Nakliyat-İş’ten: Ambar İşçileri: İşimizi, Ekmeğimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz

07.12.2016
557
A+
A-

Nakliyat-İş’ten:

Ambar İşçileri:
İşimizi, Ekmeğimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz

Bugün saat 10.00’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde Sendikamız, Üyesi 1000 Ambar İşçisi ile “İşimizi, Ekmeğimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz” diyerek kitlesel basın açıklaması yaptı.

Basın Açıklamasını TUI ve Sendikamız Genel Başkanı, WFTU Başkanlık Kurulu Üyesi Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptı.

Sendikamız üyesi 1000’e yakın işçinin çalıştığı Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından taşınma kararı alınmıştır.

Nakliyeciler Sitesi, 2014 yılında Akzirve Gayrimenkul ve Yatırıma satılmıştır. 2008 yılında ise Hadımköy/Deliklikaya’da 265 dönüm arsa TOKİ tarafından Nakliyat Ambarları yapılması için kamulaştırılmıştır.

Ancak 2008 yılından bu güne Hadımköy/Deliklikaya’da Nakliyeciler Sitesi yapımı ili ilgili hiçbir adım atılmamıştır.

İstanbul Topkapı Nakliyat Ambarlarında 1000’e yakın işçi, karşı bölgelerdeki ambarlarda ise 2500 işçi çalışmaktadır. İşçilerin aileleri, bu sektördeki diğer çalışanlar, kamyon şoförleri-aileleri ile birlikte bu sorun on binlerce insanın geleceğidir.

Bir an önce Hadımköy’de yeni bir Nakliyeciler Sitesinin yapılması ve ondan sonra Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesinin taşınması gerekmektedir. Ancak sorunun çözümsüzlüğü üzerine hesap yapanlar aynı zamanda rant sağlama amacındadır. Binlerce işçinin işi ve ekmeği ile oynanmaktadır. Buna izin vermeyeceğiz.

Konu ile ilgili olarak “Hadımköy/Deliklikaya’da Yeni Nakliyeciler Sitesi Yapılsın, Topkapı Ambarları O Zaman Taşınsın talebimizi iletmek için, “İşimizi Ekmeğimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz” demek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi önündeydik.

Kitlesel ve coşkulu geçen eylemde; “İşimizi, Ekmeğimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz” “DİSK/Nakliyat-İş” pankartları açıldı.

“Davamız Ekmek Davasıdır”, “İşimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz”, “Ekmeğimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz”, “Yeni Site Yapılmadan Ambarlar Taşınamaz”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” dövizleri açıldı.

TUI ve Sendikamız Genel Başkanı, WFTU Başkanlık Kurulu Üyesi Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun yapmış olduğu basın metni:

İşimizi, Ekmeğimizi Ranta kurban ettirmeyeceğiz

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi’nde 150’ye yakın nakliyat ambarında 1000 civarında işçi çalışmaktadır. Nakliyat Ambarlarında çalışan işçiler 1979 yılından beri sendikamızda örgütlüdür. (12 Eylül dönemi ve sonrası belirli dönemlerde kesintiler olmuştur). Nakliyeciler Sitesindeki ambarlar taşıma yaptıkları karşılık da bulunan şehirlerdeki işyerlerinde çalışan işçiler (büyük çoğunluğu sendika üyesi) ile kamyoncular, şoförler sitede bulunan işverenler ve esnafları da hesap ettiğimizde binlerce, on binlerce ailenin, insanın geleceğidir.

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesinde bulunan nakliyat ambarları, Sirkeci’de bulunan yağ iskelesinden 1900’lü yıllardan bugünlere Türkiye’deki ülke içerisindeki antrepo, lojistik ve taşımacılığın merkezi olmuştur. Sektör son yıllarda yabancı sermayenin, tekellerin baskısı altında var olmaya çalışmaktadır.

İstanbul’un son 40 yıldaki gelişmesi sonucu Zeytinburnu Nakliyeciler sitesi artık merkezde başta trafiği ve şehirleşmeyi olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bundan dolayı 2008 yılında o dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı belge ile TOKİ tarafından Hadımköy/Deliklikaya mevkiinde 265 dönümlük arazi “Nakliyat Ambarlarının” Zeytinburnu’ndan taşınması için tahsis edilmiştir. Tahsis Nakliyat Ambarları adına İSNAK, Kooperatifince yapılmıştır.

Değerli Basın Emekçileri

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi sitedeki NAKO (Nakliyeciler Kooperatifi) tarafından üyeleri adına Akzirve Gayrimenkul Yatırıma 2014 yılında satılmıştır. Akzirve tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada 2017 Mayıs ayında Ambarların Nakliyeciler Sitesi’nde bir proje hayata geçirilmeye başlanacaktır. Zaman zaman kamuoyunda farklı çevreler tarafından Ambarların Hadımköy’e taşınacağına yönelik açıklamalar yapılmaktadır. Bu süreçten nakliyat ambarları, çalışanları etkilenmektedir. Bu dönemde ambarların iş kaybı sonucunda istihdam edilen işçi sayısı azalmıştır.

Değerli Basın Emekçileri

Ambarların taşınma kararı alınan Hadımköy/Deliklikaya’da site yapımı ile ilgili şu ana kadar somut hiçbir şey yapılmamıştır.

Bunun sorumluları bu sürecin içinde olanlardır. Rant beklentisi içerisinde olanlardır.

Kimsenin hiçbir kurumun binlerce insanın işi ve ekmeği üzerine hesap yapmasına izin vermeyeceğiz.

İşimizi, Ekmeğimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz!

Büyükşehir Belediyesi Başkanına, Meclisine sesleniyoruz.

Hadımköy’deDeliklikaya’da yeni ambar sitesi yapılmadan binlerce insanın işi, ekmeği, geleceği olan Topkapı Ambarları taşınamaz. Böyle bir karar alınmamalıdır. Bunun güvencesi geleceği ambarlarda olan binlerce insana verilmelidir.

İşimizi, Ekmeğimizi, Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz!

06.12.2016

Nakliyat-İş
Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz