Nakliyat-İş’ten: DİSK Yönetimi, Tarihsel Sorumluluktan Kaçamaz

13.04.2016
545
A+
A-

Nakliyat-İş’ten:

DİSK Yönetimi, Tarihsel Sorumluluktan Kaçamaz

1 Mayısı, Sendikalarla, Halk Örgütleri, Meslek Odaları, Siyasi Partiler ile Birlikte Taksim Meydanı’nda Ortak Kitlesel Olarak Kutlamak Tarihsel Bir Görevdir

Bugün 12 Nisan 2016. DİSK’in İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Dayanışma Mücadele Günü 1 Mayıs’ı kutlama ile ilgili bir kararı yok. Dün yapılan 1 Mayıs gündemli “Başkanlar Kurulu” toplantı sonucu resmi bir açıklama yok. Ancak bazı yayın organlarında DİSK’in 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacağı yönünde açıklamalar var.

Her zaman Mart ayı başında başlayan 1 Mayıs Hazırlıkları 2016’da hangi gerekçeyle Nisan ayının ortalarında başlıyor, bilinmiyor.

DİSK Tarihsel misyonu gereği her zaman 1 Mayısların örgütlenme merkezi olmuştur. Düzenleme Tertip Komitesi Başkanlığını her zaman DİSK yapmıştır. DİSK’in tarihine bakarsak, ilk yasal 1 Mayıs olan 1976’da,1992’de yeniden açılışından sonra 1993’ten beri, 1 Mayıs’larla ilgili her zaman belirleyici olmuştur. Diğer konfederasyonlar, kitle örgütleri, siyasi partiler DİSK’in tavrına göre pozisyonlarını belirlemişlerdir.

DİSK’in 1 Mayıs’la ilgili şu ana kadar ortada bir kararı olmayınca, daha önceki yıllarda her zaman DİSK ile birlikte olacağını açıklayan CHP İstanbul Yönetimi 10 Nisan’da yaptığı açıklamada, DİSK’in adını dahi anmadan, Taksim yerine bir başka alandan söz etmiştir. TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu geçen hafta yaptığı toplantıda “Çanakkale’de”, HAK-İŞ “Sakarya’da” kutlama kararı almıştır. MEMUR-SEN de Taksim için provokatif amaçlı başvuru yapmış ve reddedilmiştir.

Hayat-mücadele boşluk tanımaz. DİSK tarihsel sorumluluğunu yerine getirmede tereddüt gösterip kaçınca, meydan başkalarına kalmıştır. DİSK Yönetimi tarihsel sorumluluğunu tartışılır duruma getirmiştir, buna hakkı yoktur.

Bu tarihsel sorumluluk, başta DİSK’in tarihine, adına, mücadelesine, geleneklerine, 1 Mayıs Şehitlerine, İşçi Sınıfımıza, halkımıza, devrimci halk güçlerine olan sorumluluktur.

Sermaye sınıfının ve siyasi iktidarın İşçi Sınıfımızın kazanılmış haklarına, kıdem tazminatına, örgütlenme hakkına yönelik yeni yasal düzenlemelerle saldırılarının olduğu; esnek çalışma, güvenceli esneklik, Özel İstihdam Büroları, kiralık işçilik adı altında kölece çalışmanın meşrulaştırmaya çalışıldığı bugünlerde 1 Mayıs daha bir önem kazanmaktadır. İşçi Sınıfının kazanılmış haklarına yönelik bu saldırılara, kölelik yasalarına karşı çıkmak için 1 Mayıs’ta kitlesel ve coşkuyla Taksim Meydanı’nda olmalıyız.

1 Mayıs 2016’da başta ABD Emperyalizmi ve diğer emperyalistler olmak üzere BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) kapsamında işbirliği yaptığı güçler eliyle işlediği katliamlarla halkları birbirine düşmanlaştıran politikalara karşı çıkmak, Ülkemizin Suriyeleştirilmesine karşı çıkmak, “Katil ABD Ülkemizden, Ortadoğu’dan Defol” “Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Yaşasın İşçilerin Birliği”, “Yaşasın 1 Mayıs” demek için;

1 Mayıs’ta 1 Mayıs Alanı Taksim Meydanı’nda olmalıyız.

DİSK tarihsel sorumluluğu gereği birlikte olabileceği sendikalar, konfederasyonlar, tüm halk örgütleri, siyasi güçlerle birlikte Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs için geç kalmış hazırlıkları bir an önce yapmalı, tamamlamalıdır. 12.04.2016

Yaşasın 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik-Dayanışma Mücadele Günü!

1 Mayıs’ta 1 Mayıs Alanı Taksim Meydanı’ndayız!

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz