Mustafa Kemal’e “Külhanbeyi” diyen Müzezzinoğlu hakkında suç duyurusu

05.12.2016
551
A+
A-

Mustafa Kemal’e “Külhanbeyi” diyen Müzezzinoğlu hakkında suç duyurusu

Mustafa Kemal’e “kühanbeyi” diyen Muezzinoğlu hakkında, Atatürk’ü Koruma Kanunu çerçevesinde suç duyurusu yaptık. Bu suç duyurusunun çağrısını Ömer Faruk Eminağaoğlu yaptı. Cağrısına Halkın Kurtuluş Partisi de destek verdi. Aynı suç duyurusunu HKP avukatları da Ömer Faruk Eminağaoğlu ile birlikte verdi. Suç duyurusu dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN

 

: Doğan Erkan

Necatibey Cad. Sezenler Sokak. No: 4/15Sıhhıye/ANKARA

ŞÜPHELİ

 

: Mehmet Müezzinoğlu

AKP Bursa Milletvekili

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

 

SUÇ

 

YASA MADDELERİ

 

:

 

:

Atatürk’e (herkese açık yerde ve basın yoluyla) alenen hakaret

 

5816 sayılı Yasa’nın 1/1 inci, 2/1 inci, 3 üncü maddeleri

SUÇ TARİHİ

 

: 03 Aralık 2016


AÇIKLAMALAR

Mehmet Müezzinoğlu, 01 Kasım 2016 tarihinde yapılan 26 ncı dönem milletvekili genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili olarak seçilmiş olup, halen bu görevini sürdürmektedir.

Müezzinoğlu, aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak ta görev yapmaktadır.

03 Aralık 2016 tarihinde TİSK’in 26 ncı genel kurulu gerçekleştirilmiştir.[1]

Ulusal basında da yer alan haberlerde; TİSK Başkanı Yağız Eyüboğlu’nun genel kurulu açış konuşmasında, “Türkiye ekonomisinin küresel rekabet gücü 2012 yılında 43 üncü sırada iken, 2016 yılında 55 inci sıraya indiğini ifade ettiği” belirtilmiştir. Aynı haberlerin devamında, “…Çalışma Bakanı Müezzinoğlu ise Türkiye ekonomisine yönelik eleştirilerin, AK Parti iktidarına ve Kanun Hükmünde Kararname’lere (KHK) bağlanmasını doğru bulmadığını söyledi. Müezzinoğlu, “Bugün yalnız OHAL nedeniyle ‘hukuka ve demokrasiye ihtiyacımız var’ diyen arkadaşlar, 27 Nisan bildirisinde ‘Noktasına, virgülüne aynen katılıyorum’ derken ne demek istiyorlardı” dedi. Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘külhanbeyi’ diye eleştirildiğini de belirterek, “Bu ülkenin en büyük külhanbeyi, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. Dünyaya en büyük külhanbeyliğini o yapmıştır, gerektiğinde de bu millet adına milletin liderleri yapmak zorundadır” ifadelerini kullandı…” sözleri yer almıştır.[2]

Müezzinoğlu, bu konuşmasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için “külhanbeyi” ifadesini kullanmıştır. Dil Derneği tarafından yayımlanan Türkçe Sözlükte “külhanbeyi” kavramının, “Kendilerine özgü giyiniş ve konuşma biçimleri olan, argo kullanan, başıboş, haylaz delikanlı, kabadayı, serseri, hayta, °külhani, °apaş” anlamında olduğu ifade edilmiştir.[3]

Kullanılan külhanbeyi sözü, düşünce ve ifade özgülüğü kapsamında kalmayan, bu nedenle, eleştiri, ağır eleştiri, şok edici nitelikte olmayan, aksine 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Yasa’nın 1/1 inci ve 2/2 inci maddeleri kapsamında kalan, Atatürk’ün hatırasına alenen herkese açık yerde ve basın yoluyla hakaret boyutuna varan bir sözdür.

Siyasi kimliklere yönelen sözlerde, düşünce ve ifade özgürlüğü daha geniş ise de, kullanılan sözcük ile amaçlananın, Atatürk’ün dünyayı dize getirmesi gibi bir ifade olduğu ileri sürülemez.

Külhanbeyi sözü, Türkçe karşılığı olarak, kişilik haklarına saldırı oluşturan ve suç boyutuna varan bir sözdür. Söz konusu eylemde atılı suçun tüm unsurları oluştuğu gibi, eylemin işleniş biçimi ve sonuçları itibarıyla şüphelinin sıfat ve konumu da gözetildiğinde, eylemin ağırlığı açıkça ortaya çıkmakta, bu da adı geçenin sabit olan suçu nedeniyle üst sınırdan cezalandırılmasını gerektirmektedir.

Eylem, “bakanlık göreviyle ilgili bir eylem ve suç niteliğinde olmadığından”, Anayasa’nın 100 üncü, 148/3 üncü ve TBMM İçtüzüğü’nün 107 nci maddesi kapsamında kalmamaktadır. Şüpheli milletvekili olmakla olayda, “kişisel suç nedeniyle” Anayasa’nın 83/2 nci maddesinin uygulanması söz konusudur.

Yukarıda belirtilen nedenlerle, 5816 sayılı Yasa’nın 3 üncü maddesi de gözetilerek şüpheli hakkında resen soruşturmanın yürütülmesi ve sabit olan suçtan cezalandırılması için hukuksal işlemlerin yapılması gerekmektedir.

SONUÇ

Yukarıda belirtilen nedenlerle şüphelinin atılı suçtan cezalandırılması için hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını ister ve dilerim.

Saygılarımla. 05 Aralık 2016

Ömer Faruk Eminağaoğlu

EKİ :

Hürriyet Gazetesinde yer alan haber metni

[1] http://tisk.org.tr/wp-content/uploads/2016/12/TiSK-Genel-Kurul-03122016.pdf

 

[2] http://www.hurriyet.com.tr/karamsarlik-pompalamayin-40296068

 

http://t24.com.tr/haber/muezzinoglu-bu-ulkenin-en-buyuk-kulhanbeyi-ataturktur,374806?utm_medium=social&utm_content=sharebutton

[3] http://www.dildernegi.org.tr/TR,274/turkce-sozluk-ara-bul.html

 

Halkın Kurtuluş Partisi

Vekili

Av. Doğan Erkan

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz