Eğitim-Sen, 4+4+4 Kesintili Eğitime karşı Ankara’da miting yaptı >>> 15.09.2012

18.09.2012
501
A+
A-

Tayyipgiller’in halkımızı Ortaçağ karanlığına götürmek için uygulamaya geçirdiği 4+4+4 Kesintili Eğitim Sistemine karşı Eğitim-Sen Ankara’da bir miting yaptı.

Eğitim Sen’in daha önceden ilan ettiği programa göre Türkiye’nin üç bölgesinden hareket eden yürüyüş kolları, 15 Eylül Cumartesi günü Ankara’da buluştu. Sabah saat 10:00’da Hipodrom’da toplanmaya başlayan emekçiler kortejler oluşturarak Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı’na doğru yürüyüşe geçtiler. Yaklaşık 2,5 saatlik yürüyüşten sonra saat 12:30 civarında miting alanına ulaşıldı. Yapılan konuşmalar ve müzik dinletisi ile miting sona erdi.

Eğitim-Sen açısından bu miting son yılların en kitlesel katılımlı eylemiydi. Fakat eğitim gibi tüm toplumu yakından ilgilendiren sorunla ilgili bir mitinge KESK’e bağlı sendikaların katılımının çok düşük olması dikkatlerden kaçmadı.

Sendikaların, derneklerin ve siyasi partilerin de katılarak destek verdiği bu eyleme Kurtuluş Partililer olarak biz de katıldık ve Şeriatçı, Ortaçağcı eğitime karşı sloganlarımızı haykırarak tepkilerimizi dile getirdik.

Miting her ne kadar Eğitim-Sen açısından son yılların katılımı yüksek bir eylemi olsa da; yasak savma kabilinden öteye geçemedi. Çünkü Eğitim Sen ve KESK yöneticileri Tayyipgiller’in Türkiye’yi nereye götürmek istediğini görememektedirler. Bilimin, demokrasinin temeli olan Laikliği, laik eğitimin önemini kavrayamamışlardır. Bu durum mitingde atılan sloganlarda da kendini göstermiştir.

Miting süresince Eğitim-Sen yöneticileri ısrarla laiklikten bahsetmekten kaçınmışlardır. Anadilde eğitim ve demokratik eğitim ancak ve ancak laik bir eğitim sisteminde bilimsel bir temele oturabilir. Şeriatçı ve Ortaçağcı eğitim de pekala anadilde verilebilmektedir!.. Dolayısıyla Anadilde, Demokratik Eğitim talebi eksik bir taleptir. Bu talep ancak laiklik ile yerli yerine oturmaktadır ve Eğitim-Sen’in ısrarla bu talebi gündem etmesi gerekmektedir.

Tayyipgiller, 4+4+4 Kesintili Eğitimle, Ortaçağcı eğitim sistemine daha yeni giriş yapıyorlar. Problemler artarak devam edecektir. Eğitim-Sen’e tarihsel bir sorumluluk düşmektedir. Eğitim-Sen, sorumluluğunun bilinci ile hareket etmeli, bu sistemden mağdur olan tüm halk kesimleri ile iletişimini geliştirerek, sistemi sürekli gündemde tutarak çocuklarımızın Ortaçağın karanlığına götürülmesine karşı durmalıdır.

Biz Kurtuluş Partili Eğitim Emekçileri olarak önceden olduğu gibi bundan sonra da ısrarlı, kararlı ve militan mücadelemizi sürdüreceğiz.15.09.2012

 

Kurtuluş Partili Eğitim Emekçileri

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz