“1 Mayıs’ın Anavatanı Taksim yasaklanamaz” diyen HKP’lilerin duruşması yapıldı

28.02.2019
621
A+
A-

İşçi Sınıfının vatanı Taksim’de, 1 Mayıs’ı kutlamak ve şehit olan yoldaşlarımızı anmak için 2018 1 Mayıs’ında demokratik hakkımızı kullanarak Taksim’e yürümek istediğimiz için Beşiktaş’ta, uyarı yapmaksızın, orantısız güç kullanarak kolluk kuvvetleri 47 Yoldaşımızı gözaltına almıştı.

Keyfi olarak gözaltına alınan 47 Yoldaşımız, 1 hafta boyunca haksız ve hukuksuz biçimde gözaltında tutulmuşlardı.  Yoldaşlarımız 1 hafta sonunda serbest bırakılmış ancak haklarında adli kontrol kararı verilmişti. Ve sonrasında yoldaşlarımız hakkında dava açılmıştı.

Açılan davanın ilk duruşması 27 Şubat 2018 Çarşamba günü Çağlayan Adliyesi’nde yapıldı. Duruşmaya katılan yoldaşlarımız,  Taksim’in 1 Mayıs alanı olduğunu, Taksim’e yürümenin ve 1 Mayıs’ı orada kutlamanın yasal hakları olduğunu, bunun hiçbir şekilde yasaklanmayacağını, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak için mücadelelerine devam edeceklerini belirttiler. Partimizin, milletvekili seçimlerine ve yerel seçimlere katılmış, Türkiye çapında 85.000 oy almış bir parti olduğunu söylediler.

Yoldaşlarımız aynı zamanda partimizin AB-D Emperyalistlerine karşı mücadele verdiğini ve Antiemperyalist Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın Önderi Mustafa Kemal’e ve Kuvayimilliye geleneklerine sahip çıkan bir parti olduğumuzu anlattılar.

Avukatlarımız, Anayasanın 34. maddesi, Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nin 20. maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11. maddesine göre demokratik toplantı ve gösteri hakkının tüm vatandaşlara tanınan bir hak olduğunu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Türkiye ile ilgili birçok kararında bu hakkın engellenmesinin bir suç olduğuna karar verildiğini; 1 Mayıs 2014 ve 1 Mayıs 2015 kutlamaları ile ilgili açılan davalarda İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi ve İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesinin belirtilen nedenlerle BERAAT kararları verdiklerini, Anayasa Mahkemesinin 2013/2394 başvuru numaralı dosyasında demokratik bir toplumda siyasi fikirlerin, toplantı özgürlüğü ve diğer araçlarla kendini ifade edebilmesi kamu otoritesi tarafından sunulmalıdır şeklindeki kararı ve 2008 1 Mayıs’ıyla ilgili olarak AİHM’nin Taksimde 1 Mayıs kutlamalarına katılmanın suç olmadığı, aksine bu kutlamalara engel olmanın suç olduğu şeklindeki kararları karşısında bu davanın hiç açılmaması gerektiğini; Halkın Kurtuluş Partisi ve üyelerinin 1 Mayıs 2018 tarihinde Beşiktaş Barbaros Bulvarı ve Beşiktaş Meydanı’nda yasa dışı bir faaliyetleri olmadığını aksine Anayasa ve Uluslararası Sözleşmelere uygun şekilde toplanma ve düşünce açıklama hakkını kullanmak istediklerini bu nedenlerle tüm sanıkların beraatine karar verilmesini talep ettiler.

Dava 27 Haziran 2019 tarihine ertelendi.

Taksim, İşçi Sınıfı’nın vatanıdır. Vatan terk edilemez, Parababalarına ve onların bekçiliğini yapan iktidarlara bırakılamaz. 2007’de, 2008’de mücadele ederek İşçi Sınıfımıza kazandırdığımız Taksim Meydanını, 1 Mayıs Alanı’nı yeniden özgürleştirip milyonların buluştuğu görkemli 1 Mayıs’lara sahne olmasını sağlayıncaya dek mücadelemiz sürecek. 1977’de Kontrgerilla’nın katlettiği 1 Mayıs şehitlerinin kanları yerde kalmayacak!

Halkın Kurtuluş Partisi
İstanbul İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz