Dokuma İşçisi Kadınlardan devraldığımız bayrağı dalgalandırmaya devam ediyoruz

12.03.2018
453
A+
A-

Dokuma İşçisi Kadınlardan devraldığımız bayrağı dalgalandırmaya devam ediyoruz

Bundan 161 yıl önce New York’lu Dokuma İşçisi kadınların vermiş olduğu onurlu mücadelenin yıldönümünde, Kurtuluş Partili Kadınlar olarak İstanbul Sancaktepe İlçe Örgütümüzde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladık.

Etkinliğimiz 11 Mart Pazar günü, saat 14.00’te yoğun bir katılımla gerçekleşti. 8 Mart 1857’de kaybettiğimiz New York’lu 129 kadın işçi ve insanlığın kurtuluş davasında yitirdiğimiz tüm devrimciler nezdinde bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Daha sonra açılış konuşmasını yapan Birsen Yoldaş şunları söyledi: “Dünyada emekçiler açısından önemli olan günlerin tarihleri kanla yazılmıştır. 8 Mart da bunlardan biridir. 1857 yılının 8 Mart’ında ABD’nin NewYork kentinde dokuma işçisi kadınlar 8 saatlik iş günü, eşit işe eşit ücret, insana yaraşır çalışma koşulları talebi ile greve gittiler. Fabrikada yangın çıkararak Parababaları 129 kadın işçiyi katletti.”

Etkinliğimiz yoldaşlarımızın hazırlamış olduğu sinevizyon ile devam etti. Sinevizyon gösteriminden sonra sunumunu yapmak üzere İlknur Yoldaş söz aldı.

İlknur Yoldaş, kadının insanlık tarihi boyunca hep ezilen, sömürülen cinsiyet olmadığından, bir dönem topluma önderlik eden konumda olduğunu belirtti. O tarihten günümüze kadar geçirdiği süreçleri, alt edilişini verdiği örneklerle anlattı. Konuşmasının devamında şunları söyledi: “Kadınlarımız, günümüzde de Ortaçağcı Antika Tefeci-Bezirgân sermayenin temsilcisi AKP’giller tarafından yönetilen ülkemizde çok büyük acılar çekiyor. Kadınlar her gün vahşice katlediliyor. Dört duvar arasına hapsediliyor. Sokakta, eşi, sevgilisi, ailesinden biri tarafından şiddete maruz kalıyor. Kız ve erkek çocuklarımız cinsel istismara uğruyor, küçücük bedenleri bu yükü kaldıramayıp hayata gözlerini yumuyorlar. Kadınlar bu sömürünün yanında iş hayatında fabrikalarda Parababalarının sömürüsüne maruz kalıyor.”

İlknur Yoldaş konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bütün bu acıların, eşitsizliklerin çözümü bellidir. İşte o çözüm biz Kurtuluş Partili Kadınların vermiş olduğu mücadelededir. Yani kadının tek kurtuluşu sosyalizmdedir ve bu yüzden diyoruz ki; kadının kurtuluşu işçi sınıfının kurtuluşundan bağımsız değildir.”

İlknur Yoldaşın konuşmasından sonra etkinliğimiz Sancaktepe İlçe Örgütümüzde her hafta bir araya gelip şiir çalışması yapan gençlik grubumuzun şiir dinletisi ile devam etti. Daha sonra genç yoldaşlarımızdan Kardelen Kıvılcım’ın piyano dinletisi gerçekleşti. Etkinliğimiz, İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuar bölümünden yoldaşlarımızın müzik dinletisi ile son buldu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, New York’lu Dokuma İşçisi Kadınların vermiş olduğu onurlu mücadeleyi zafere ulaştırma günüdür.

Selam olsun 8 Mart’ı yaratanlara

Selam olsun 8 Mart’ı yaşatanlara

İstanbul’dan
Kurtuluş Partili Kadınlar

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz