Atatürk Orman Çiftliği’nin adını değiştirme girişimini yargıya taşıdık

22.08.2022
282
A+
A-

AKP’giller’in, Antiemperyalist Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza ve önderi Mustafa Kemal’e yönelik saldırıları sürüyor. Bu çerçevede yapılan son saldırı, Mustafa Kemal’in halkımıza yadigârı “Atatürk Orman Çiftliği”nin isminin “Beştepe Millet Bahçesi” olarak değiştirilmesi girişimi oldu.

AKP’giller’in Mustafa Kemal’e yönelik bu son saldırısıyla ilgili Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Basın açıklamasını okuyan Partimiz Genel Sekreter Yardımcısı ve Ankara İl Başkanı Av. Sait Kıran şunları dile getirdi:

***

Değerli Halkımız,

AKP’giller İktidarının Mustafa Kemal ve onun yarattığı Cumhuriyet’in değerlerine yönelik saldırıları gün geçtikçe tırmanıyor.

Mustafa Kemal’in vasiyeti ile halka bıraktığı Atatürk Orman Çiftliği’nin arazisine, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun kararıyla da tespit edildiği gibi Kaçak Saray kuranlar, ABD Emperyalizmine Büyükelçilik için büyük miktarda arsa tahsis edenler şimdi de Atatürk Orman Çiftliği’nin adını değiştirmek istiyorlar.

15 Haziran 2022 tarihli 5632 sayılı Kamu İhale Bültenindeki ilana göre Atatürk Orman Çiftliği’nin adını AKP’giller İktidarının temsilcileri “Beştepe Millet Ormanı” olarak değiştirmiş durumdalar. Bu, Atatürk Orman Çiftliği’nin yasasına, Mustafa Kemal’in mücadelesine, anısına hakarettir, suç oluşturmaktadır.

Yapılan ihale nedeniyle Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) olarak; Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yener Yıldırım, Ankara Orman Bölge Müdürü Veysel Kodalak ve suça karıştığı tespit edilecek kişiler hakkında 2863 sayılı Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefet ve görevi kötüye kullanma suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulunduk.

Biliyoruz, bugün AKP’giller’in hukuk bürosuna dönüştürülmüş yargı bunu da görmezden  gelecek. Bu suçu da göz ardı edecek. Ama hep söylüyoruz; bu işlenen suçların hesabı er geç sorulacak, bu düzen bu yasadışı vurgun, soygun düzeni ilelebet devam edemez.

Bu yasalar varolduğu sürece Türkiye’de mahkemeler, yargı varolduğu sürece bu suçları işleyenler bugün değilse yarın mutlaka bunun hesabını verecekler. Emri vicdanından ve yasalardan alan bağımsız hâkimler ve savcılar tarafından gerekli soruşturmalar yapılacak ve mevcut yasalarımıza göre hak ettikleri cezayı er geç bulacaklardır. Buna inanıyoruz. Halkın Kurtuluş Partisi olarak bunun mücadelesini veriyoruz.

Bu yaptığımız suç duyurusu da hem toplumumuza, ülkemize karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek, hem de Tarihe not düşmektir. Ve bu AKP’gilleriktidardan düştüğünde yargılamayı yapacak Bağımsız Cumhuriyet Savcılarına ve Hakimlerine şimdiden hazır dosyalar yaratmak için yapıyoruz.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, Mustafa Kemal’e, Birinci Kuvayimilliye’mizin geleneklerine, onların eserlerine yönelik saldırılara karşı mücadeleye devam ediyoruz.

Mustafa Kemal’in meşhur bir sözü var; “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.” Halkın Kurtuluş Partisi bu inançla, bu kararlılıkla AKP’giller İktidarının yolsuzluklarına, vurgunlarına, yasadışılıklarına karşı mücadele etti, etmeye de devam edecektir. Gün gelecek devran dönecek, AKP’giller bu halka hesap verecek.  Buna inancımız tamdır, bu doğrultuda mücadele ediyoruz.

22 Ağustos 2022

HKP Ankara İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz