Bursa’da ekmeğe ve ulaşıma yapılan zam halkımıza ihanettir!

31.07.2023
169
A+
A-

AKP’giller bir yandan halkımızı her biri bir din derebeyliği olan tarikat ve cemaatler eliyle Ortaçağ karanlığına sürükleyerek ruhlarını ve bedenlerini boğarken, diğer yandan zamlarla insanlarımıza yaşamlarını dar etmektedir.

Bir ABD projesi olan AKP’giller ağababalarının emirleri doğrultusunda ülkemizi BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) çerçevesinde Ortaçağcı kaçkınlarla doldurup ülkemizin demografik yapısını değiştirirken aynı zamanda Kuvayimilliye yadigârı elde kalan varlıklarımızı Araplara peşkeş çekmekte ve ülkemizin yeraltı ve yerüstü kaynaklarını kendi yandaşlarına peşkeş çekmektedir. Bugün Akbelen’de acımasızca yapılan doğa katliamı bunun en son örneğidir.

28 Mayıs’ta yapılan seçimlerin ardından çilekeş halkımızın başına her gün koca bir balyoz gibi zamlar yağmaktadır. AKP’giller’in bekçiliğini yaptıkları bu kahrolası Parababaları ve düzeninde işsizlik, pahalılık ve zam zulmü altında halkımız inim inim inlemektedir.

Halkımız zamla yatıp zamla kalkmaktadır. “Açlık ordusu” büyüdükçe büyümektedir! Temmuz ayını uğurladığımız bu günlerde Bursa’da yapılan ekmek ve ulaşım zammı ile emekçi halkımızın, İşçi Sınıfımızın başına bir zam balyozu daha inmiştir.

Bursa’da satılan 210 gram ekmeğin fiyatı Temmuz ayının ikinci haftasında 5 liradan 7,5 TL’ye yükseltilmişti. Bugün de halkımızın tabiri ile “halk ekmeğe” diğer bir deyişle Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklarından BESAŞ ekmeğine zam geldi.

2022 yılının ilk ayında 2 lira olan BESAŞ’ın normal ekmeği, 2.75 liraya, Şubat ayının sonlarına doğru 3 liraya, Temmuz’da 4 liraya, 10 Ekim’de de 4 lira 75 kuruşa çıkmıştı. Son olarak Ekim 2022’de zam yapılan BESAŞ’ın 400 gramlık normal ekmeğinin fiyatı yüzde 58 zamlanarak bugün itibariyle 7 lira 50 kuruşa çıktı.

Bu da yetmezmiş gibi bir de Bursa’da metro ve otobüs fiyatlarına zam geldi. 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak ulaşım zammıyla birlikte Bursaray tam biniş 8,15 TL’den 12 TL’ye, öğrenci binişi de 3,75 TL’den 6 TL’ye yükseldi.

AKP’giller ekonomik olarak büyüdüğümüz, gözlerimizin ışıltısının daha da artacağı yalanlarıyla halkımızı uyutmaya çalışadursunlar, hayat halkımız için bir cehenneme dönmüş durumdadır.

Peki halkımız ne durumdadır?

Birleşik Kamu İş’in yaptığı araştırmaya göre dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “Açlık Sınırı” 12 bin 720 TL’ye; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (Yoksulluk Sınırı) ise 33 bin 984 TL’ye ulaşmıştır. (https://www.birlesikkamuis.org.tr/blog/detay/aclik-siniri-13-bin-liraya-yaklasti_2202)

Yani ülkemizde “Asgari Ücret” adı verilen sefalet ücretinin bu yılki zamlı hali, Halkımızın mutfak masraflarını dahi karşılamayacak düzeydedir.

Gerek ücretsiz ulaşım gerekse sağlıklı ve dengeli beslenme insanın temel haklarındandır. Dolayısıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşıma ve ekmeğe yapılan zam açlık sınırının altında bir ücretle yaşam savaşı veren halkımıza yeni bir ihanettir.

Temmuz ayında yapılan ara zamla 11 bin 402 TL’ye çıkan Asgari Ücret, daha işçinin eline geçmeden açlık sınırının altında kalmıştır. Emeklilerimizin hali daha da perişan durumdadır. Bundan bir ay sonra okullar ve üniversiteler açılacak. O zaman halkımızı daha da büyük zamlar bekliyor olacak.

Halkımızın payına düşen yine açlık, yoksulluk olacak. Ama hep yıllardır söylediğimiz gibi bunlar yani AKP’giller halkımızın sırtına yapışıp kan emen kenelerdir.

Şairimiz Ahmet Arif ne güzel anlatıyordu bunları:

Bunlar,

Engerekler ve çıyanlardır,

Bunlar,

Aşımıza ekmeğimize

Göz koyanlardır,

Tanı bunları,

Tanı da büyü…

İnsan sonsuza kadar hayvan yerine konamaz. Halkımız da uyanacaktır elbet. Ve bu soyguncuların, vurguncuların ettikleri zulmün hesabını soracaktır. Halkımız zamlarla boğuşurken küplerini dolduranlar hesap verecek!

AKP İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm Demektir!

Zam, Zulüm, İşkence, Halk Düşmanı AKP!

Zam, Zam, Zam, Ucuzluk Ne Zaman?

Gün Gelecek, Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek!

31 Temmuz 2023

HKP Bursa İl Örgütü

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz