HKP Direnişçi Real İşçilerini Direniş Alanında Ziyaret Etti

26.11.2017
580
A+
A-

HKP, dün İstanbul Güneşli’de Metro Market’e girerek eylem yapan ve gözaltına alınan Real Market İşçileri ve Nakliyat-İş Sendikası yöneticileriyle dayanışma için Güneşli Metro önündeydi.

Hileli iflas yoluyla işlerinden olan ve hakları gasp edilen Real Market işçileri Nakliyat-İş Sendikası önderliğinde mücadelelerini sürdürüyor. Dün, İstanbul Güneşli’de bulunan Metro’ya girerek bir yetkiliyle görüşene kadar çıkmayacaklarını söyleyen işçiler ve Nakliyat-İş Sendikası yöneticileri gözaltına alındı.
Bugün de Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri, Real İşçileri’yle birlikte Güneşli Metro önüne gelerek gözaltıları protesto etti.

HKP adına yapılan açıklamada, “Gasp edilen hakları için mücadele eden Real İşçilerinin, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Yöneticilerinin Gözaltına alınmalarını protesto ediyoruz. Derhal serbest bırakılmalıdırlar!

Metro, Media Markt ve Beğendik ne yaparlarsa yapsınlar, bu sorumluluktan kaçamazlar: Eninde sonunda işçilerin hakların vermek zorunda kalacaklar. Mücadele Tarihine onlarca işgal, grev, direniş sığdıran Nakliyat-İş Sendikası’nın sahiplenmesi ile Real İşçileri mücadele ettikleri sürece haklarını alacaklardır. Buna inancımız tamdır.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak her zaman İşçi Sınıfının mücadelesine ve öncülüğüne olan inancımız ile Real İşçilerinin mücadelesini ve başlatmış oldukları Real, Beğendik ve Media Markt marketlerinden alış veriş yapmama çağrılarını da destekliyoruz, sahipleniyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

HKP’nin açıklamasının ardından işçiler de söz alarak kararlılıklarını vurgulayan konuşmalar yaptılar. Gözaltıların, saldırıların kendilerini korkutmadığını söyleyen işçiler, gasp edilen haklarını alana kadar mücadelelerinin süreceğini söylediler.

Açıklama sonrasında eylem, işveren tarafından getirilen 10 kişilik grup tarafından sloganlarla provoke edilmeye çalışıldı. Yanlarında megafonla gelen grup güvenliğin kurduğu barikatın arkasından sloganlar atıp bağırarak direnişçi işçileri provoke etmeye çalıştı.

Sendikanın ismini bile bilmediği anlaşılan grup “Tefeci Hak-İş”, ” Burası hak arama yeri değil” diye bağırdı. Real İşçileri gruba “Hırsız Metro”, ” Gözaltılar Bizi Yıldıramaz”, “Davamız Ekmek Davasıdır” sloganlarıyla karşılık verdi. Ortamın gerilmesiyle Metro Market önüne çevik kuvvet polisleri geldi. Polislerin gelmesi üzerine provokatör grup dağılırken Real işçileri eylemlerine devam etti.

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz