadı.
 2. Onun dışında bütün bilgiler Teftiş Kurulu Başkanı’nın önünde, çalışmaları tamamladılar. Belki bir kaç eksik vardır. Ve suç unsuru bulunun herkesle ilgili de savcılığa suç duyurusunda bulunuldu ve davalar açılıyor. 34 kişiden bahsedeceğim; elimizdeki net bilgiye göre 3 milyon 959 bin 733 Amerikan doları, 303 bin 105 euro, 177 bin 553 pound, 1 milyon 602 bin 653 TL tespit edildi. Toplamda kur değişikliğine göre 62 milyon TL civarında bir para. Yurt dışı bursu için 34 kişi adına ödenmiş. Artı 5 kişi için ne ödendiğini bilmiyoruz. Onlarla birlikte biraz daha artar rakam.
 3. Fatma Betül Sayan Kaya, 14 Kasım 2008’de İSBAK’ta işe giriyor. Aynı gün New York’ta bir üniversiteden kabul alıyor ve aynı gün İSBAK ile burs sözleşmesi imzalıyor. Hepsi aynı gün gerçekleşiyor. Bu gerçekten muhteşem bir şans.
 4. AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı, yurtdışında yaşarken İBB’de işe giriyor ve İBB tarafından Brüksel’de okuması için burs veriliyor. Daha sonra eşinin yaşadığı Bremen’de bir üniversiteye geçiyor, kaydı taşınıyor. Böyle çok keyfi işler olmuş.

Kamu kaynaklarının, Halkın ödediği vergilerin heba edilmesine, peşkeş çekilmesine karşı hassasiyeti çok yüksek olan, Kamuda liyakate, bilgiye, tecrübeye değil yandaşlığa verilen prime karşı da mücadele yürüten ve kendini ülkenin en kamucu Partisi olarak ifade eden Müvekkil Parti; Devlet, belediye, özel idare ve her türlü mahalli bütçelerle, her türlü Devlet ve yarı-resmi Ekonomi kurumlarında fuzuli, kırtasiyeci lükse, mirasyedice israflara son vermenin mücadelesini de vermektedir. İşbu suç duyurusu da bu anlayışın bir sonucudur.

 

SUÇ NİTELEMELERİ:

 1. İBB müfettişlerinin raporuyla da ispat edilmiştir ki, olay organize olarak kamunun parasının ortaklaşa olarak yağmalanmasıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin parası yani İstanbul Halkının parası iktidar partisi mensubu 34 kişi lehine, heba edilmektedir. Müfettiş Raporları Savcılık Makamınca incelendiğinde ve açılacak soruşturmanın genişletilmesiyle de görülecektir ki, belirlenen kişilere burs verebilmek için kılıfına uyduruşlar suç teşkil etmektedir. İBB ve bağlı şirketlerde görev yapan yetkililerin bu fiilleri TCK 255’de tanımlanan Nüfuz Ticaretine işaret etmektedir. Şüpheli Yetkililerin bu maddede düzenlenen suçta maddi ve manevi koşullarının oluştuğu görülmüştür.
 2. Şüpheli bursiyerlere aktarılan ve birçok Üniversitenin Bütçesinden fazla olan paralar sıralı imza ve onay gerektirir. Suçun gerçekleştiği tarihteki İBB Yönetiminin ve bağlı şirketlerin yöneticilerinin iradesi ve bilgisi dışında yapılabilecek işlemlerden değildir. Suç duyurusuna konu olan işleme imza atan İBB Çalışanları ve Bağlı Şirket Yöneticilerinin, Müfettiş Raporlarına göre kanuna aykırı olarak işletilmiş olan bursa verdikleri onaylar TCK 250 (1) ve (2)’de tanımlanan “İrtikâp” suçunun oluştuğunu göstermektedir. Dolayısıyla şüphelilerin bu madde hükümleri gereğince soruşturma açılarak ve iddianame düzenlenerek yapılacak yargılama ile kamu vicdanı rahatlatılmalıdır.
 3. Suç duyurusuna konu olan işlemlere imza atan İBB Yönetimi ve Bağlı Şirketlerin Yöneticileri; kanuna aykırı olarak ödenen burslar sonucunda 34 kişiye, haksız ve hak etmedikleri bir burs olanağı sağlamak suretiyle kamunun zararına neden olmuşlardır. Böylece TCK 257’de tanımlanan “Görevi Kötüye Kullanma” suçu oluşmuştur. Dolayısıyla Şüphelilerin bu eylemlerine uyan bu madde hükümleri gereğince haklarında soruşturma açılıp cezalandırılmaları ve kamu zararının giderilmesi gerekmektedir.
 4. Yine yukarıda ayrıntılıca anlatıldığı üzere baştan sona haksız ve hukuksuz işlemlerle dolu bir süreçten; İBB Yönetiminin ve bağlı şirketlerin Yönetici kadrosunun ve ilgili birimlerde çalışanların bilgisinin olması gerektiği aşikârdır. Ve bu durum İBB Müfettişlerinin raporuna da yansımış ve Kamuoyunun da gündemine girmiştir. Suç duyurusuna konu olayın gerçekleştiği anda ve sonrasında yönetim kadrosunda bulunan yöneticiler hakkında; kanuna aykırılıkları ve haksızlıkları gerekli makamlara bildirmemekle, TCK 279’da tanımlanan “Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçu doğrultusunda soruşturma açılması talep olunur.

 

SONUÇ VE İSTEM :

Yukarıda açıkladığımız ve Cumhuriyet Savcılığınca re’sen araştırılacak sebeplerle, şüphelilerin eylemlerine uyan suçlardan yargılanıp cezalandırılması amacıyla haklarında gerekli soruşturmanın yürütülerek Kamu Davası açılmasını, İDO’nun 2011 yılında özelleştirilmesi nedeniyle haksız ve kanunsuz bir şekilde bu şirketten burs alan ve haklarında inceleme başlatılamayan 5 kişinin ve burs süreçlerinde imzası olan yetkililerin tespit edilerek haklarında yukarıda suç maddeleri gereğince haklarında gerekli soruşturmanın açılarak Kamu Davası açılmasını, Müvekkil Parti adına vekâleten arz ve talep ediyoruz. 11.02.2022

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI VEKİLLERİ

Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI – Av. Pınar AKBİNA

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz