Asgari Ücret = Sefalet Ücreti açıklandı: Net 1.404.00 TL

30.12.2016
585
A+
A-

Zaten biz de başka bir şey beklemiyorduk.

Halkına düşman, işçisine düşman, halk düşmanı ve Parababaları düzeninin bekçiliğini yapan bir hükümetten ve onun güdümündeki bir sarı sendikadan başka ne beklenir ki?

Kendi kurumunun (TÜİK) bile verilerini dikkate almayan, Parababalarını üzmeyen Tefeci-Bezirgân Sermayenin temsilcilerinden başka ne beklenir ki?

Bildiğimiz gibi Asgari Ücret Tespit Komisyonu 15 üyeden oluşuyor. Beş üye Bakanlıktan, beş üye işveren sendikasından, beş üye de işçi sendikalarından. Hükümetle işverenler aynı taraftalar, işçileri temsil eden sendikaya da baktığımızda (en fazla üyesi olduğu için Türk-İş katılıyor) sarı sendikacılığın üstadı, işçi-emekçi düşmanı, sarı gangster sendika, hükümetin arka bahçesi Türk-İş var. Bu üçlüden ne beklenir ki? Ölü gözünden yaş gelir mi?

Gelmez. Sonuç tam da beklendiği oldu. Parababalarının isteği doğrultusunda Asgari Ücret, bin 404 TL’lik sefalet ücreti olarak belirlendi.

TÜİK’in açıkladığı gelir dağılımı rakamları, yoksulların gelirden aldığı payın ne kadar az olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. TÜİK’e göre en yüksek gelire sahip % 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay % 46,5 olurken, en düşük (yoksul) % 20’lik grubun aldığı pay ise % 6,1’dir.

Aradaki uçurumu gizleyebilmek mümkün mü?

Yine TÜİK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu için yapmış olduğu çalışmada bir işçinin aylık asgari yaşam maliyeti olarak komisyona bildirdiği ücret bin 669 TL’dir.

Aralık ayında açıklanan (Türk-İş’in açıklaması)Açlık Sınırı bin 432, Yoksulluk Sınırı ise 4 bin 665 TL. Bir kişinin yaşam maliyeti ise bin 762 TL’dir. (Türk-İş kendi raporundaki rakamları bile dile getiremedi komisyonda)

İşsizlik, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını kapsayan Eylül işsizlik oranı yüzde 11,3 olarak gerçekleşti. Geniş tanımlı işsiz sayısı ise 6,5 milyon. Gerçek işsizlik oranı tabiî ki bunun çok üstünde. Çalışabilir nüfusa oranla baktığımızda yaklaşık yüzde elli olarak ortaya çıkar işsizlik oranı.

 

AKP’giller iktidarı, halkımızı işsizlik, pahalılık cehenneminde inim inim inletiyor

Resmi verilere göre, “2012’de 23 milyon 668 bin olan yardıma muhtaç insan sayısı 2014’te 30 milyon 500 bine ulaştı. 79 milyon nüfusluk ülkede her 5 kişiden 2’si yardımsız yaşayamıyor.Hanelerin yüzde 68’i borçlu.” (Cumhuriyet Gazetesi 06 Ekim 2016).

“Muhafazakâr milyoner sayısı AKP döneminde patladı. AKP’nin iktidar olduğu son 13 yıldaki rant ekonomisi sadece muhafazakar değil, genel olarak milyoner sayısını katladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, 2005 yılında bankalardaki mevduatın sadece yüzde 37’sine sahip olan milyonerler bugün toplam mevduatın yüzde 53’ünü, yani yarıdan fazlasını ele geçirdi. Ekim 2005’te 525 muhafazakâr milyonerin katılım bankalarında 1 milyar 567 milyon lirası vardı. Aradan geçen 10 yılda muhafazakâr milyoner sayısı yaklaşık 12 kat artarak 6 bin 241’e çıktı.” (Sözcü Gazetesi 24.12.2015).

2017 yılı için yaklaşık yüzde 8 artış ile işçinin geçindirmek zorunda olduğu ailesi dikkate alınmadan net bin 404 TL olarak belirlenen ve yaklaşık 6,5 milyon işçiyi ilgilendiren Asgari Ücrette ise oyun içinde oyun yapıyorlar. Nasıl mı?

Bildiğimiz gibi 2017 Ocak ayından itibaren çalışanlar (45 yaşın altında olanlar) az tasarruf yapılıyor gerekçesi ile zorunlu olarak Bireysel Emeklik Sistemine (BES)’e dahil edilecekler. “Ocak ayından itibaren BES’e dâhil olan asgari ücretliden aylık 53,3 TL kesinti olacak. Yine 2017 yılı için yüzde 15’lik vergi dilimi 12 bin 600 TL’den 13 bin TL’ye yükseltildi. Bu artış, vergiler ve enflasyon artışı da dikkate alındığın da asgari ücretliler 2016 da 9. ayda %20’lik vergi dilimine girerken 2017 yılında ise 7. aydan itibaren % 20’lik vergi dilimine girecek” (DİSK)

Yani yapılan 104 TL’lik zammın bir kısmı BES’e, bir kısmı da vergilerle fazlasıyla geri alınacak.

Bir oyunları da Asgari Geçim İndirimini (AGİ) de bu ücrete dahil etmeleri oldu. Şu anda bin 404 TL’nin yaklaşık 133 TL’si AGİ’dir. AGİ, işveren tarafından değil bütçeden karşılanmaktadır. Durum böyle olunca da Asgari Ücret aslında-özünde BES de kesildikten sonra bin 200 TL civarındadır. Yine bir oldubittiye getirerek daha önce yılda iki kez artanAsgari Ücret artık yılda bir kez Ocak ayında artıyor.

Kendilerine ve yandaşlarına sağladıkları rantlarla zevk-ü sefa içerisinde yaşayanlar, işçilere, emekçilere, yoksullara siz bizim yaşamamız için ölün, diyorlar. Paraya doymayanlar, ülkeyi soyup soğana çevirdiler.

Kaçak Sarayın aylık gideri 21 milyon TL. Bu parayla 240 bin kişinin 1 aylık temel giderleri karşılanabilir” (Sözcü 25.02.2015)

AKP iktidarında yürü ya kulum denilen Ağaoğlu, işçisinin alınterinin karşılığını ödemezken, kızına 60 milyonluk düğün yapabiliyor.

İşte AKP hükümetinin yarattığı yeni Türkiye. Halkımız bir yanda işsizlik, pahalılık cehenneminde inim inim inletiliyor. Diğer yanda da ABD-AB (AB-D) Emperyalistlerinin Ortadoğu’nun haritasını yeniden çizme projesi olan “Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)”u hayata geçirmek için ülkemiz kan gölüne çevriliyor. Halkımız acılara boğuluyor. Mehmetçiklerimiz kanlı ve haksız bir savaşta, Suriye’de, AB-D Emperyalistlerinin çıkarları için Ortaçağcı canilerce katlediliyor.

Çok derdimizin tek bir ilacı var; Demokratik Halk İktidarını kurmak. Bunun için de tek yol, tek kurtuluş; HKP saflarında örgütlenmek ve yaşamımızı cehenneme çeviren bu Parababaları cehennemine karşı mücadele etmektir.

Parti’mizin Programı’nda Asgari Ücret için:

“ÜCRET: Asgari ücret normal geçim endeksinden aşağı düşmeyecek.” denilmektedir.

Bu da 2016 Aralık verilerine göre 4 bin 665TL’dir.

Bizler Kurtuluş Partililer olarak, İşçi Sınıfımız ve ezilen, sömürülen Emekçi Halkımızın kurtuluşu için Partimizin Programı’nda belirtilen bütün amaç ve hedefleri gerçekleştirinceye kadar mücadele edeceğiz. Halklara zulmedenleri er geç çelik bilezikle tanıştıracağız. Bu böyle biline. 30.12.2016

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

Kahrolsun Parababaları Düzeni!

 

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz