İşçilerin sağlığı Patronların-Kapitalistlerin kârından daha önemlidir! Vestel’de 7 İşçi Salgından Dolayı Hayatını Kaybetti

11.08.2020
468
A+
A-

Covid-19 salgını, yayıldığından beri en çok işçileri, emekçileri etkiledi. Ve ne yazık ki soygun ve sömürü düzeni olan kapitalizmde işçiler hayatını kaybediyor.

Bunun son örneği Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetini sürdüren ve Türkiye’nin önde gelen Elektronik eşya üreticisi olan Vestel’de yaşanmıştır. Sözde her türlü önlemi aldığını söyleyen fabrika yetkilileri, yaşanan ölümler karşısında sessiz kalmakta ve hiçbir şey yaşanmamış gibi üretime devam etmektedir. Çalışanlar konuşmaları ya da şikâyetlenmeleri halinde işten atılmakla tehdit edilmektedir.

Hayatını kaybeden işçi yakınları, işçilerin dip dibe çalıştığını, servislerin ful doldurulduğunu söylüyor. Sözde işçiler yan yana gelmesin diye çay saatlerinin kaldırıldığı, yemekhanenin kapatılarak ekmek arası kumanya verildiği de gelen bilgiler arasında. İşçilerin yemek ve çay saatinden çalarak önlem alanlar, ne hikmetse işçilerin dip dibe çalışmasında bir sakınca görmüyor. Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, Vestel’de bin civarında vaka olduğu duyumlarını aldıklarını söyledi. Tüm bunlara rağmen Vestel üretime devam etmektedir. Bu durum başta çalışanlar ve yakınları olmak üzere tüm Manisa halkının sağlığını tehdit etmektedir.

Yine Manisa Tabip Odasından yapılan açıklamaya göre kentteki vaka sayısı üç katına çıkmış durumda.

Hep söylüyoruz, kapitalistler için işçinin sağlığı ikinci plandadır. Onlar için aslolan işletmenin verimliliği ve kârlılığıdır. Elde edecekleri artıdeğerdir. Pandemi sürecinde bir kez daha yaşayarak gördük bunu. Ne yazık ki bu durum karşısında sendikalar kör, sağır, dilsiz olmuşlardır. Gerçi öncesinde de öyleydiler. Biri hariç; o da Proletarya Sosyalistlerinin önderlik ettiği devrimci Nakliyat-İş Sendikası’dır.

Bütün sendikalar neredeyse kapılarına kilit vurmuşken Nakliyat-İş Türkiye’nin dört bir yanında direnişler yürütmüş, pandemi süresince işçilerin hak ve çıkarlarını korumak için mücadele etmiş ve bunda da başarılı olmuştur. “İşçilerin Sağlığı Patronların, Kapitalistlerin Kârından Daha Önemlidir” parolasıyla eylemler yapmıştır.

Bu koşullarda Vestel’de üretim durdurulmalı, tüm çalışanlara test yapılmalı, üretim başlayana kadar işçilerin ücreti kesintisiz ödenmelidir.

Salgının başından beri söylediğimiz gibi zorunlu olmayan tüm faaliyetler durdurulmalı ve çalışanların ücreti tam ödenmelidir.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere tüm halkımızı, Parababalarının insanlık dışı sömürü ve soygun düzenini ortadan kaldırmak ve daha insancıl bir düzen kurmak için Partimiz saflarında örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. 11.08.2020

HKP

Merkezi İşçi Komitesi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz