301 Somalı Maden İşçisi Bir Kez De “Adalet” Tarafından Katledildi!

19.04.2019
745
A+
A-

13 Mayıs 2014 tarihinde parababalarının aşırı kar hırsı yüzünden, yeterli güvenlik önlemi almadan işlettikleri Soma Maden İşletmeleri A.Ş.’de 301 madenci yaşamını yitirmişti. Uzun ve ağır süren yargılamalar sonucu sanıklara adeta ödül gibi cezalar verilmiş ve bu cezalara itiraz edilmişti. Ancak, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesinin 18 Nisan’da verdiği kararla yerel mahkemenin kararı onanmış ve baş sorumlu patron Can Gürkan tahliye edilmiştir. Baba Gürkan ise herşeyin sorumlusu benim dediği halde daha önce mahkeme tarafından beraat ettirilmişti.

Bu kararla 301 Maden Şehidinin ocağına bir kez daha ateş düşmüştür. Hem de “Adalet” eliyle.

Ne var ki parababalarının sömürü ve soygun düzeninde “Adalet” böyle işliyor. Bu davayı başından beri takip eden partimiz gerek dava süreçlerinde gerekse de katliamı protesto eylemlerinde madenci ailelerini bir an olsun yalnız bırakmamıştır. Öyle ki katliamı lanetlemek içi açmış olduğumuz “Somanın Katili Tayyipgillerin Bekçiliğini Yaptığı Parabalarının Sömürü ve Soygun Düzenidir” yazılı pankarttan dolayı yoldaşlarımız hakkında onlarca dava açılmıştı. Bu davaların hepsinden de beraat ettik. Partimizin Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak bütün duruşmalarda hazır bulunmuştur. Yerel mahkeme ödül gibi cezaları verdiğinde bile o zaman bu duruma tepki koymuştuk ve bunun arkasından tahliyeler geleceğini söylemiştik. Bu kararın itirazına Yargıtay bakacak ancak ordan da farklı bir karar çıkacağını beklemiyoruz.

Hep söylüyoruz ve bu olayda da bir kez daha görüldü ki, parababalarının sömürü ve soygun düzeninde adalet hep parababalarından yanadır. Soma, Ermenek, Torunlar inşaat ve daha yüzlerce iş cinayetinin arkasında insan yaşamına değer vermeyen, aşırı kar hırsı yüzünden hiçbir kural tanımayan parababalarının sömürü ve soygun düzeni ve onların bekçiliğini yapan siyasi iktidarlar vardır. Bu bugün için AKP’dir, yarın başka partidir. Parababaları için bunun bir önemi yoktur. Onlar için önemli olan kendi soygun ve vurgun çarklarının dönmesidir.

Ne diyordu 1 Mayıs Marşımız; “Ancak Bu Böyle Gitmez, Sömürü Devam Etmez, Yepyeni Bir Hayat Gelir, Bizde ve Her Yerde”. İşte; başta İşçi Sınıfımız, emekçi halkımız, aydın gençliğimiz ve yoksul köylümüz partimiz etrafında örgütlenecek o yepyeni hayat gelecek ve parababalarının sömürü ve soygun düzeni ortadan kalkacak. Yerine insanın insanı sömürmediği kardeşlik ve eşitlik düzeni gelecektir. HKP bunun için vardır. O zaman ne böyle cinayetler olacaktır ne de zulüm. İşte o zaman gerçek adalet yerini bulacaktır. 19.04.2019

Soma Katliamını Unutmayacağız!
Kahrolsun Parababalarının Sömürü ve soygun düzeni!

 HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz