Ege’deki 20 Adamız ve 2 Kayalığımızın Yunanistan tarafından işgal edildiğini itiraf eden AKP’giller’in Reisi hakkında bir kez daha suç duyurusunda bulunduk

11.09.2022
284
A+
A-

Birinci Antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızda halkımızın kanı canı pahasına kazandığımız toprakların her karışını savunmak, biz Gerçek Devrimcilerin en önemli görevlerinden biridir. Bu anlamda 2004 yılından beri Yunanistan’ın işgali altında bulundurduğu, bize ait olan Ege’deki 20 Ada ve 2 Kayalıkla ilgili en fazla sesi Partimiz çıkarmış, bununla ilgili birçok somut adım atarak eylemler düzenlemiş, bu alçakça işgale göz yuman AKP’giller ve Reisleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.

Partimiz, RTE’nin Samsun’da yaptığı konuşmada söz konusu Ada ve Kayalıkların Yunan işgali altında bulunduğunu alenen itiraf etmesi üzerine bir suç duyurusunda daha bulunarak Tarihe ve halkımıza karşı görevini yerine getirmiştir.

Suç duyurusuyla ilgili açıklama yapan Genel Sekreter Yardımcımız Av. Tacettin Çolak, açıklamasında şu ifadelere yer vermiştir:

***

Değerli Halkımız;

Yunanistan 2004’ten bu yana Ege’de 20 Adamızı ve iki Kayalığımızı işgal etmektedir. AKP Hükümeti ve Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, askeri ve siyasi tüm yetkililer bu işgale seyirci kalmıştır. Ve Yunanistan Türkiye Devleti’nin bu edilgenlikleri sayesinde işgallerini de ilhaka dönüştürmüştür.

Geçtiğimiz günlerde Tayyip Erdoğan, Samsun’da yaptığı konuşmada sözde Yunanistan’a rest çekti ama aslında bu rest çekmesi, bozguna zafer havası çalmaktan, kendi yandaşlarını seçim arifesinde tahkim etmek amacından başka bir şey değildir.

Örneğin Tayyip Erdoğan diyor ki, “Yunanistan tarihi hatırlasın, İzmir’i unutmasın. Çok daha fazla ileri giderlerse bunun bedeli ağır olur.” Yani, “Artık işgal ettiğiniz Adalar yeter, daha fazlasını işgal ederseniz bunun bedelini ödetiriz”, diyor.

Dolayısıyla burada ne devlet ciddiyeti var, ne devlet adamı olmanın vermiş olduğu sorumlulukla hareket eden bir insan var karşımızda. Bu söylem aslında mevcut işgali kabullenen bir söylemdir. Yani 18 yıldır Ege’deki Adalarımızın işgal edilmesini sineye çeken bir söylemdir. Eğer fazlasını yaparsanız da davranacağız şeklinde ifade tam da bunun karşılığıdır.

Tayyip Erdoğan’ın ve AKP Hükümetinin şimdiye kadarki bütün suçları karşısında Halkın Kurtuluş Partisi olarak en etkin mücadeleyi verdik. Ege Adaları’ndaki işgalle ilgili de mücadelelerimizi yürüttük. Dosyalarımız bu kadar kabarmıştır. Eylemlerimiz oldu, kapalı salon toplantılarımız oldu. Ve bu mücadelemizde başta Tayyip Erdoğan olmak üzere, askeri ve siyasi tüm yetkililer hakkında, özellikle Türk Ceza Kanununun 302’nci maddesinde tanımlanan, “Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller” kapsamında suç işlemişlerdir. Geçmişte yaptığımız suç duyurularımıza ek olarak bugün itibariyle tekrar aynı ceza maddesi kapsamında Tayyip Erdoğan hakkında Halkın Kurtuluş Partisi olarak suç duyurusunda bulunulmuştur.

Bu işgal ve ilhaka seyirci kalanlar hakkında da mücadelemiz devam edecektir.

Saygılar sunarım.

11 Eylül 2022

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz