Genel Başkanımıza Tayyip’e Hakaretten Bir Soruşturma Daha Açıldı

14.04.2017
654
A+
A-

GENEL BAŞKANIMIZA TAYYİP’E HAKARETTEN BİR SORUŞTURMA DAHA AÇILDI

Genel Başkanımız Nurullah Ankut’un kaleme aldığı “Şu Kara Günlerin Değerlendirilmesi” başlıklı kitabında “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçu nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır.

 Tayyip’in avukatı tarafından yazılan 11 sayfalık şikayet dilekçesinde kitabın onlarca yerinde “Cumhurbaşkanına hakaret edildiği” iddia edilmektedir.

Oysa Genel Başkanımız 381 sayfalık kitapta; sadece Tayyip’i değil, Sorosçu/Tesevci Kemal’den Baykal’a, Amerikancı Kürt hareketinin liderlerinden AB-D Emperyalistlerine kadar birçok kişinin eleştirisini yapmıştır. Yine Ermeni Soykırımı yalanından, Yeni Sevr bataklığına, Suriyeleştirilmeye kadar ülkemizin sürüklenmek istendiği tehlikelere dikkat çekmiştir.

Kitabın tamamında vatan, insan ve doğa sevgisinden bahsedilmiş, emperyalistlerin halkları birbirine kırdırma planlarını, Büyük Ortadoğu Projesi ve yerli taşeronlarını teşhir etmiştir. Aynı zamanda çözüm yollarını da göstermiştir.

Türkiye’nin gerçek Yurtsever, Halksever partisi HKP’nin lideri olarak, ülkemizin içine düşürüldüğü bu acı duruma isyan eden, gerçek sorumluları ve suçluları kulaklarından tutarak halka gösteren genel başkanımızın eleştirileri hiçbir şekilde Cumhurbaşkanını hakaret olarak kabul edilemez.

Kaldı ki, ortada hakaret edilecek bir Cumhurbaşkanı da yoktur. Çünkü, geçmiş bir yana, son referandum sürecinde bile açıktan AKP’nin lideri gibi hareket edip, önüne gelene hakaret eden, “Hayır verenler teröristtir” diyecek kadar halkına düşman olan birisinin Cumhurbaşkanı olarak değerlendirilmesi de hukuken mümkün değildir.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kamu Güvenliği Bürosunda ifadesine başvurulan Genel Başkanımız suçu kabul etmediğini belirterek; “Bizim derdimiz vatanımızın ve halkımızın içine düşürüldüğü durumdur. Kitabımız bu acıklı durumun değerlendirilmesini ve çözüm önerilerini içermektedir. Biz katledilen vatanımızın ve doğanın savunucusuyuz. Bu katliamlara ortak olan tüm siyasilerin eleştirisini yaptık. Bu vatanı dedelerimizden miras aldık ve bu uğurda mücadelemiz devam edecektir.” demiştir.

Soruşturmaya katılan avukatlarımız da; “Tayyip’in avukatının şikâyetlerine karşı ayrıntılı savunma dilekçesi vereceklerini” belirterek emsal yargı kararlarını dosyaya sundular. “Kitabın bütünlüklü olarak incelenmesi halinde Cumhurbaşkanına Hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığının açık olduğunu, savcılığın bu aşamada dahi Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar vermesi gerektiğini” talep ettiler.

Normal bir hukuk devletinde böylesi ithamlar hakkında savcıların daha baştan takipsizlik kararı vermeleri gerekmektedir. Ama yargının AKP’nin hukuk bürolarına dönüştürüldüğü bu ortamda böylesi bir uygulamanın olması mümkün değildir. Muhtemelen açılacak olan davada tıpkı MİT TIR’ları Davası’nda olduğu gibi kimin kimi yargılayacağı görülecektir. 14.04.2017

 

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz