Kirazlıyaylalı Direnişçi Köylü Kadınlar derhal serbest bırakılsın!

08.06.2020
633
A+
A-

Yeraltı ve yerüstü bütün değerlerimizi yerli, yabancı Parababalarına peşkeş çeken AKP’giller’in gözü doymuyor!

AB-D Emperyalizminin ülkemizdeki taşeronu Ortaçağcı gerici AKP’giller’in Lübnanlı Parababasına peşkeş çektiği Bursa’nın Kirazlıyayla Köyü’ndeki doğa katliamı tüm vahşetiyle devam etmektedir.

Toprağını, havasını suyunu, geleceğini savunan köylülerin Direnişi de bir o kadar kararlılıkla devam etmektedir. 7 Haziran 2020 tarihinde biz HKP’lilerin de katıldığı bir protesto eylemi jandarmanın tüm engellemelerine rağmen gerçekleşmişti. Kilometrelerce yolu o kavurucu sıcağa rağmen aşıp gelen köylülerin özellikle de direngen kadın köylülerin mücadelesi AKP’giller’i o kadar korkutmuş ki bu sabah Kirazlıyaylalı Direnişçi Kadınlar ve bir grup köylü jandarma tarafından ifadeye çağrılmış ve ifadelerinin ardından köylülerin bir kısmı serbest bırakılırken Gülizar Canbaz, Emine Çip, Hatice Kara, Nermin Çetin ve Kaniye Karasu adlı direnişçi kadınlar gözaltına alınmıştır.

Bu bizi hiç şaşırtmadı. Çünkü maden şirketini köylerinde istemeyen direnişçi köylüler daha önce de defalarca Yenişehir Kaymakamı tarafından icra ve para cezası ile tehdit edilmişlerdi.

Kirazlıyaylalı Direnişçi Köylülerin gözaltına alınmasının ardında yatan gerçek, çoğunlukla köylü kadınların önde olduğu Kirazlıyayla Direnişi’nin kırılmak istenmesidir. Kadınlara ve mücadele eden köylülere yönelik bu tür baskı ve saldırılar, doğası ve geleceği için direnenleri asla yıldıramaz ve mücadeleden vazgeçiremez.

HKP olarak toprağına, havasına suyuna, geleceğine sahip çıkmak için direnen; zehir solumak, kanser olmak, zehirli su içmek istemeyen başta Direnişçi Köylü Kadınlarımız olmak üzere tüm Direnişçi Köylülerin yanındayız. Onların mücadelesi bizim mücadelemizdir.

Gözaltına alınan Direnişçi Köylü Kadınlar derhal serbest bırakılsın.

Meyra Şirketi Kirazlıyayla’yı terk et!

Emperyalistler, İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler!

Yaşasın Kirazlıyayla Direnişi!

 8 Haziran 2020

HKP Bursa İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz