HKP İzmir İl Örgütü’nden İzmir Büyükşehir Belediyesi Grand Plaza / Kent Ekmek Fabrikası İşçilerine Grev Ziyareti

06.11.2015
446
A+
A-

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı Grand Plaza’ya ait Kent Ekmek Fabrikası’nda çalışan Türk-İş’e bağlı Tek Gıda İş Sendikası’na üye işçiler Belediyenin toplu iş sözleşmelerindeki maaş zammı taleplerinin çok altında bir teklifte ısrar etmesi üzerine 7 gündür fabrika önünde grevdeler. Sendika, yüzde 26 zam talebine belediyenin olmuşuz yanıt vermesi ve yüzde 8’de ısrarcı olması üzerine teklifini yüzde 16’ya indirmesine rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilmemişti. Bunun üzerine grev kararı alan işçiler 30 Ekim günü greve çıktı.

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü olarak grevin 7. günü olan 5 Kasım’da Kent Ekmek Fabrikası işçilerine bir grev ziyareti gerçekleştirdik. “Kent Ekmek İşçisi Yalnız Değildir”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganlarıyla fabrika önündeki grev çadırına geldik. Burada işçilerle bir sohbet gerçekleştirdik.

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesine tepkilerini dile getiren işçiler, sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir belediyenin işçi düşmanı bir tavır sergilediğini söyleyerek belediyenin dayatmalarına karşı taleplerinde kararlı olduklarını vurguladılar.

İşçilerle yaptığımız görüşmede, belediyenin tavrının kabul edilemez olduğunu, ancak bunun klasik bir işveren psikolojisinin getirisi olduğunu söyledik. İşverenliğin doğasında işçiyi sömürmek olduğunu ve işçilerin de doğasının bu sömürüye karşı örgütlü mücadele etmek olduğunu belirttik.

Sendikal faaliyette işçilerin hem işverenle hem de sendikaların başına çöreklenmiş sarı sendikacılarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını, bu durumda işlerine, ekmeklerine sahip çıkma mücadelelerinde her şeyi sendikadan beklememeleri gerektiğini söyledik. Yoldaşlarımız önderliğinde 2001 yılında başarılan İzelman örgütlenmesinden Örnekle İşçi Sınıfı Mücadelesinin kararlı, tutarlı ve sınıf sendikacılığı anlayışıyla gerçekleştirildiğinde başarıya ulaşabileceğini belirttik.

Ülkemizde yaşanan birçok sorunun İşçi Sınıfının örgütsüzlüğü yüzünden önlenemediğini anlattık. HKP olarak kendilerine her türlü destekte bulunacağımızı söyledik.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, işçi sınıfı önderliğinde başarılacak Demokratik Halk Devrimi’ne olan inancımızla nerede bir işçi mücadelesi varsa orada olmaya devam edeceğiz. 05.11.2015

İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!

Kent Ekmek İşçisi Yalnız Değildir!

HKP İzmir İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz