İstanbul’da Kıdem Tazminatı gaspına karşı alandaydık

06.07.2020
496
A+
A-

İşçi Sınıfımızın yıllarca verdiği mücadele sonucunda kazanılmış olan Kıdem Tazminatı hakkı AKP’giller iktidarı tarafından Parababalarına peşkeş çekilmek isteniyor. Parababalarının onlarca yıllık rüyası olan kıdem tazminatının gasp edilmesi için AKP’giller iktidarı yeni bir girişimde bulundu. Pandemi sürecini fırsata çevrilerek, çalışanların en darda olduğu süreç kollanarak, “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adı altında Kıdem Tazminatlarımız gasp edilmek isteniyor.

HKP İstanbul İl Örgütü olarak, İşçi Sınıfımızın uzun mücadeleler sonucunda elde ettiği Kıdem Tazminatı gaspına karşı Kadıköy’de basın açıklaması gerçekleştirdik. Süreyya Operası önünde gerçekleştirdiğimiz eylemimizde, pandemi şartlarını göz önüne bulundurarak, sağlık önlemlerimizi alarak; “Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz” şiarının yer aldığı pankartımızla, sloganlarımızla halkımızı bir defa daha kölelik koşullarına karşı mücadeleye çağırdık.

Partimiz adına basın açıklamamızı gerçekleştiren Ayla Danacı Yoldaş, kıdem tazminatının 84 yıllık bir hak olduğunu, “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” ile kıdem tazminatının kuşa çevrilmesinin tıpkı işsizlik fonunda olduğu gibi işlevsiz hale getirilmesinin amaçlandığını vurguladı.

Açıklamada sendika konfederasyonlarının tutumu da eleştirildi ve yetersizliği şu cümleler ile belirtildi; “Diğer yandan Sendikalar geçmişte olduğu gibi, mezarda emeklilik vb. şeklindeki İşçi Sınıfının haklarına yönelik saldırılara karşı mücadele konusunda iyi sınav verememiştir. Toplu Sözleşmelerin ertelenmesine Türk-İş, Hak-İş ve DİSK onay vermiş, ortak olmuştur. Bu süreçte Konfederasyonların göstermelik tepkileri inandırıcı değildir. Tabandan, İşçi Sınıfından gelen tepkiye uygun mücadele etmemektedirler.”

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’nın, İşçi Sınıfından yana ve mücadeleci tutumu da, mücadelenin nasıl olması gerektiği üzerine örnek gösterildi.

Ayla Danacı yoldaş, “Kıdem tazminatı ekonomik-demokratik hakkımızdır, iş güvencemiz ve geleceğimizdir. Gasp ettirmeyeceğiz! Kıdem tazminatlarımıza yönelik bu amansız saldırıyı da İşçi Sınıfımız ve halkımız boşa çıkartacaktır” sözleriyle halka yönelik konuşmasını sonlandırmış oldu.

Basın açıklaması sırasında  “Tazminat Hakkımız Gasp Edilemez”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Zafer Direnen İşçilerin Olacak”, “İşsizliğe, Pahalılığa, Zama, Zulme Son”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek” sloganları atılarak halkımız bir defa daha mücadeleye çağrıldı.

Eylemimizi izleyen vatandaşlar alkışlarla karşılık vererek mücadelemizi desteklediler.

Hak mücadelelerinin sosyal medyaya, kapalı kapılar ardındaki dar toplantılara ya da işverenle anlaşarak yürütülmesi tutumundaki anlayışa karşılık, partimizin pandemi koşullarında sokakta gerçekleştirdiği eylem bir defa daha niteliksel önemini ortaya koydu.

İstanbul’dan

Kurtuluş Partililer

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz