Nakliyat-İş’ten: Makro/Uyum Market İşçileri ile Real Direnişçilerinin mücadelesi ortaklaştı

27.06.2018
651
A+
A-

Beylikdüzü 5M Migros ve Marmara Park AVM Media Markt, direniş alanı oldu.
Real Direnişçilerinin ve Makro/Uyum İşçilerinin Direnişleri Yerli-Yabancı Parababalarına Karşı Kararlılıkla Devam Ediyor.
2018 Mart ayında MİGROS’un satın aldığı Uyum ve Makro Market mağazalarında çalışan işçilerin bir kısım MİGROS’da işe alınırken 1500’ü işten çıkartıldı. İşten çıkartılan bu işçilerin kıdem tazminatları ödenmedi.
Tazminatları ödenmeyen Uyum/Makro işçileri de bu gün sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, yöneticilerimiz ve Real Market Direnişçilerinin de katılımı ile Beylikdüzü/MİGROS Mağazası önünde bir eylem yaptılar. Pankartları ve dövizleri ile yürüyüş yaparak MİGROS Mağazası önüne gelen işçiler sloganlarla ödemeleri yapmayan 5M MİGROS’u protesto ettiler.
Burada işçiler adına Hasan Mercanoğlu tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Uyum ve Makro Marketlerin satış sürecini anlatarak 1 ile 18 yıl arası çalışma süresi olan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmediğini, verilen sözlerin tutulmadığını belirterek gasp edilen haklarını Nakliyat-İş sendikasının sahiplenmesi ile birlikte mücadele ederek alacaklarını ve haklarını alıncaya kadarda mücadeleye devam edeceklerini belirterek konuşmasını bitirdi.
Eyleme katılan Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’da söz alarak bir açıklama yaptı. Küçükosmanoğlu MİGROS’un önünde neden eylem yaptıklarını açıklayarak MİGROS’un satın aldığı Uyum-Makro Market işçilerinin ödenmeyen kıdem tazminatlarından yasalara göre Makro Market ile birlikte sorumlu olduğunu belirtti. Migros ve Makro Market Patronlarının el ele vererek işçilerin yasal haklarını gasp ettiklerini, buna asla razı gelmeyeceklerini ve izin vermeyeceklerini belirterek, parababalarının ülkeyi dikensiz gül bahçesine çevirmek için bir çok yol ve yönteme başvurduklarını bu yöntemlerden birisinin de sarı sendikalar olduğunu söyledi. Uyum/Makro ve Real Direnişçilerinin mücadelesinin ayın zamanda sarı sendikacılığa karşı da verilen bir mücadele olduğunu belirterek bu mücadelenin başarıya ulaşması için sendika olarak üzerlerine düşen görevi ve sorumluluğu yapacaklarını ve yapmaya da devam edeceklerini söyleyerek sözlerini bitirdi.
Daha sonra kadın ve erkek işçiler söz alarak haklarının ödenmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını, mücadele edeceklerini belirtiler.
Eylem sırasında sorunun çözümü ile ilgili olarak MİGROS yöneticileri ile görüşme talep edildi. İşçiler adına temsilci olarak 3 işçinin telefon numaraları MİGROS Yetkililerine iletilmek üzere verildi. İşçiler bir süre MİGROS Mağazasının önünde oturma eylemi yaptılar.
Real Direnişçileri ve Uyum/Makro işçileri Migros mağazasının önündeki eylemin ardından Marmara Park AVM’nin içerisinde bulunan Media Markt mağazasına giderek birlikte eylem yaptılar.
Marmara Park AVM içerisinde sloganlarla yürüyüş yaparak Media Markt önüne geldiler. Burada da bir konuşma yapan Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu Real Direnişçileri ile Uyum/Makro işçilerinin mücadelesinin ortak olduğunu birinde Alman Sermayeli Metro ve Media Markt’a karşı diğerinde ise ülkemizin perakende mağazalarının en büyüklerinden olan MİGROS’a karşı mücadele edildiğini bu nedenle isimler başka başka olsa da mücadelenin yerli-yabancı parababalarına karşı verildiğini belirtti. Verilen mücadelenin aynı zamanda sarı sendikacılığa karşıda bir mücadele olduğunu belirterek sendika olarak davalarında haklı olan Real Direnişçileri ve Uyum/Makro işçilerine sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek sözlerini bitirdi.
Daha sonra söz alan Real Direnişçileri yıllarca emek verdikleri, gece gündüz demeden, bayram tatil demeden, büyük fedakarlıklarla çalıştıkları Real’den hakları ödenmeden çıkartıldıklarını, bu haklarını almadan direnişin bitmeyeceğini belirttiler. Konuşmaların ardından atılan sloganlarla eylem son buldu.
Marmara Park AVM’de Media Markt mağazası önünde ki eylem de halkın büyük bir ilgisi vardı. AVM de bütün katlarda ki müşteriler basın açıklamasını sonuna kadar izlediler. Alkışlarla destek oldular.
26.06.2018

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz