Dipsiz Göl’ü kurutanların peşini bırakmayacağız!

13.02.2021
581
A+
A-

Gümüşhane merkeze 50 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 2140 metre yükseklikte bir doğa harikası olan Taşköprü Yaylası’ndaki Dipsiz Göl’ün kurutularak tabanında define olduğuna dair iddialar üzerine gözünü para hırsı bürümüş Yerli-Yabancı Parababaları tarafından yok edilmesine sessiz kalamazdık, kalmadık da.

22 Kasım 2019 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığı ile Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığına, başta Gümüşhane Valisi Kâmuran Taşbilek, Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdür Vekili Serpil Yüksel, Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Korkmaz, Gümüşhane Müze Müdürü Elif Öktem, Trabzon Müze Müdürlüğü görevlisi Yunus Ağa ile birlikte kazıyı yapan Fatih Sözen ve Ahmet Canbakkal hakkında suç duyurunda bulunmuştuk.

Suç duyurumuzun işleme alınmasından sonra Gümüşhane Cumhuriyet Savcılığı, Dipsiz Göl’ün yok edilmesinde sorumluluğu bulunan Gümüşhane Valisi Kâmuran Taşbilek hakkında İçişleri Bakanlığından soruşturma izni istedi. Ancak İçişleri Bakanlığı, AKP’giller’in Valisi hakkında, 02.06.2020 tarihinde, “İhbar ve şikayetin işleme konulmaması” kararı verdi. Bu karara karşı Danıştay 1’inci Dairesine Avukatlarımız aracılığıyla itiraz ettik. Yaptığımız itiraz sonucu Danıştay, Gümüşhane Valisi Kâmuran Taşbilek hakkında soruşturma izni verdiğini şu kararla açıkladı:

Dosyadaki bilgi ve belgelere göre; ilgiyle isnat edilen eylemlerin, anılan Kanunun 4’üncü maddesi kapsamında ön inceleme yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olduğu anlaşıldığından, 4483 sayılı Kanunun yukarıda belirtilen hükümleri uyarınca yetkili merci tarafından ön inceleme emri verilmesi, bu emre dayalı olarak ön inceleme raporu da göz önünde bulundurulmak suretiyle soruşturma izni verilmesine veya verilmemesine ilişkin kararın tesis edilmesi, verilecek kararın türüne göre on günlük itiraz süresini ve itiraza bakmakla görevli yeri de belirtilen gerekli bildirimler yapıldıktan sonra karara karşı itirazda bulunulması durumunda yazılı bildirimlere ilişkin günlü ve imzalı bildirim alındıları ile itiraz dilekçeleri de eklenerek dosyanın Dairemize gönderilmesi gerektiğinden, itirazın kabulü ile İçişleri Bakanının 2.6.2020 tarih ve 7238 sayılı sayılı kararının kaldırılmasına, dosyanın karar ekli olarak İçişleri Bakanlığına, kararın bir örneğinin itiraz edenlerin vekillerine gönderilmesine oy birliğiyle karar verildi.”

Böylece Dipsiz Göl’ün kurutulmasına göz yumanlara, bu doğa harikasını yok edenlere karşı açmış olduğumuz davada Danıştay, Gümüşhane Valisi için soruşturma izni vermiş oldu. Bu, küçük de olsa bir hukuki kazanımdır. Yurdumuzun güzelliklerini katledenlerin ensesinde olacak nefesimiz. Hukuki, fiili her türlü mücadeleyi yürütmek boynumuzun borcudur. Ama kesin hesap Halkın İktidarında sorulacaktır.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak sözümüz olsun; nerede insana, hayvana, çevreye, doğaya, Tarihe karşı işlenen bir suç varsa peşlerinde olmaya devam edeceğiz. “Tüyü bitmemiş yetimin hakkı” olan kamu mallarının yerli-yabancı Parababalarına peşkeş çekilmesine, talan edilmesine izin vermeyeceğiz! 13 Şubat 2021

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz