Nakliyat-İş’ten: İşimizi, Ekmeğimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz

05.01.2018
402
A+
A-

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi’nin bu gece sabaha karşı, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin keyfi, hukuksuz yıkma kararına karşı 1000 üyemizle işyerini, ambarları gece terk etmeme eylemi başladı

İşimizi, Ekmeğimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz

Yeni Nakliyeciler Sitesi Yapılmadan

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesine Herhangi Bir Müdahale

Yapılmasına İzin Vermeyeceğiz

 

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesinin sabaha karşı İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin keyfi ve hukuksuz bir biçimde yıkma kararına karşılık, sendikamız üyesi 1000 İşçi, bu gece ambarları terk etmeme eylemi başlattı.

Sendikamızın örgütlü bulunduğu Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi’nin ranta kurban edilerek, yeni bir yer yapılmadan yıkılmak istenmesine karşı 4 Ocak Perşembe Günü Nakliyeciler Sitesin de çalışan 1000’e yakın üyemiz ile iş bırakarak protesto eylemi gerçekleştirdik.

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi 2008 yılında TOKİ tarafından Hadımköy/Deliklikaya mevkiinde 265 dönüm yer yeni bir nakliyeciler sitesi yapımı için İSNAK Kooperatif adına kamulaştırıldı. Ancak 2008 yılından bu güne kadar orada bir çivi bile çakılmadı. Ve yeni bir yer yapılmadan buranın taşınmayacağı konusunda Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilgili kurumlar tarafından bir mutabakat vardır. Şu an sitenin bulunduğu yer Akzirve Gayrimenkul tarafından siyasi bağlantılar sayesinde 2014 yılında satın alınmıştır.Akzirve Gayrimenkul ve Yatırım Nakliyeciler sitesi için yeni bir yer yapılmadan sitenin taşınılmayacağı taahhüdünü vermiştir

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesinde binlerce işçinin ekmeği ve geleceği söz konusudur. Üç-beş tane rant sevdalısının buranın rantı için binlerce insanın ekmeği ve geleceği ile oynanmasına izin vermeyeceğiz. Sermayedarların para gücü buna yetmez. Buradaki insanlar DİSK Nakliyat-İş sendikasında örgütlüdürler. Yeni bir nakliyeciler sitesi yapılmadan buradan çıkma olmayacaktır. Ekmeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak en doğal ve meşru hakkımızdır. İşimizi, ekmeğimizi, ranta kurban ettirmeyeceğiz.

Bu nedenle TOKİ’yi, Başbakanlığı, Şehircilik Bakanlığını göreve çağırıyoruz. Kamulaştırılan yere yeni bir sitenin yapılması ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmesini istiyoruz. Akzirve’ye de NAKO ile yapılan taahhütnameye uyması ve yeni bir yer yapılmadan buranın taşınmasını, yıkımını gündeminde çıkartmasıdır.

Tüm sorumlu olan kamu kurumlarını da sorumluluğa davet ediyoruz. Oynanan bu rant oyununu mücadelemizle bozacağız. Çünkü bizim davamız haklı bir davadır.

Bu geceden itibaren işyerlerimizi, Nakliyeciler Sitesini terk etmiyoruz. 05.01.2018