AKP’giller’in kadrolu din tüccarlarından, Kadın düşmanlığını, Kadını kasaptaki etle özdeşleştirecek kadar ileriye götüren İmam Halil Konakçı hakkında suç duyurusunda bulunduk

26.07.2022
301
A+
A-

Kadınlarımızı; iş yaşamında yer almaları ve giydiği kıyafetler üzerinden hedef alan imam Halil Konakçı hakkında, Halkın Kurtuluş Partisi olarak suç duyurusunda bulunduk.

Cumhuriyeti ve Laikliği açıkça hedef alan açıklamalarıyla bilinen kadrolu din tüccarı imam Halil Konakçı, bu kez kadın-erkek eşitliğine karşı lağım sularına bulanmış diliyle iğrenç ifadeler kullandı. Konakçı, sosyal medyadan paylaştığı videolarla kadınları hedef alarak erkeklere şöyle seslendi:

“Bak sokaklar ne hale geldi! Kasap dükkânı gibi, et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık. 100 yıl önce dedelerimizin yatak odasında görmediği kıyafetleri biz çarşıda, pazarda, plajda görüyoruz. Bu kadınların başında yok mu adamları, abileri, babaları, kocaları? Tamam ateistsin,  imanın zayıf… Ya hiç mi kıskanmıyorsun lan?”

Konakçı’nın ağzından salyalar akıtarak kadınlara saldıran bu açıklamaları üzerine Partimizin avukatları harekete geçti.

Avukatlarımız, İmam Halil Konakçı hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”, “suç işlemeye tahrik”, “görev sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma” suçlarını işlediğini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Avukatlarımız tarafından Başsavcılığa verilen dilekçede; “Şüpheli Halil Konakçı’nın yaptığı konuşma laiklik ve kadın-erkek eşitliği ilkelerini yok saymaktır.” denildi. Ve İmam Halil Konakçı hakkında soruşturma ve akabinde kamu davası açılmasını talep etti.

Suç duyurusu sonrası MYK Üyesi ve İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

Değerli Halkımız,

Yaşadığımız düzende çifte sömürüye uğrayan kadın, ne yazık ki ülkemizde bir de Ortaçağcı gericiliğin hedefindedir. Siyasi iktidar, tarikat, cemaat, vakıflar ve yandaşları her ağzını açtıklarında kadına saldırmakta, kadını hedef göstermektedirler.

Bunun en son örneği birkaç gün önce imam Halil Konakçı tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu kişi sosyal medya üzerinden yayınladığı videoda sözlerine, “Sen bir baba olarak evinin dinini, diyanetini sağlamakla mükellefsin… Erkekler kadından daha üstündür, hani kadın-erkek eşitliği diyorlar ya bu tamamen yalan!” şeklinde başlamakta ve ilerleyen bölümlerde başı açık kadınlarımızı et parçasına benzetmekte, nefret dolu, saldırgan, ahlâk dışı sözlerle videoya devam etmektedir. Ve bu sözleriyle kadına yönelik şiddet uygulamakta ve kadına yönelik şiddeti kışkırtmaktadır.

Halkın Kurtuluş Partisi adına Halil Konakçı hakkında, söylediği sözler nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”, “suç işlemeye tahrik”, “görevi sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma” suçları işlediği için suç duyurusunda bulunduk.

Halkın Kurtuluş Partisi, Laik Cumhuriyet’in kazanımlarını, özellikle de dünyada Avrupa ülkelerinden bile önce kadınlara verilen hakların, kazanımların yok edilmesine karşı mücadele eden ve gerçek anlamda laikliği savunan, laikliğin kadının özgürlüğü olduğunu savunan bir partidir. Bu nedenle bu suç duyurusunu gerçekleştirdik.

Bundan sonra da kadın haklarını savunmaya devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddetle mücadele etmeye devam edeceğiz.

26 Temmuz 2022

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz