Nakliyat-İş’ten: MSC/Medlog Lojistik’te İşçi Kıyımına Karşı İlk Hukuk Zaferi İzmir’den

10.07.2017
209
A+
A-

MSC/Medlog Lojistik’te İşçi Kıyımına Karşı İlk Hukuk Zaferi İzmir'den

Dünyanın ikinci büyük konteyner operatörü olan MSC (Mediterranean Shipping Company)’nin MEDLOG Lojistik işyerinde Sendikamıza üye olduğu için işten atılan işçiler için açtığımız işe iade davasında ilk zafer İzmir 11. İş Mahkemesindeki üç ayrı dosyada kazanıldı.
Mahkeme, işten çıkartmaların haksız olduğu ve  sendikal nedenle yapıldığını kabul ederek, işe iadeye işçinin başvurusuna, işverenin işe başlatıp başlatmamasına bağlı olmaksızın 1 yıllık ücreti tutarında SENDİKAL TAZMİNATA hükmetti. Ayrıca işveren, işçinin 4 aylık ücreti tutarında boşta geçen sürenin ücretinin ödenmesine karar verdi.

Böylece MEDLOG patronu; her bir işçi için 12+ 4 olmak üzere 16 aylık tazminat ödemeye mahkum oldu. 

Bu karar Türkiye'nin 8 ayrı bölgesinde işten çıkartılan 168 işçi için açılan davalardan birisidir. Ve diğer davalara da emsal bir karardır.

Ayrıca mahkeme iş güvencesi kapsamında olmayan (yani 6 aylık kıdemi olmayan) işçiler için de aynı karar verilmiştir. 

Böylece bu kararlar; 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasasının 25'inci maddesindeki; "fesih dışında" ve "18" ibarelerinin Anayasa Mahkemesince iptal edilmesinden sonra çıkan emsal kararlardan birisi olmuştur.

Bu kararla MSC7Medlog Lojistik işverenin işçi ve sendika düşmanlığı kanıtlanmış, işveren tazminat ödemeye mahkum olmuştur. İşveren temsilcilerine karşı TCK’nın 117.118. maddelerinin göre sendikal faaliyeti engellemek için açılan ceza davası ise devam etmektedir.

Tüm MSC / Medlog Lojistik işçilerine ve İşçi Sınıfımıza hayırlı olsun.