Genel Sekreter Yardımcımız Av. Tacettin Çolak’a “Cumhurbaşkanına Hakaret”ten suç duyurusu

23.03.2024
55
A+
A-

Halkçı Hukukçular:

Halkçı Hukukçu Av. Tacettin Çolak’a R. Tayyip Erdoğan hakkında yaptığı suç duyurusundan dolayı hakaret gerekçesiyle dava açıldı

Halkımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz!

HKP Genel Başkanlığı adına vekaleten yaptığımız suç duyurusu nedeni ile Anayasa, Türk Ceza Kanunu, Avukatlık Kanunu, Uluslararası Sözleşmeler hiçe sayılarak dilekçeyi UYAP’tan gönderen Halkçı Hukukçu Av. Tacettin Çolak’a “Cumhurbaşkanı”na Hakaret ettiği iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Davaya dönüşen ve “sanık” olarak dosyaya alınan Av. Tacettin Çolak’ın ilk duruşması 22 Mart 2024 tarihinde İstanbul 39. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Davaya konu olan suç duyurusunda Fehmi Koru itirafta bulunarak R. Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün talimatıyla Pensilvanya’ya Fethullah Gülen ile görüşmeye gittiğini söylemesi üzerine terör örgütü lideri ile Devlet makamlarında bulunanların bu görüşmesinin hukuka aykırılığı ve bağlantısının araştırılması savcılıktan talep edilmişti.

Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bu bağlantının şekil ve içeriği konusunda soruşturma başlatmak yerine şüphelileri kovuşturmaya dahi gerek görmemiş, “Cumhurbaşkanını nasıl açık edersin!”, diyerek suç duyurusunda bulunan avukatlardan dilekçeyi UYAP marifetiyle gönderen meslektaşımız Av. Tacettin Çolak hakkında soruşturma başlatmıştı. İşte dava, bu soruşturmanın sonucu ortaya çıktı.

22 Mart 2024 tarihindeki duruşmada Halkçı Hukukçular olarak meslektaşımız hakkında açılan davanın iddia ve savunma dokunulmazlığı kapsamında olması nedeni ile derhal beraat talebinde bulunduk. Heyet tarafından reddedilen bu talep üzerine Av. Tacettin Çolak savunma değil, kendisini “sanık” konumuna getiren bu anlayışı eleştirdi.

Av. Tacettin Çolak savunma yapmaya gelmediğini, kendisini “sanık” konumuna yerleştiren anlayışı eleştireceğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Herkesin sustuğu yerde avukat çığlık atar, anlayışıyla konuşuyorum. Bizim dilekçemizde yalan tek bir kelime yok ve tek bir hakaret yok. Oysa 17-25 Aralık soruşturması, o süreçte basına servis edilen ses kayıtları, paraların istiflendiği ayakkabı kutuları ve daha niceleri gerçek. Biz bu gerçeklikten hareket ettik. Halkın Kurtuluş Partisi adına vekaleten suç duyurusu yaptık.

“AKP’giller’in yargıçları ve savcıları taktik değiştirdi. Eskiden HKP Genel Başkanı Nurullah Efe’ye açtıkları soruşturmaları bu kez biz avukatlar üzerinden yürütmeye karar verdi. Oysa biz, savcıların boşluğunu doldurduk. Onlar görevini yapmadığı için biz bu şikayetleri yaptık. Hukuk devleti olsa böyle olmazdı.

“Adliyelerde atılan ‘yaşasın şeriat’ sloganlarına karşı susamazdık, boynumuzun borcuydu şikayet etmek. Tereddüt etmeden bu görevi yerine getirdik.”

Halkçı Hukukçular olarak bizler, halkların hakları ve kurtuluş davaları için mücadele eden Halkın Kurtuluş Partisi’nin avukatlarıyız. Bugüne dek siyasal iktidar yani AKP’giller aleyhine yüzlerce suç duyurusu yaptık. Binlerce insanın avukatlığını yaptık. Biz avukatlığa yaklaşımımızı öncelikle devrimci prensipler üzerine kurduk. Bu nedenle bizi yolumuzdan kimse döndüremedi veya yıldıramadı. Hele korku, yüreğimize bir kez bile düşmedi, düşmeyecek! Bu hukuk garabeti yargılamalar bizleri asla korkutamaz, diyerek sözlerimizi tamamladık.

Duruşma sonrası Çağlayan Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Basın açıklamamızda ilk sözü Halkçı Hukukçulardan Av. Pınar Akbina alarak Av. Tacettin Çolak’a açılan davaya ilişkin süreci anlattı. Daha sonra söz alan Av. Tacettin Çolak, yargının içine düşürüldüğü içler acısı durumu bir kez daha kısaca özetlediği konuşmasını, ‘“Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense ölmek yeğdir’, diyen Hikmet Kıvılcımlı’nın öğrencileri olarak mücadelemiz sonuna kadar sürecektir”, diyerek noktaladı.

Duruşma 17 Eylül 2024 tarihine, saat 09.50’ye ertelendi.

Ünlü Fransız yazar Victor Hugo, “Sefiller” adlı eserinde şöyle diyordu:

 Halk bir sessizliktir

ben bu sessizliğin

yılmak bilmez avukatı olacağım.

Dilsizler için konuşacağım.

Halkın dili haline geleceğim.

Tıkacı çıkarılmış

kanlı bir ağız gibi konuşacağım.

Her şeyi bir bir söyleyeceğim.

Bilinsin isteriz ki anlayışımız budur.

Halkız Haklıyız Yeneceğiz!

22 Mart 2024

Halkçı Hukukçular

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz