Kan Emici Parababaları Düzeni üç işçi kardeşimizin daha canını aldı!

30.04.2022
269
A+
A-

Parababalarının kâr hırsı yüzünden iş güvenliği tedbirlerini almamaları nedeniyle her yıl yüzlerce işçi, adına “iş kazası” dedikleri “iş cinayetleri”nde hayatlarını kaybediyor. Bu cinayetlerin sonuncusu Tuzla’da yaşanan fabrika yangınında işlendi.

Tuzla Orhanlı Sanayi Bölgesinde 3 katlı vernik ve boya fabrikasında 29 Nisan’da yaşanan patlama sonucunda çıkan yangında 3 işçi hayatını kaybetti, 9 işçi de yaralandı. İş cinayetinde katledilen işçilerimizi saygıyla anıyor; işçilerimizin ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralı işçilerimize de acil şifalar diliyoruz.

Yangın çıkan fabrikanın çalışma ruhsatının olmadığı, bu nedenle de mühürlendiği basında yer aldı. İSİG Meclisi tarafından yayımlanan rapora göre 2022 yılının ilk üç ayında en az 347 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Bu üç aylık rakam çok korkunç bir rakamdır. Bu ölümlerin tamamına yakını önlenebilir nedenlerden kaynaklanmıştır. Çünkü işverenler işyerlerinde gerekli iş güvenliği tedbirlerini, maliyetleri nedeni ile almamaktadırlar. Parababalarına göre iş güvenliği tedbirleri pahalı, işçinin yaşamı ise sudan ucuzdur.

Sanayideki fabrikalarda, maden ocaklarında, taşımacılıkta, tarımda yaşanan iş cinayetleri her yıl katlanarak artmaktadır. Bu artşlar için AKP’giller’in denetimsiz, kontrolsüz işverenlere tanıdıkları ayrıcalıklar, iş cinayetlerinde gerekli cezaların verilmemesi, taşeron sisteminin alabildiğine ve kuralsız şekilde yaygınlaşması gibi birçok neden sıralayabiliriz.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak şunu çok iyi biliyoruz: Gün gelecek, devran dönecek, işçilerimizin, emekçilerimizin, kadınlarımızın, çocuklarımızın katillerinden mutlaka hesap soracağız. Mücadelemiz bunu içindir. Mücadelemiz insanı yük hayvanı yerine koyan bu kahrolası Parababaları düzenini yıkmak içindir. Ant olsun ki bu kattiller sürüsünden hesap soracağız, Demokratik Halk İktidarını kuracağız ve eninde sonunda İşçi Sınıfının iktidarını getireceğiz bu güzelim vatanımıza.

İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız!

Kahrolsun Parababalarının Sömürü Düzeni!

Yaşasın İşçi Sınıfı Mücadelesi!

30 Nisan 2022

HKP İstanbul İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz