Konya Devrimci Ortamının Ulu Çınarı Orhan Özer o kadar derine, o kadar sağlam kökler salmış ki unutulmadı, unutulmayacak!

22.02.2021
489
A+
A-

Konya topraklarında ömrünü Devrimci Kavgaya adamış, son nefesine kadar mücadeleyi bir an bile bırakmamış, İnsanlığın Kurtuluş Davasına olan inancından, kararlılığından zerre miktarda olsun hiç sapmamış, Gerçek İnsan, Gerçek Devrimci Orhan Özer Yoldaş’ımızı, bedence aramızdan ayrılışının üçüncü yılında mezarı başında andık.

Yoldaşımızı Orhan Babalığa layık gören Ambar İşçileri saf tuttular Yoldaşımızın mezarı başında. Yoldaşları yanındaydı Orhan Özer Yoldaş’ımızın. Hep yanında olacaklarının, mücadelesini zaferle taçlandıracaklarının sözünü verdiler. Çünkü çok iyi biliyorlar Hikmet Kıvılcımlı Usta’nın düşünce evlatları, İnsanlığın Kurtuluş Davasına ömrünü adayanlar unutulmazlar. Orhan Özer Yoldaş’ımızın ailesi ki onlar da yoldaşlarımız, yalnız bırakmadı Yoldaşımızı, Yoldaşımızın mücadelesini devam ettiren HKP’lileri, Orhan Yoldaş’ımızın işçi evlatlarını. Ne Mutlu Orhan Özer Yoldaş’ımıza ki çok büyük bir aileye sahip, bu ailesi hiç unutmayacak, unutturmayacak Yoldaşımızı.

Mezarbaşı anmamız, Orhan Özer Yoldaş ve diğer devrim şehitlerimize saygı duruşuyla başladı.

Anma konuşmasını Partimiz İl Yöneticisi Mehmet Ünver Yoldaş yaptı:

Ünver Yoldaş konuşmasında şunları dile getirdi:

***

Değerli Yoldaşlar ve Nakliyat-İş üyesi fedakâr, cefakâr ambar işçisi arkadaşlarımız.

Bugün burada birçoğumuzun Orhan Babası, bir çoğumuzun amcası, bir çoğumuzun abisi Konya Devrimci Ortamının çınarlarından Orhan Özer Yoldaş’ımızın, bedence aramızdan ayrılışının 3’üncü yıl dönümü anması için bir arada bulunmaktayız. Şimdi Orhan Yoldaş’ımızın nezdinde, bütün Devrim Şehitleri için hepinizi bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

Yol ver ölüm.

Çök, yıkıl ey mezar.

Bak devrim dev gibi dimdik.

İnsan ateştir yakar.

Bomba patlarsa açılır gedik.

Yoldaşımızın ve onun nezdinde saygı duruşunda bulunduğumuz, bedence aramızdan ayrılan tüm yoldaşların anıları mücadelemize ışık tutmaya devam edecek.

Yoldaşlar; Orhan Yoldaş’ımız, konuşmanın başında bahsettiğim gibi, gerçekten işçi arkadaşlarımızın babasıydı. Onların her türlü sorununa koşan abisiydi, babasıydı, amcasıydı. İşçi arkadaşlarımızın her türlü sorunlarına, en ufak dertlerine kadar yetişen, koşan bir abimizdi.

Bunun yanı sıra köylülerin bir problemi varsa hemen çözmek için koşan, imdatlarına yetişen, mesleği itibari ile avukatlık yaptığı için, hem hukuki olarak hem de fiilen onların mücadelesinde yer almış abimizdi, amcamızdı, babamızdı, Yoldaşımızdı. Ama maalesef bu kanser illeti Yoldaşımızı bizden aldı 3 sene önce.

Kendi adıma hiçbir şey benim için 3 sene öncesinden daha önceki yıllar gibi değil maalesef. Tüm yoldaşlarım Orhan Abimizin yokluğunu çok derinden hissediyoruz. Mart ayını hiç sevmezdim yoldaşlar. Faruk Hoca’mızı, Sıtkı Abi’mizi Mart ayında kaybetmiştik ve Şubat ayını da artık sevemez olduk. Babamız dediğimiz, amcamız dediğimiz, abimiz dediğimiz, yoldaşımız dediğimiz, canımız dediğimiz abimizi mezarı başında, ömrünü adadığı İşçi Sınıfı ile, işçi arkadaşlarıyla, işçi kardeşleri ile, işçi yoldaşları ile birlikte anıyoruz.

Ve maalesef Orhan Abi, gepegenç arkadaşlarımızı da kaybettik. Yine Konya’da İnsan Hakları Derneği döneminden beri mücadelemizde hep yer almış Celalettin Yoldaş’ı, bu Covid-19 hastalığından kaybettik. Onu da buradan anıyorum. Yine 10 gün önce, nasıl sen abimizdin, amcamızdın, babamızdın diyoruz; bir kardeşimizi de maalesef bir kaza sonucu 20’li yaşlarında kaybettik. Onların da anıları her zaman mücadelemize ışık tutmaya devam edecek.

Orhan Yoldaş’ı anlatmaya sözcükler, cümleler, dakikalar, saatler yetmez, yoldaşlar. Bütün ömrünü İşçi Sınıfı Davasına adayan Orhan Yoldaş’ımız, bilfiil işçiliği ile de bilinir. Çok iyi bir Ceza Avukatı idi ama iyi de bir marangozdur bunun yanı sıra. Ve tabiî ki İşçi Sınıfından bağımsız düşünmez üniversite yıllarında da. Ve Usta’mızın da deyimiyle, üniversite yıllarında gerçekten denize dalar gibi İşçi Sınıfı Mücadelesine dalar. Ve son soluğuna kadar da İşçi Sınıfı mücadelesini, bu Parababaları düzenine karşı olan bu mücadeleyi verir, önderimiz.

Biz de Kurtuluş Partililer olarak, Kurtuluş Partili İşçiler olarak, Kurtuluş Partili Aydınlar olarak, Kurtuluş Partisi Gençliği olarak buradayız ve Yoldaşımıza buradan söz veriyoruz: Mücadelesi mücadelemizdir. Ve bu mücadele zafere ulaşıncaya kadar, insanlık Parababalarının zulmünden, Parababalarının sömürüsünden kurtuluncaya kadar ve gerçek eşit bir aile oluncaya kadar, bu mücadele devam edecek. Biz bu mücadeleyi devam ettireceğiz ve biz Orhan Amcamızın, Orhan Abimizin, Orhan Yoldaş’ımızın izinde bu mücadeleyi zafere götürecek ve biz yeneceğiz.

Halkız,haklıyız,yeneceğiz!

***

Orhan Özer Yoldaşımız; Doğruluklar, Yiğitlikler, Dürüstlükler Hareketi olan, İkinci Kurtuluş Savaşı’nın Önderi HKP için her türlü fedakârlığı yapan, mücadele ve kavgaya atılmaktan geri durmayan Gerçek İnsan, Gerçek bir Devrimciydi. 12 Eylül Faşist Darbesi döneminde bütün devrimcilerin davasına giren ve onlara sahip çıkan gerçek bir Halkçı Hukukçu kimliğine sahip yiğit bir önderdi. Konya’da Antifeodal, Antişovenist ve Antiemperyalist mücadeleye, gençlik yıllarından başlayarak önderlik etmiş, yol göstermiştir.

Ve bugün, bedence kaybının yıldönümünde, Orhan Özer Yoldaş’ımızı Halkçı Hukukçular; Atatürk Orman Çiftliği’nin peşkeş çekilmesini, talan edilmesini, yağmalanmasını protesto ettikleri basın açıklamasıyla selamladılar. Onun anısına, onun mücadelesine selam olsun!

22 Şubat 2020

HKP Konya İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz