Nakliyat-İş’ten: Mescier Demir Çelik Fabrikası’na Bağlı UGR Lojistik’te Kanunsuz Lokavta Hayır, Sözleşme Hakkımız Engellenemez!

08.12.2016
642
A+
A-

Nakliyat-İş’ten:

Mescier Demir Çelik Fabrikası’na Bağlı UGR Lojistik’te Kanunsuz Lokavta Hayır, Sözleşme Hakkımız Engellenemez!

Sendikamız Mescier Demir Çelik Fabrikasının nakliyat hizmetini yapan UGR Lojistik Taş. ve Nak.  Tic. Ltd. Şti.’de örgütlenmiş, işverenin itirazı üzerine yargılama sonucu Toplu İş Sözleşme yetki belgesini almıştır.

Ancak işveren TİS yetki belgesine rağmen hiçbir görüşmeye katılmamış, grev kararı alındıktan sonra, işyerinde İşveren yasadışı bir şekilde lokavt kararı almıştır.

5 Aralık’ta Bartın’da konuyla ilgili olarak üyelerimizin tamamının katılımı ile Mescier Demir Çelik Fabrikası’nın önünde bir basın açıklaması yaptık. Basın açıklaması sendikamız Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal tarafından yapıldı.

Erdal Kopal, basın açıklamasında bugüne kadar gelinen süreci anlattı. Konuşmasında; İşvereninToplu İş Sözleşmesi sürecinde hiçbir görüşmeye gelmeyerek grev aşamasına gelindiğini ifade etti. Sendika olarak yasal prosedürü devam ettirerek bu işyerinde grev kararı alındığını, yapılan grev oylamasında da hayır çıkması sonucunda, Yüksek Hakem kuruluna başvuru yapıldığını belirtti. İşveren de bu aşamada yasadışı bir şekilde 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa uygun olmayan bir şekilde Lokavt kararı almıştır, dedi. Bu süreçte işveren üyelerimizi, ücretsiz izne çıkartarak, kullandıkları arabaların anahtarlarını almıştır. Lokavt kararına rağmen işlerini başka işçiler çalıştırarak devam ettirmektedir. Bu 6356 sayılı yasaya göre suçtur, dedi.

İşverenin bu haksız ve hukuksuz lokavt uygulaması kabul edilemez. Burada işveren Kanunsuz Lokavt uygulamıştır. Sendikamız üyelerinin UGR Lojistik’te sendikalı ve toplu iş sözleşmeli olarak çalışması için her türlü meşru ve haklı eylemleri yapmaya devam edeceğiz, dedi.  Kanunsuz Lokavta karşı mücadelemiz sürecek, dedi.

Bu işyerinin Bartın ve Karabük’te faaliyetini sürdürdüğüne de değinen Kopal, Karabük’te de eylem gerçekleştirileceğini belirterek açıklamayı bitirdi.

Jandarmanın yoğun güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasına Sendikamızın Bartın, Karabük, Çaycuma’da bulunan ambarlardaki işyeri temsilcileri de destek verdi.

Eylem anında iş verilmeyen üyelerimizin yerine çalıştırılan şoförlere de yaşanılan süreç, üyemiz işçiler tarafından anlatıldı.

Eylemde; “Kanunsuz Lokavta Hayır”, Sözleşme Hakkımız Engellenemez” pankartı açıldı.

“Kanunsuz Lokavta Hayır”, “Davamız Ekmek Davasıdır”, “Sözleşme Hakkımız Engellenemez”, “İşçiyiz Haklıyız, Kazanacağız” sloganları atıldı. 05.12.2016

Nakliyat-İş
Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz