AKP’giller’in Seçim Bürosuna dönüştürdüğü YSK’nin Tam Kanunsuzluk yaparak Partimizi seçim dışına itmesini AİHM’ye taşıdık

09.07.2021
361
A+
A-

Partimiz; YSK’nin kanunsuz biçimde Partimizi seçim dışı bırakan 2021 kararını da AİHM’ye taşıdı.

HKP, Seçim Mevzuatında yer bütün yasal koşulları sağladığı için, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimlere, daha sonra da 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimi ile 1 Kasım 2015 tarihindeki Milletvekili Erken Seçimlerine 550 milletvekili adayı ile katılmıştır. Ve bu Seçimlerde birinci sıra adaylarımız da hep kadınlar olmuştur.

Katıldığımız bu seçimlerdeki örgütlendiğimiz İl sayısı 44 iken, Partimiz seçim sonrası örgütlenmesini daha da genişletmiş, 58 il ve bu illere bağlı ilçelerin üçte birinde örgütlerini kurmuştur. Ve kurulduğu günden bugüne de 4 kez Büyük Kongresini gerçekleştirmiştir.

Peki, Yasa seçimlere girebilmek için başka koşul arıyor mu?

Hayır, aramıyor!

Peki, bu durumda HKP’ye karşı Tam Kanunsuzluk suçu işlenmiyor mu?

Evet işleniyor!

Peki neden?

Şundan:

Gerçek muhalefeti, hiç çekinmeden, yalpalamadan, kıvırmadan, korkmadan, çekinmeden, oy kaygısı gütmeden, lafını esirgemeden, sonunu düşünmeden, cepheden Halkın Kurtuluş Partisi yaptığı için Partimize karşı Tam Kanunsuzluk işletiliyor.

Genel Başkan’ımızın, her iki seçimde de yaptığı toplamda 40 dakikalık konuşma ile AKP’giller ve Reisini teşhir etmesi, üstelik Halkımızın anlayacağı dilde, aynı mahallesinin insanıymış gibi teşhir etmesi, AKP’giller’i darmaduman edip yere sermesi, Partimizin üyelerinin, Milletvekili adaylarımızın bu teşhiri bütün yurda yayması, bize karşı işletilen Tam Kanunsuzluğun nedenidir.

O konuşmanın etkisi, sınırlı olanaklarımız ve sınırsız inancımızla, yorulmak bilmez azmimiz, çalışmamızla:

HKP,  Haziran 2015 seçimlerinde 60 bin 396 oy ve binde 1.3 oy oranı ile 20 parti arasında 11’inci parti oldu.

“Aynı yıl kasımda tekrarlanan seçimde ise oylarını artırarak 83 bin 57 oy ve binde 1.7 oy oranı ile 16 parti arasında 9’uncu parti oldu.” (https://www.korkusuz.com.tr/halkin-kurtulus-partisi-de-olmasa-yapilanlara-itiraz-eden-cikmayacak.html)

Ama AKP’giller’in seçim bürosu gibi çalışan YSK, ilk kez Partimiz için keyfi bir kural geliştirmiş ve Yasada yer almamasına rağmen, seçime girebilmek için tüm il ve ilçelerin genel kurullarını yapmış olması şartını getirmişti. Oysa yukarıda da anlattığımız gibi, 50’nin üzerinde il ve bağlı ilçe örgütlenmemiz ile Büyük Genel Kurulumuzu yapmış; önceki seçimlere girebilmiştik.

Ne yazık ki bu karara karşı, Türkiye içinde iç hukuk yoluyla bir çözüm bulma imkânı kalmadığından, Partimizin serbest seçim hakkı, adil yargılanma hakkı, etkili başvuru hakkı, örgütlenme hakkı, siyasal ayrımcılık yasağı, insan haklarına saygı yükümü ve hukuki belirginlik hakları ihlal edildiği gerekçeleriyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurumuzu gönderdik.

AKP’giller ve Kaçaksaraylı Reisi ne yaparsa yapsın, Partimizin geniş halk kitleleriyle buluşmasına engel olamayacak. Her geçen gün daha fazla sayıda insanımız bizi anlıyor, bize ulaşıyor, umudu bizde görüyor.

Sen de bilesin Tayyip; kendi hukuk bürona dönüştürdüğün “yargı”daki emir kullarına ne emir verirsen ver, seçimlere girelim ya da giremeyelim, sana yolun sonu, bize de gelecek güzel günleri yaşayacağımız eşit, adil, kardeşçe düzenin kuruluşunun kurmaylığı görünüyor. Kurtuluşun yok!

9 Temmuz 2021

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz