İşçiler, Konya’da kıdem tazminatı gaspına karşı alanlara çıktı

12.11.2013
534
A+
A-

 

Köleliğe Karşı Direnİşçi

 

 Kurtuluş Yolu/Konya

 

AKP Hükümetinin “Ulusal İstihdam Stratejisi” adı altında taşeron cehennemini yaygınlaştırmayı ve kıdem tazminatlarının fona devredilerek gasp edilmesini sağlayan yasasına karşı DİSK üyesi işçiler alanlara çıktı.

11 Kasım Pazartesi günü Konya’da işçiler, hak gaspına geçit vermeyeceklerini haykırdı. Eylem, Konya Atatürk Anıtı’nın önünde saat 11.00’da toplanmayla başladı. 200’ü aşkın kişi sloganlar eşliğinde 11.30’da yürüyüşe geçti. Yaklaşık 1 km’lik yürüyüş sırasında sık sık “Köleliğe Geçit Vermeyeceğiz”, “Tazminat Hakkımız Gaspedilemez”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “İnadına Sendika İnadına DİSK” “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” sloganları atıldı.

Basın açıklaması Konya’nın merkezinde bulunan Zafer Meydanı Camlı Köşk önünde gerçekleşti.

Basın açıklamasını DİSK İl Temsilcisi Ali Özçelik yaptı. Ali Özçelik açıklamasında, AKP’nin yeni girişiminin işçiler için kölelik anlamına geldiğini söyledi. Özçelik konuşmasını şöyle sürdürdü: “AKP, kıdem tazminatını fona devrederek Parababalarının ekmeğine yağ sürmeye çalışıyor. Çıkartılmak istenen yasa kölelik yasasıdır. Ve İşçi Sınıfımızı geleceksiz, güvencesiz bırakmayı hedeflemektedir. 77 yıllık bir mücadelenin ürünü olan kıdem tazminatının korunmasıiçin her türlü mücadeleyi vereceğiz.”

Eyleme DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Antalya Şube Başkanı Cemal Aybar ve DİSK Kayseri Bölge Temsilcisi Cumali Sağlam da katılarak destek verdi.

Eyleme siyasi partiler ve sendikalardan Halkın Kurtuluş Partisi, Türkiye Komünist Partisi, CHP, KESK, HALKEVLERİ ve Birleşik Kamu-İş de destek verdi.

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz