Dünya Sendikalar Federasyonu’nun Tarım İşçileriyle Dayanışma Mesajı

08.07.2015
523
A+
A-

126 ülkeden 90 milyonun üzerinde örgütlü işçiyi temsil eden Dünya Sendikalar Federasyonu, Türk Halkına ve trafik kazasında hayatını kaybeden kurbanların ailelerine yinelik derin üzüntüsünü ifade eder. Biz bunun bir kaza değil bir suç olduğu inancındayız.

15 yeni kurban (13 kadın ve 1 çocuk), kilo başına 0.5 Euro (1,5 TL)’ye üzüm yaprağı toplamak üzere tarlalara ulaşmaya çalışıyorlardı. İşçilerin çoğunluğu kadın ve çocuktu. 21. yüzyılda kadın ve çocukların hele hele bu şartlarda, hiçbir güvenlik önlemi alınmaksızın çalışmaya zorlanmasını kabul edilmez görüyoruz. Sadece 2015 yılında çoğunluğu kadın olmak üzere 28 insan bu şekilde hayatını kaybetmiştir.

DSF bir kez daha Türkiye İşçi Sınıfıyla dayanışma duygularını ifade eder. Hayatını kaybeden insanlar sadece sadece koruyucu önlemlerin eksikliğinin değil, aynı zamanda Kapitalist sömürünün de kurbanlardırlar. İşçiler Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında her gün hayatlarını kaybetmektedirler. Bu duruma çözüm bulmanın tek bir yolu vardır: Zenginlikleri yaratanların ihtiyaçlarına dayalı bir üretimin gerçekleştirildiği, insanın insanı sömürmediği bir dünya için sınıf temelinde mücadele yürütenlere omuz vermek.

DSF Genel Sekreterliği

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz