İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen AKP’giller’e karşı Kurtuluş Partili Kadınlar Ankara’da ayakta!

21.03.2021
501
A+
A-

Kurtuluş Partili Kadınlar bir gece yarısı kararnamesiyle “İstanbul Sözleşmesi’ni” fesheden AKP’giller’in Reisine karşı tek vücut haykırdı:

İstanbul Sözleşmesi’nin Feshi Hukuksuzluktur, Kadın Düşmanlığıdır!

HKP Genel Merkezi önünde gerçekleştirilen eylem basın açıklamasıyla başladı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı görülen eylem ilgiyle izlendi.

Basın açıklamasını, HKP Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av. Ayça Okur;

“Değerli Halkımız, Değerli Basın Emekçileri;

“Bir gece yarısı operasyonuyla, Anayasamızın 90 ve 104. Maddelerine aykırı olarak, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilindi. O İstanbul Sözleşmesi kadının ezilmişliğinin çaresi değildi, biliyoruz. Fakat bir nebze de olsa yaşadığı çeşitli sorunlara çözümler getiriyordu. Önlemler öneriyordu.

İşte bu kısacık, daracık da olsa sözleşmeye tahammül edemeyen AKP Genel Başkanı, İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi. Bu uygulama, mevcut Anayasamıza aykırıdır, hukuksuzdur. Kadınlarımızın katline ferman vermek demektir. İşte bu konuda Basın Açıklamamızı gerçekleştirmek üzere sözü, Ankara İl Yöneticisi ve Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Reycan Çakır Yoldaş’ıma veriyorum” diyerek başlattı.

Ankara İl Yöneticisi ve Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Reycan Çakır’ın, kadını erkeğin cariyesi, hizmetçisi olarak gören Ortaçağcı AKP’giller’e karşı duyduğu öfkeyle, kinle, hınçla okuduğu Basın Açıklaması sırasında “Kadının Katili Sermaye Düzeni!”, “Siyasal İslam Ortaçağ’dır!”, “Kadın Erkek Kol Kola Gerçek Kurtuluşa!”, “Kadın Erkek El Ele Kurtuluş Partisi’ne!”, “Kadın Olmadan Devrim Olmaz, Devrim Olmadan Kadın Kurtulmaz!”, “Laiklik Yoksa Özgürlük, Bilim, Demokrasi Yoktur!” sloganları atıldı. Kadının gerçek kurtuluşunu sağlayacak İkinci Kurtuluş Savaşçıları HKP’liler, kadın erkek omuz omuza gerçekleştirdiler protesto eylemini.

Reycan Çakır Yoldaş açıklamada; AKP’giller’in ülkemizi hızla Ortaçağ’ın karanlıklarına sürüklediğini, bu süreçte en çok da kadınlara saldırdıklarını ve kadınları yok saymaya çalıştıklarını, onların bu düşünceleri ve politikaları nedeniyle her geçen gün kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, çocuk istismarları, taciz ve tecavüzlerin arttığını, kadınların başına gelen tüm bu felaketlerin sorumlusunun içinde yaşanılan Sınıflı Toplum düzeni olduğunu, İstanbul Sözleşmesi’nin Feshi kararının açıkça kadın düşmanlığı olduğunu vurguladı.

Yoldaşımız yaptığı açıklamada asıl çözümü de ortaya koydu. “Asıl Çözüm, Ortaçağcı Gericiliği ve kapitalist sistemi, kadın-erkek İşçi Sınıfı önderliğinde ortadan kaldırmaktır. Gün, kadın erkek el ele Ortaçağcı Gericiliğe ve Emperyalizme karşı mücadele günüdür!” diyerek açıklamayı sonlandırdı. Protesto eylemimiz coşkulu sloganlarımızla sona erdi.

Ama İnsanlığı Ortaçağ Karanlığına götürmeye yeminli AKP’giller’e, bunların arkasındaki oynatıcıları, iktidara taşıyıcıları AB-D Emperyalistlerine karşı mücadelemiz devam edecek.

21 Mart 2021

Ankara’dan Kurtuluş Partili Kadınlar

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz