DİSK/Nakliyat-İş Sendikası’ndan 1 Mayıs Çağrısı

27.04.2013
585
A+
A-

DİSK/ Nakliyat-İş Sendikası, işsizliğe, yoksulluğa, açlığa, sömürüye, baskıya, işçi kıyımlarına, taşeronlaştırmaya, kölece çalıştırılmaya, Disk/ Nakliyat-İş Sendikası, işsizliğe, yoksulluğa, açlığa, sömürüye, baskıya, işçi kıyımlarına, taşeronlaştırmaya, kölece çalıştırılmaya, kıdem tazminatımızın gasp edilmesine, emperyalizme, AKP’nin işçi-sendika düşmanı politikalarına, şovenist kışkırtmalarına karşı direnmek, örgütlenmek, mücadele etmek için “milyonlar aç, milyonlar işsiz işte sizin kapitalist düzeniniz” demek için 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda olacaklarını belirtti.

 

Sendika, 26 Nisan günü Direnişçi işçiler ve işyeri temsilcileriyle birlikte saat 11.30’da Galatasaray Meydanı’nda toplanıp Taksim Meydanı’na kadar bildiriler dağıtarak yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Gezi Parkı’nda Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir basın açıklaması yaptı. Ayrıca MNG ve Yurtiçi Kargo Direnişçi İşçileri de birer konuşma yaptılar.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun yapmış olduğu konuşmada, tüm işçileri ve emekçileri, halk güçlerini, işçilerin birliğini ve halkların kardeşliğini, haykırmak için, ülkemizi ucuz işgücü cennetine çevirmek isteyenlere dur demek, emperyalizme karşı mücadele etmek için hep birlikte 1 Mayıs’ta alanlarda ve İstanbul’da Taksim Meydanı’nda olmaya çağırdı.

1 Mayıs’ta Yurtiçi ve MNG Kargo Direnişçilerinin ve Nakliyat-İş Sendikası üyesi işçilerin Taksim Meydanı’nda olacağını belirtti.

1 Mayıs’a girerken ülkemizde dolar milyarderlerinin arttığının, buna karşılık işçilerin daha da yoksullaştığının ve daha bir kölelik koşullarında çalışmaya zorlandığının altını çizdi.

AKP ve yerli-yabancı Parababalarının Türkiye’yi taşeron cennetine çevirerek güvencesiz, sendikasız çalışma ortamı yaratmaya çalıştıklarını ifade ederek buna izin verilmeyeceğine vurgu yaptı.

Ayrıca Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs için özel bir anlamı olduğunu ifade ederek, 1 Mayıs’ın gerçek alanı olan Taksim Meydanı’nın nasıl kazanıldığını anlattı. Taksim Meydanı’nın yeniden 1 Mayıs alanı olmasının ve 1 Mayıs’ın tatil edilmesinin kimse tarafından bahşedilmediğini, bunların İşçi Sınıfımızın, halk örgütlerinin mücadelesi sonucunda kazanıldığını belirtti.

Taksim Meydanı’na izin verilmeme gerekçesinin inandırıcı olmadığını belirterek, “Yayalaştırma projesinin” 1 Mayıs Mitinginin Taksim Meydanı’nda yapılmasına engel olmayacağını ifade etti. Taksim Meydanı’nda çeşitli etkinliklerin yapıldığını ifade etti.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun yapmış olduğu konuşmadan sonra Yurtiçi Kargo Direnişçisi Kadriye Topraktepe ve MNG Kargo Direnişçisi Özgür Şenol birer konuşma yaptılar. Direnişçi işçiler Direniş ile ilgili bilgiler verdikten sonra 1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanı Taksim’de olacaklarını ifade ettiler.

Eylemde, “Yaşasın 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası, Birlik, Mücadele, Dayanışma Günü”, “Yurtiçi Kargo/ Geopost’ta İşçi Kıyımına Son, Yaşasın Yurtiçi Kargo/ Geopost Direnişimiz”, “MNG / Fedex Ekspress Kargo’da İşçi Kıyımına Son, Yaşasın MNG Kargo Direnişimiz” pankartları açıldı. “Yaşasın 1 Mayıs”,1 Mayıs’ta Taksim Alanındayız”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Yaşasın MNG Kargo Direnişimiz”, “Yaşasın Yurtiçi Kargo Direnişimiz” sloganları atıldı.

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz