Nakliyat-İş’ten: Atılan 12 üyemizin işe alınması, TİS hakkımıza saygı gösterilmesi ve grev kırıcılığına karşı Çankaya Belediyesi Taşeronu Norm Altaş İşçileri olarak hak, hukuk, adalet için Chp Genel Merkezine yürüyoruz

16.12.2017
464
A+
A-

Sendikamız 600 işçinin çalıştığı Çankaya Belediyesi taşeronu Norm Altaş İş Ortaklığı’nda toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde grev aşamasına gelmiş, alınan grev kararı 6356 sayılı yasaya uygun bir şekilde ilan edilmiştir. Ancak CHP’li Çankaya Belediyesi ve alt işveren Norm Altaş işçilerin sendikalaşma hakkına saygı göstermeyerek toplu iş sürecini tıkamış ve grev kararının ilan edildiği gün işçi kıyımına başlayarak aralarında sendikamız işyeri baş temsilcisi, işyeri temsilcileri de olmak üzere 12 üyemizi haksız, hukuksuz bir şekilde işten atmıştır. Üyelerimiz 8 Aralık gününden beri ekmekleri, onurları ve hakları için Çankaya Belediyesinin önünde mücadele etmektedirler.

Bu hukuksuzluklar ve işçi kıyımı yetmiyormuş gibi bir de mahkemeleri kullanarak adaleti de bu oyuna alet etmişlerdir. Grevin durdurulması için Ankara 12. İş Mahkemesine itiraz dilekçesi vermişlerdir. Mahkeme bu dilekçeyi hemen işleme koyarak keyfi ve hukuksuz bir şekilde, alınan grev kararının “DURDURULMASINA” karar vermiştir.

Sendikamız bu sürecin her aşamasında sorunun çözümü için diyalog yolunu seçmiş defalarca Çankaya Belediye başkanından randevu istemiş, CHP Genel Merkezine sorunu iletilmiş, Norm Altaş İşvereni ile görüşmeye çalışılmış ancak hiçbir girişimimize cevap verilmemiştir. En son CHP Genel Merkezinde sorunun çözümü ile ilgili adımlar atılacağı bilgisi verilmiş ancak bu güne kadar bir gelişme olmamıştır.

Bu nedenle daha önce basına duyurduğumuz gibi üyelerimize yönelik bu haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamaları protesto etmek için CHP Genel Merkezine “Hak Hukuk Adalet” yürüyüşü yapacağız.

Taleplerimiz keyfi ve hukuksuz bir şeklide işten atılan 12 üyemizin şartsız koşulsuz işe geri alınması, grev kırıcılığa son verilmesi ve toplu iş sözleşme hakkına saygı gösterilmesidir. 

Başta Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu olmak üzere sendikamızın yöneticileri, Norm Altaş işçileri, aileleri eş ve çocuklarının katılacağı kitlesel yürüyüşümüz Pazar (17.12.2017 yarın) günü saat 14.00 de başlayacaktır.

Mahkeme kararları, baskılar, tehditler, grev kırıcı davranışlar, uluslararası sözleşmeler, anayasa ve yasalarca güvence altına alınan grevimizin uygulanmasını engelleyemez. Norm Altaş’ta Mücadele ile Kazandığımız Sözleşme Hakkını Grevle Zafere Ulaştıracağız.

Yürüyüşümüze bütün basın emekçileri ve halk örgütleri davetlidir. 16.12.2017

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Yönetim Kurulu

 

Yürüyüşün Başlayacağı

Adres :          İzmir 2. Caddesi No:42/14 Kızılay/ANKARA

Tarih :           17.12.2017 Pazar

Saat   :           14:00

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz