Halkımızın çalınan emeklerinin hesabını soracağız!

11.12.2023
62
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi olarak birçoğu AKP’li olan 17 belediye hakkında, Sayıştay raporlarıyla ortaya çıkan usulsüzlüklerden dolayı geçen yıl suç duyurusunda bulunmuştuk. AKP’giller’in hukuk bürolarına dönüşmüş yargı organları tarafından şikâyet dilekçelerimiz ya işleme bile konulmadı ya da KYOK (Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar) verildi.

Bu yolsuzluğa batmış 17 belediyeden bir tanesi de Balıkesir Büyükşehir Belediyesidir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, “Doğrudan Temin” yoluyla alım yapabilmek için Kamu İhale Kanununu hiçe saymıştır. Sayıştay raporlarında sabit olduğu üzere avadanlık ve yedek parça alımları 223 kez, yağ alımı 10 kez, temizlik malzemesi alımları 16 kez, baskı ve cilt gideri alımları 51 kez doğrudan teminle yapılmıştır. Toplam kamu zararı isimsiz bir vakfa aktarılan bağışla birlikte 15 Milyon Lira’nın üstündedir.

Bu bilgiler ve elde ettiğimiz hukuki deliller ışığında, kamu malı olan milyonlarca lirayı yandaş şirketlere aktaran Belediye Başkanı Yücel Yılmaz hakkında, “görevi kötüye kullanma”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “ihaleye fesat karıştırma”, suçlarından yaptığımız suç duyurusunun adli bir soruşturmaya dönüşmesi, suç ve çetelerle mücadele ettiği iddiasıyla parlatılan Ali Yerlikaya tarafından engellendi. Ali Yerlikaya verdiği, “İşleme Konulmama” kararıyla soruşturmanın bitirilmesini sağladı. Fakat biz kararı Danıştay 1. Dairesi’ne taşıdık. Danıştay, “İtirazın kabulü ile İçişleri Bakanının 4.8.2023 tarih ve İNS:2023.10.22 sayılı şikâyetin işleme konulmamasına ilişkin kararının kaldırılmasına 31.10.2023 tarihinde oyçokluğuyla kesin olarak karar verildi”, şeklindeki kararıyla itirazımızı kabul etti ve İçişleri Bakanlığının ön inceleme yapması gerektiğine hükmetti.

AKP’giller şüphesiz bu soruşturmaya müdahale edecekler ve olayın örtbas edilmesini sağlayacaklar fakat bugün değilse bile yarın, yarın değilse bir gün adil ve bağımsız Halk Mahkemeleri kurulduğunda hiçbir tanesi çelik bileziklerden kaçamayacak.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

11 Aralık 2023

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz