HKP’liler 19 Mayıs’ta alanlardaydı

20.05.2017
608
A+
A-

İstanbul

19 Mayıs Emperyalizme Karşı Mücadele Günüdür

Bugün 19 Mayıs. Bundan tam 98 yıl önce Antiemperyalist Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşımız’ın kıvılcımı çakıldı. Mazlum halkların emperyalizme karşı kazandığı ilk ulusal kurtuluş savaşı olan, Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın fitilini ateşlendiği gündür. Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’da çaktı o kıvılcımı.

O kıvılcım sadece emperyalizme karşı değil, emperyalizmin uşakları olan, Ortaçağ özlemi ile yanıp tutuşan, gerici güruha: Vahdettinlere, Damat Feritlere karşıydı. Ve Kurtuluş Savaşı başarı ile sonuçlandı. Emperyalistler ve yerli işbirlikçiler gönderildi ülkemizden.

Ancak 19 Mayıs 1919’da kapıdan kovduğumuz emperyalistler, ülkemizdeki işbirlikçileri sayesinde bacadan tekrar girdiler. Emperyalistlerin ülkemizdeki uşakları dedelerinin yolunda devam etmek istediler. Hainlik yapmaya. İşte bunlar bugün ki başta AKP’giller olmak üzere Meclisteki Amerikancı dört partidir.AKP’giller 19 Mayıs’ı unutturmak istiyorlar. Kurtuluş Savaşımız’ın kazanımı olan Laikliği yok etmek istiyorlar.

Bizler Kurtuluş Partisi Gençliği olarak; ustamız Hikmet Kıvılcımlı’nın dediği gibi biz “Yıldırılamaz Gençliğiz”, İkinci Kurtuluş Savaşçılarıyız. Kuvayimilliye ruhu ile mücadelemizi sürdürdüğümüzü göstermek için, Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Gençliği olarak“Birinci Kurtuluş Savaşımız’ın Kıvılcımı, İkinci Kurtuluş Savaşımız’ın meşalesi” 19 Mayıs’ı 98. yılında Kadıköy Boğa’da kutladık.

Basın açıklamamızı 19.19’da başlattık. Basın açıklamamızı, İl Gençlik Komitesi üyesi Utku yoldaşımız yaptı.

Utku yoldaş konuşmasında; “Bu topraklarda tarihler 19 Mayıs 1919'u gösterdiğinde “Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense ölmeyi yeğleyen” bir grup yiğit çıkabilmişti Anadolu'ya, vatanımızı Emperyalistlerin işgalinden ve onların yerli işbirlikçilerinden kurtarabilmek için. Parolaları “Ya İstiklal Ya Ölüm” idi. Başta Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın Önderi Mustafa Kemal ve Birinci Kuvayimilliyecilerimiz işte bu parolayla harekete geçtiler.

***
Ancak Emperyalistler ve onlara hizmet etmekte gayet istekli ve sınır tanımayan yerli uşakları bilsinler ki bizler Antiemperyalist bir Kurtuluş Savaşı vererek bu toprakları özgürlüğe kavuşturanların torunlarıyız. Onlar o karanlık günlerde nasıl “Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense ölmek yeğdir” şiarıyla hareket ettilerse, bizler de bugün bu ülkenin İkinci Kurtuluş Savaşçıları olarak bizlere düşen bu görevi “Ya özgür vatan ya ölüm” şiarıyla omuzlarımıza yükleyip aynı geçmişte Sevr'i yırtıp attığımız gibi bugün de Büyük Ortadoğu Projesi’ni yırtıp atacağız. Emperyalistleri ve onların yerli işbirlikçilerini topraklarımızdan defedeceğiz” dedi.

Basın açıklamamız sırasında sık sık“Kahrolsun AB-D Emperyalizmi!”, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız!”,“Yaşasın Gençliğin Devrimci Mücadelesi”, “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye Mücadelemiz”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler!”sloganları atıldı.

Eylemimize halkımızın ilgisi oldukça yoğundu. Basın açıklamamız sloganlarla son buldu.

Bizler ustamız Hikmet Kıvılcımlı’nın dediği gibi“Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense, ölmek daha iyidir" sözünü kendimize şiar edinmişiz. İşte bundan dolayı İkinci Kurtuluş Savaşı’mızı da tıpkı Birincisi gibi zaferle taçlandıracağız. 

İstanbul'dan Kurtuluş Partililer

Bursa

19 Mayıs’lar Devam Edecektir!

Ülkemizin başına kara bulut gibi çöken AKP’giller; Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşı'mızı ve onun önder Mustafa Kemal’i, Kuvayimilliyecileri, bizlere onlardan yadigâr bayramları, laikliği, Cumhuriyeti yok etmek ve unutturmak için elinden geleni yapmaktadır. Ama kendi unuttukları bir şey var o da; İkinci Kurtuluş Savaşçıları’nın hiçbir zaman mücadeleyi bırakmayacaklarıdır, hep direnecekleridir.

Her 19 Mayıs’ta olduğu gibi bu 19 Mayıs’ta da İkinci Kurtuluş Savaşçıları olarak alanlardaydık.

Bursa’da saat 19.00’da FSM Bulvarı’ndan başlayıp, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşe katıldık. Yürüyüş esnasında Mustafa Kemal’in kalpaklı fotoğrafı ve Samsun’a gidiş şiarı olan “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” yazılı posterlerimizi açtık.

Yürüyüşün kalabalıklığı 19 Mayısların ve Antiemperyalist ruhların sönmeyeceğini göstermiş oldu.

Biz yaşamın her alanında bizi mahvetmek isteyen emperyalistlere ve yerli satılmışlar cephesine karşı mücadelemizi sürdürüyoruz, bu hainleri ülkemizden def edene kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz!

Bursa'dan Kurtuluş Partililer

Ankara

Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşımızın Kıvılcımı, İkinci Kurtuluş Savaşımızın Meşalesi 19 Mayıs Emperyalizme Karşı Mücadele Günüdür şiarıyla Anıtkabir’deydik!

19 Mayıs kutlaması için Tandoğan Metro Girişi Önünde toplanarak, hazırladığımız bildirilerimizi halkımıza dağıttık. Daha sonrasında Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızın önderi Mustafa Kemal’in naaşının olduğu Anıtkabir’e doğru kortej halinde yürüyüşe geçtik. Kortejimiz de Kalpaklı Mustafa Kemal’in resminin olduğu, “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” yazılı pankartımızı aynı içerikteki olta bayraklarımızı ve flamalarımızı açtık.

Anıtkabir’e yürüyüşümüz boyunca , “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler, Mustafa Kemal Ölümsüzdür, Ne ABD Ne AB Tam Bağımsız Türkiye, Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız, Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye, Yeni Sevr'e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız" sloganlarımızı haykırdık. Bu ülkenin İkinci Kurtuluş Savaşçıları, Halkın Kurtuluş Partililer olarak buradaki halkımıza coşkumuzu yansıttık, Aslanlı Yol’un başına geldiğimizde ise son günlerde Ortaçağcı-Gericilerin saldırdıkları İzmir Marşımıza karşı alandaki kitleyle hep beraber İzmir Marşını okuduk. Daha sonrasında Aslanlı Yol’daki yürüyüşümüzün ardından Mustafa Kemal’in mozolesine gelerek saygı duruşunda bulunarak, Birinci Kurtuluş Savaşçılarımızı saygıyla andık. Mozele’nin merdivenlerinde durarak Anıtkabir’e gelen Yurtsever-Emekçi Halkımız  “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” pankartımızın önünde fotoğraflar çektirdi. Anıtkabir’in çıkışına kadar tekrar kortej halinde yürüyüş gerçekleştirildi.

19 Mayıs Kutlamalarına katılan Yurtsever-Emekçi halkımız yürüyüşümüzden etkilendi; Birinci Kuvayimilliyeci atalarının coşkusunu, mücadelesini, kararlılığını, özverisini, yiğitliğini devam ettiren İkinci Kurtuluş Savaşçıları’ndan. Yürüyüşümüz sırasında Alkışlarla, sloganlarla ve çoğu zaman korteje gelip katılarak destek verdiler.

AKP’giller’in ve Kaçak Saraylı Baş şefi, Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın önderlerini ve kazanımlarını karalamalarına, onları yok saymalarına, aşağılamalarına rağmen Halkımız Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızın Önderlerine sahip çıkıyor.

Ancak Emperyalistler ve onlara hizmet etmekte gayet istekli ve sınır tanımayan yerli uşakları bilsinler ki bizler Antiemperyalist bir Kurtuluş Savaşı vererek bu toprakları özgürlüğe kavuşturanların torunlarıyız. Onlar o karanlık günlerde nasıl  “Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense ölmek yeğdir” şiarıyla hareket ettilerse, bizler de bugün bu ülkenin İkinci Kurtuluş Savaşçıları olarak bizlere düşen bu görevi “Ya Özgür Vatan Ya Ölüm” şiarıyla omuzlarımıza yükleyip aynı geçmişte Sevr'i yırtıp attığımız gibi bugün de Büyük Ortadoğu Projesi’ni yırtıp atacağız. Emperyalistleri ve onların yerli işbirlikçilerini topraklarımızdan defedeceğiz. Halklarımıza özgür, eşit, aydınlık ve insanın insanca yaşayabileceği bir ülke bırakacağız. Bizler Ustamız Hikmet Kıvılcımlı'nın düşünce oğulları ve kızları olarak bu görevi gerçekleştirmeyi zafere kadar sürdürmeye devam edeceğiz.

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

 

İzmir

19 Mayıs'ta İzmir’de Alanlardaydık

Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızın Kıvılcımı olan 19 Mayıs'ın 98.yıldönümünde çeşitli demokratik kitle örgütlerinin düzenlemiş olduğu yürüyüşe, Mustafa Kemal'li "Bağımsızlık Benim Karakterimdir " sözlerinin yer aldığı pankart ve flamalarımızla katıldık. Konak Meydanında toplanan kitleyle birlikte Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüşe geçtik.

 İzmir Valiliği'nin yasaklama kararına rağmen binlerce İzmir'li yürüyüşte yerini aldı. Yürüyüş sırasında ve Cumhuriyet Meydanı'nda attığımız ; "Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler", " Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi , "Ya İstiklal Ya Ölüm Tam Bağımsız Türkiye", "Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye" sloganlarımızla 19 Mayıs'ın Antiemperyalist ruhunu yansıttık.

Sloganlarımıza yürüyüş boyunca İzmir halkı da eşlik etti. Ayrıca pankartımız eyleme katılan kitlenin ilgi odağı oldu. Bu arada ilgi odağı olan bu pankarta yasaklama getirmek isteyen sözde "Atatürkçü" birilerinin davranışı pankarta ilgi duyan kitle tarafından tepkiyle karşılaşınca kuyruğu kısıp uzaklaşmak zorunda kaldılar.   Eylem bittiğinde bile insanlar hâlâ pankart önünde fotoğraf çekiyorlardı. Eylem Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan konuşmaların ardından marşlarla sona erdi.

İzmir'den Kurtuluş Partililer

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz