AKP’giller’in Emeklilerimize reva gördüğü Sefalet Ücretini alanlarda protesto ettik: İnsanca yaşanacak bir ücret ancak Devrimci Demokratik Halk İktidarında mümkündür!

19.01.2024
35
A+
A-

 

22 yıldır Laik Cumhuriyet’in tüm değerlerini ve insanlarımızın alınterini gasp eden AKP’giller, Parababaları düzeninde on yıllar boyu çalışıp emekli olduktan sonra insanca bir yaşamı sonuna kadar hak eden emeklileri bir kez daha açlığa ve sefalete mahkûm ediyor.

Bilindiği gibi AKP’giller, yeni yılla birlikte emeklilere verecekleri zam oranını yüzde 37,56 olarak açıklamışlardı. Sefalet Ücretine gelen tepkiler üzerine “Kabine toplanacak ve emeklilere iyileştirme yapılacak” diyerek emeklilerimizi bir kez daha kandıran AKP’giller’in Reisi, 2024 yılını “Emekliler Yılı” olarak ilan edip arkasından sadaka gibi yüzde 5 ek zam yapılacağını söyledi. Bu sözde zam oranı, tüm emeklilerimizi açlığa, sefalete mahkûm etmek anlamına gelmektedir. AKP’giller bir kez daha halkımızla alay etmektir.

AKP’giller’in işte bu ihanetini, bu halk düşmanlığını protesto etmek için 17 ve 18 Ocak tarihlerinde alanlardaydık.

 

Gebze

Halkın Kurtuluş Partisi Gebze İlçe Örgütü olarak, Gebze İŞKUR önünde, Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “yüzde 5”lik emekli zammını protesto ettik.

Gebze İŞKUR önünde 17 Ocak 2024’te yaptığımız eylemde, “Bre Vicdansızlar; Açlık Sınırı 14 Bin 25 TL, Bre Utanmazlar; Emekli Maaşı 10 Bin TL. Çocuğa Bayram Harçlığı mı Veriyorsunuz?” yazılı pankartımızı açtık. Ayrıca “Sefalet Ücreti İstemiyoruz!”, “AKP İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm Demektir!” yazılı dövizlerimizi taşıdık.

Eylemde basın açıklamasını Gebze İlçe Başkanımız Murat Kızıltaş Yoldaş gerçekleştirdi. Kızıltaş elinde tuttuğu ekmeği göstererek, AKP iktidarının halkı kuru ekmeğe muhtaç hale getirdiğini haykırdı. “AKP’giller yaptıkları 3 kuruşluk zamda bile halkımızı kandırmaya çalışıyor, emekli aylıklarına toplamda yüzde 42,6 oranında zam yaptıklarını iddia ediyorlar. Emekli aylıkları AKP’giller’in iddia ettiği gibi, yüzde 42,6 artmayacak. Gerçekte kök aylıkları 7 bin 012 TL ve altında olan milyonlarca emekli yani emeklilerin çoğunluğu sadece yüzde 33 zam alacak. Bu oran, AKP’giller’in isteği doğrultusunda yanlı ve çarpıtılmış istatistikler üreten TÜİK’in açıkladığı 6 aylık yüzde 37,57 enflasyon oranının bile altında kalmıştır. Yani emeklilerimiz resmi enflasyona dahi ezdirilmiştir”, dedi.

Açlık sınırının 14 bin 25 TL, yoksulluk sınırının ise 47 bin TL olduğunu belirten Kızıltaş, “AKP’giller emeklileri, işçileri, emekçi halkımızı sefalet ücretine, açlığa, yoksulluğa mahkûm etmiştir. AKP’giller’den İşçi Sınıfımız ve Emekçi Halkımız lehine bir adım beklemek, ölü gözünden yaş ummaktır”, diye konuştu.

Eylemimiz halkımızdan da büyük ilgi gördü. İŞKUR önündeki yoğun araç trafiğinde ilerlemekte olan halkımız korna çalarak, araç içinden alkışlayarak ilgisini ve desteğini gösterdi.

 

İzmir

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü olarak 18 Ocak 2024 tarihinde, AKP’giller’in Emeklilerimizi açlığa ve sefalete mahkûm etmelerini İzmir’de Karşıyaka Çarşı girişinde yaptığımız eylemde protesto ettik.

Eylemimize saat 18:00 de, “Parababaları ve AKP’giller’in Halkımızı Açlığa, Yoksulluğa Mahkûm Eden Acımasız Zamlarına ve Hayat Pahalılığına Hayır!” pankartımızı açarak ve sloganlarımızı atarak başladık.

Eylemimizin açış konuşmasını İzmir İl Yönetiminden Fahri Kaya Yoldaş yaptı. Yoldaş’ımız, “Bugün burada AKP’giller’in halkımıza reva gördüğü sözde ücret artışlarını Halkın Kurtuluş Partisi olarak protesto ediyoruz. Kendileri 90 bin TL’nin üzerinde emekli maaşı alanlar, emekçi halkımıza 10 bin TL emekli maaşını reva görmektedirler” dedi.

Ardından, Partimiz adına basın açıklamamızı HKP İşçi Örgütleri Komitesinden Adnan Gürcan Dalıcı Yoldaş yaptı.

Dalıcı konuşmasında, AKP’giller’in yaptıkları 3 kuruşluk zamda bile halkımızı kandırmaya çalıştıklarını; emekli aylıklarına toplamda yüzde 42,6 oranında zam yaptıklarını iddia ettiklerini, emekli aylıklarının AKP’giller’in iddia ettiği gibi yüzde 42,6 artmayacağını, gerçekte kök aylıkları 7012 TL ve altında olan milyonlarca emeklinin yani emeklilerin çoğunluğunun sadece yüzde 33 zam alacağını; ne vicdani ne de insani değer taşımayan AKP’giller’in bir de utanmadan 2024 yılını “Emekli Yılı” ilan ettiklerini söyledi.

Dalıcı açıklamasını, “İnsanca yaşanacak bir ücret ancak Devrimci Demokratik Halk İktidarında mümkündür.

Tüm İşçi Sınıfımızı, Gençliğimizi, Emeklilerimizi; Bilimli Bilinçli İnançlı Kararlı mücadelesini 1920’lerden bugüne milim sapmadan, en ufak taviz vermeden devam ettiren, kuvvetli esen gericilik rüzgârlarının yerinden milim oynatamadığı Partimiz Halkın Kurtuluş Partisi saflarında mücadele etmeye davet ediyoruz.” diyerek tamamladı.

Protesto eylemimizde sık sık “Zam, Zam, Zam! Ucuzluk Ne Zaman?”, “AKP İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm Demektir!”, “İşsizliğe, Pahalılığa, Zamma, Zulme Son!”, “Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!” sloganlarımızı attık.

Eylemimizi yine sloganlarımız eşliğinde ve Halkımızı, Partimiz saflarında örgütlü mücadeleye çağırarak sonlandırdık.

 

Ankara

Halkın Kurtuluş Partisi Ankara İl Örgütü olarak Kızılay Karanfil Sokak’ta, 19 Ocak 2024’te gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasında emeklilerimizin bir kez daha sefalet zammına mahkum edildiklerini teşhir ettik. “İşsizliğe, Pahalılığa, Zamma Zulme Son!” pankartı, “Emekliler geçinemiyor!” dövizimiz eşliğinde kuru ekmekle emeklilerimizin kuru ekmeğe muhtaç hale getirildiğini dile getirdik. Basın açıklamamızı Genel Sekreter Yardımcımız Av. Sait Kıran Yoldaş’ımız okudu. Eylem boyunca sloganlarımızı haykırdık.

 

İstanbul

Kurtuluş Partililer olarak AKP’giller’in emeklilere sadaka gibi verdiği %5 ek zammı 18 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’da protesto ettik.

İstanbul’da Kadıköy Meydanı’nda yaptığımız basın açıklamasında “Emeklilere Reva Görülen Sefalet Ücretini Kabul Etmiyoruz!” pankartlarımız, çeşitli dövizlerimiz ve bayraklarımız eşliğinde “Emekliler Açlığa Terk Edilemez”, “Emekliye Sefalet Ücreti İstemiyoruz”, “Emeklinin Cebine Uzanan Eller Kırılsın”, “Emekliyiz Haklıyız Yeneceğiz”, “İşsizliğe Pahalılığa Zamma Zulme Son”, “İşsize İş İşçiye Sendikal Güvence”, “Sarayda Saltanat Emekliye Sefalet” gibi sloganlarımızı haykırdık.

Kadıköy Meydanı’nda vatandaşlarında ilgiyle izlediği eylemimizde, kimi vatandaşlarımız aramıza katılarak sloganlarımıza eşlik ettiler.

AKP’giller’in sadaka zammını protesto ettiğimiz eylemde basın açıklaması İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Kap Yoldaş’ımız tarafından yapıldı. Eylemimiz AKP’giller iktidarına karşı öfkemizi ve mücadelemizi vurgulayan coşkulu sloganlarımızla sona erdi.

 

Eylemlerde okunan basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.

***

Saraya Saltanat, Meclise Sefahat; İşçiye, Köylüye, Emekliye Sefalet

Değerli Halkımız;

Bildiğimiz gibi AKP’giller yine emeklilere sadaka gibi %5 iyileştirme yapmış.

Bre Vicdansızlar; Açlık Sınırı 14 bin 25 TL

Bre Utanmazlar; Emekli Maaşı 10 bin TL. Öyle mi?

Çocuğa Bayram Harçlığı mı Veriyorsunuz?

Yav bunların ar damarı çatlamış, yok olmuş. Bunlar geriye doğru evrimleşmişler.

Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ek yüzde 5 oranında artış yapıldığını duyurdu.

22 yıldır halkımızı soyup soğana çeviren, kuru ekmeğe muhtaç hale getiren ve ABD Emperyalistleri tarafından ülkemizin başına çöktürülen AKP’giller, günlerdir, emeklilere ek zam yapacağız, rüzgarı estirdikten sonra sadece yüzde 5’lik bir zammı emeklilere reva gördüler. Böylelikle AKP’giller ortalama emekli maaşını 10.000 TL yapmış oldu.

AKP’giller yaptıkları 3 kuruşluk zamda bile halkımızı kandırmaya çalışıyor, emekli aylıklarına toplamda yüzde 42,6 oranında zam yaptıklarını iddia ediyorlar. Emekli aylıkları AKP’giller’in iddia ettiği gibi, yüzde 42,6 artmayacak! Gerçekte kök aylıkları 7012 TL ve altında olan milyonlarca emekli yani emeklilerin çoğunluğu sadece yüzde 33 zam alacak! Bu oran, AKP’giller’in isteği doğrultusunda yanlı ve çarpıtılmış istatistikler üreten TÜİK’in açıkladığı 6 aylık yüzde 37,57 enflasyon oranının bile altında kalmıştır. Yani emeklilerimiz resmi enflasyona dahi ezdirilmiştir. Bir kez daha açlığa ve yoksulluğa mahkûm edilmiştir.

Bir de utanmadan 2024 yılını emekli yılı ilan ediyorlar. Bunlarda ne vicdan ne de insani değer kalmamış. Kendileri ballı maaş alırken, kıyak emekli olurken, üç beş kamu kuruluşundan kaymaklı huzur hakkı alırken Emeklileri ekonomiye bir yük olarak görüyorlar.

Bildiğimiz gibi 2024 yılı için ortalama işçi ücretine dönüşen Asgari Ücreti 17.002 TL’ye getirmişlerdi. Yoksulluk Sınırının 47 bin TL ve Açlık Sınırının 14 bin 25 TL olduğu bir ortamda AKP’giller emeklileri, işçileri emekçi halkımızı sefalet ücretine, açlığa, yoksulluğa mahkûm etmiştir. Hep söylediğimiz gibi, halkımıza ve vatanımıza düşman olan AKP’giller’den İşçi Sınıfımız ve Emekçi Halkımız lehine bir adım beklemek, ölü gözünden yaş ummaktır.

2001 yılında Asgari Ücret 105 lira iken en düşük emekli maaşı 159 lira idi. Yıllar geçtikçe aradaki fark, emekli işçiler aleyhine kapandı ve 2016 yılında ilk kez Asgari Ücret en düşük emekli maaşını geçti. O günden bugüne kadar geçen zaman içerisinde aradaki fark katlanarak arttı.

Halk düşmanı AKP’giller İktidarı tarafından 2008 yılında 5510 sayılı yasa yürürlüğe konularak prim gün sayısı yükseltildi ve 2036 yılından itibaren emeklilik yaşı kademeli olarak artırılarak kadın-erkek 65 yaşta eşitlendi. Yine bu yasa ile aylık bağlanma oranları düşürüldü. 2000 öncesi %70 olan aylık bağlanma oranı şimdilerde %29’a kadar düşürülerek emekli aylıkları kuşa çevrilmiş oldu.

Binbir zorluklarla mücadele eden; yasal olarak pirim, gün ve yaş şartını tamamlayarak emekli olanlar torun sevecek yaşta iş kuyruğunda bekliyor. Çünkü fahiş ev kiraları neredeyse iki emekli maaşı yapıyor. Yüksek gıda fiyatları, geçim derdi öldürmeden süründürüyor.

Parababaları düzeninin bekçisi, Tefeci Bezirgân Sermayenin temsilcisi AKP’giller, Emeklilere de, İşçi Sınıfımıza da, Kamu Emekçilerine de, Köylümüze de, Esnafa da kısaca alınteriyle çalışan ve üreten tüm emekçi halkımıza düşmandır. Türkiye Cumhuriyeti için ABD Emperyalist Haydudu tarafından yaratılmış olan “100 yılın felaketi” AKP’giller’den kurtulmadığımız sürece ülkemizde işsizlik de, hayat pahalılığı da, zamlar da zulümler de devam edecektir.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, bu mücadeleyi yalnızca biz veriyoruz. Başta İşçi Sınıfı olmak üzere tüm çalışan kesimlerin ve emeklilerin insanca yaşayabilecekleri bir ücret ve çalışma koşulları için mücadele ediyoruz.

İnsanca yaşayabileceğimiz bir düzen için Devrimci Demokratik Halk İktidarını kuracağız. Herkesin eşit, mutlu, sağlıklı yaşayabileceği, Hür, Güçlü, Mutlu, Tam Bağımsız bir Türkiye’yi kuruncaya kadar mücadelemiz sürecek.

İnsanca yaşanacak bir ücret ancak Devrimci Demokratik Halk İktidarında mümkündür.

Tüm Halkımızı Partimiz saflarında mücadele etmeye davet ediyoruz.

17 Ocak 2024

Halkın Kurtuluş Partisi

Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz