Başkanlık Kurulu Üyemiz M. Gürdal Çıngı, İstanbul 39’uncu Uluslararası Kitap Fuarı kapsamında gerçekleştirilen bir söyleşiyle halkımızla buluştu

11.12.2022
235
A+
A-

“Devrimci Bir Ana-Oğul Hikayesi (Münire Kıvılcımlı-Hikmet Kıvılcımlı)” kitabının yazarı, aynı zamanda Partimiz Başkanlık Kurulu Üyesi M. Gürdal Çıngı, İstanbul 39. Uluslararası Kitap Fuarı kapsamında Tüyap’ta halkımızla buluşarak Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı Usta’nın Annesi Münire Kıvılcımlı’nın yaşamı ve mücadelesinin yanı sıra birçok farklı konuyu içeren bir sunum gerçekleştirdi.

10 Aralık 2022 tarihinde Tüyap Kınalıada Salonunda gerçekleştirdiğimiz Söyleşinin sunuculuğunu MYK Üyemiz ve İstanbul İl Başkanımız Av. Pınar Akbina Yoldaş yaptı. Yoldaşımız, Söyleşiyi Başkanlık Kurulu Üyemiz M. Gürdal Çıngı Yoldaş’ımızın devrimci kavgayla geçen yaşamını kısaca özetleyerek başlattı.

Av. Pınar Akbina Yoldaş’ımızın sorularıyla devam eden Söyleşide, Gürdal Çıngı Yoldaşımız, Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı Usta’nın Annesi Münire Kıvılcımlı’nın yaşamını ve devrimci mücadelesini somut bilgi ve belgeler ışığında konu edinen, yoğun bir emek ürünü olan, “Devrimci Bir Ana-Oğul Hikâyesi (Münire Kıvılcımlı-Hikmet Kıvılcımlı)” kitabını nasıl kaleme aldığını, neden böyle bir kitap yazma ihtiyacı duyduğunu anlattı.

Türkiye Devrimci Hareketinin tarihinde adı yeterince bilinmeyen, duyulmayan, adsız kahraman kadınlarımızdan Münire Anne’mizin bedence aramızdan ayrıldığı 1962 yılına dek yaşadığı çileli hayatını, devrimci bir evladın annesi olmaktan çıkıp bu mücadele içerisinde devrimci bir kadına dönüşme sürecini anlatan Yoldaş’ımız ülkemizdeki ve dünyadaki Kadın Sorunu ve çözümü konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Münire Anne’nin yaşantısının Hikmet Kıvılcımlı’nın yaşantısından, onun yaşantısınınsa 1920 TKP’sinden bağımsız düşünülemeyeceğini, ele alınamayacağını ifade eden Yoldaşımız, aynı zamanda Gerçek TKP’nin tarihinden çeşitli kesitler sundu. Yoldaşımız ayrıca Gerçek TKP’nin mücadele geleneğini bugün Halkın Kurtuluş Partisi’nin sürdürdüğünü dile getirerek Kıvılcımlı Usta’dan ve Münire Anne’den bizlere miras kalan devrimci mücadelenin eninde sonunda zafere ulaşacağını belirtti.

Laikliğin ve Cumhuriyet’in önemini, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının toplumumuza kazandırdıklarını unutmamamız ve korumamız gerektiğinin altını çizen Yoldaşımız, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“İnsanın insanı ezmediği sömürmediği zulmetmediği bir toplum düzeni kuracağız ülkemizde. Maddi ve sosyal eşitsizlikleri ortadan kaldıracağız. Kadını erkeğe bağımlı olmaktan, mutfakla yatak odası arasında ‘ev kölesi’ olmaktan çıkaracağız. Kadınımız anne olarak eziliyor, eş olarak eziliyor, fabrikada işçi, tarlada köylü kadın olarak ezilmeye devam ediyor. Mobbinglere uğruyor, tacizlere uğruyor, tecavüzlere uğruyor, insanlığını yaşayamıyor. Nedensiz değil bunlar; sınıfsal ve maddi temelleri var. İşte bu maddi temelleri çözdüğümüzde, bu sınıfsal temeli ortadan kaldırdığımızda, kadını işgücüne kattığımızda Kadın Sorununu gerçek anlamda çözüme kavuşturmuş olacağız.”

Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği Söyleşimizin ardından Derleniş Yayınları standında sohbetlerimiz devam etti.

10 Aralık 2022

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz