Göllüce köyü direniyor

06.12.2015
504
A+
A-

Bizim köyümüzün insanının yüzde sekseni topraksızdır. Küçükbaş hayvan besleriz. Bulduğumuz günlük veya sezonluk işlerde çalışırız. Topraklarımız bereketlidir. Köyümüzün altında Evliyazade’lerin bir çiftliği var. Atalarımızın onlarla toprak hususunda çok ihtilafları olmuştur. Bugün onlar kalmadı. Yıllardır ektiğimiz topraklar baktık bir gün dikenli tel çitlerle çevrildi. Meğer Evliyazadelerin mirasçıları çiftliği Defne Tarımcılık isimli bir şirkete satmışlar. Bu şirket de gördüğü yeri benim diyerek etrafına çit çekmeye soyunmuş. Köylümüzün hayvanlarını otlattığı meramızın etrafını da çitle çevirmek için iş makinesi getirmişler. Vardık işçi arkadaşa durumu izah ettik. Gitti. Birkaç gün sonra meranın başka bölgesinde aynı çalışmayı yapmaya kalktılar. Tekrar gittik. Müsaade etmedik. Bu toprak köylünündür. Bunlar köylünün yaşamasını istemiyorlar. Bizleri kendi çiftliklerine köle yapmak istiyorlar. Köyün merasına dahi satın aldıklarını iddia ederek çökmek istiyorlar. Köyü hapishaneye çevirdiler. Biz Göllüce köylüleri olarak buna müsaade edemeyiz. Çocuklarımız için müsaade edemeyiz.

İşte böyle söylüyorlar Torbalı’nın Göllüce köylüleri. Örgütlü mücadelenin her şey demek olduğunun bilinciyle hazır bekliyorlar. 1968 yılında da toprak ağalarına karşı direnişde öncü olan Göllüce köylüleri direniş miraslarına da sahip çıkıyorlar.

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü olarak yaptığımız ziyareti memnunlukla karşılayan köylüler, mücadele saflarının sıklaştırılması gerektiğini; bu mücadelenin sadece aç gözlü bir şirkete karşı olmadığını ülke değerlerinin bir avuç para babasına peşkeş çekilmesine karşı bir mücadele de olduğunu belirttiler.

Mücadeleleri mücadelemizdir.

Halkız Haklıyız Yeneceğiz

İzmir’den Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz