Direnişin 207’nci gününde Zet Farma İşçilerinden uyarı niteliğinde İşyerini Terk etmeme ve İşyeri İşgal Eylemi

28.05.2015
539
A+
A-

Basına ve Kamuoyuna

Direnişin 207’nci gününde Zet Farma İşçilerinden uyarı niteliğinde İşyerini Terk etmeme

ve İşyeri İşgal Eylemi

Bursa’daki Metal işçilerinin işyerin terk etmeme eyleminin ardından İstanbul’da da Nakliyat-İş Sendikası üyesi Zet Farma İşçileri işyerini terk etmeyerek işyerinde eylem yaptılar.

Zet Farma’nın Kıraç’ta bulunan iki deposundaki işçiler akşam iş çıkışı servislere binerek Hadımköy’deki depoya geldiler. Buradaki üyelerle bir araya gelen Zet Farma İşçileri gece yarısına kadar sloganlarla, halaylarla topluca işyerini terk etmeme eylemi gerçekleştirdiler. Sendikamız Genel Başkanı, yöneticilerimiz ve İstanbul Şubesi yöneticileri ve üyelerimiz de eyleme katıldılar.

Zet Farma’da Sendikalaşma sürecinin başlaması ile birlikte çok kısa zamanda sendikamız çoğunluğu sağlayarak yetki başvurusunda bulundu. Ancak işverenin itirazları sonucu açılan davalar toplu iş sözleşme sürecini tıkamıştır. İşveren Sendikalaşmanın ardından üye olan işçilerden 14 işçiyi işten attı. Atılan üyelerimiz 208 gündür işyerinin önünde direnişlerini sürdürüyorlar.

Zet Farma işvereni içeride çalışan üyelere de sendikadan istifa etmeleri için baskılar yapmaya başladı. Bu baskılara bir süre direnen üyelerimiz, işverenin bu baskılarını ve sendikal örgütlenmeye karşı takındığı işçi-sendika düşmanı tavrını protesto etmek için dün akşam mesai bitiminde, 17.30’da, 300’e yakın çalışanla işyerinin içinde direniş başlattılar.

İlerleyen saatlerde İlçe Emniyet Müdürü gelerek eylemin kanunsuz ve yasadışı olduğunu ve derhal sonlandırılması gerektiğini söyledi. Ancak üyelerimiz kararlı bir şekilde eylemlerine devam ettiler. Gece geç saatlere kadar devam eden bu uyarı niteliğindeki eylem gece yarısı yine halaylarla, sloganlarla sona erdi.

Eylemde sık sık “Zet Farma’ya Sendika Girecek Başka Yolu Yok” “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” “Direne Direne Kazanacağız” “Yaşasın Zet Farma Direnişimiz” gibi sloganlar atıldı.

Üyelerimizin talebi, Zet Farma işvereninin çalışanlar üzerindeki baskılara son vermesi, sendikayı tanıması, toplusözleşme sürecini tıkamaması ve atılan işçilerin işe geri alınmasıydı.

Mücadelemiz zafere ulaşıncaya kadar, her türlü meşru eylem ve protestolarla devam edecek. 28.05.2015

İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!

İnadına Sendika İnadına Nakliyat-İş!

 Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz