Soma Katliamının hesabı mutlaka sorulacaktır

16.05.2014
517
A+
A-

Soma’da dün öğleden sonra meydana gelen patlama sonucu kaybettiğimiz işçi kardeşlerimizin sayısı her geçen saat artıyor. Şu an itibarıyla resmi açıklamalara göre 205 işçi hayatını kaybetti. 80 işçi ise aralarında durumu ağır olanlar da bulunmak üzere yaralı halde hastanelere kaldırıldı.

Tayyipgiller’in Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın verdiği bilgiye göre patlama sırasında madende bulunan 787 işçiden 250’si tahliye edilmiş durumda. Verilen bu bilgilerden anlaşılacağı üzere şu anda hâlâ ulaşılamayan yüzlerce işçi var yeraltında. Tüm insanlarımız acı bir biçimde can kayıplarının daha da artmaması umudunda.

Son yıllarda sayısı inanılmaz boyutlara ulaşan iş cinayetlerinin sorumlusu Tayyipgiller’in yetkilileri, çıkan yangının nedeninin trafodaki patlamadan kaynaklandığını dile getiriyor. Oysa bu işin uzmanları olayın böyle olmadığını belirtiyor. Soma Elektrik Mühendisleri Odası başkanı Hüseyin Yeşil ve Soma Maden Mühendisleri Odası eski başkanı Mehmet Torun bu iş cinayetinin faillerinin Parababaları ve onun bekçiliğini yapan AKP iktidarı olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Hüseyin Yeşil, Soma’daki yangının trafodan kaynaklanmadığını, yangının ilk çıktığı yerde tesisat olmadığını söylüyor. Yangın sonrasında trafonun yanabileceğine dikkat çeken Yeşil, bu yangının elektrikten değil ihmalden kaynaklandığını belirtiyor.

Soma Maden Mühendisleri Odası eski başkanı Mehmet Torun ise, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın “yangın trafodan çıktı” sözlerini yalanlayarak, yangının asıl nedeninin, maden ocağındaki eski kömür damarının yanması olduğunu dile getiriyor.

Bilim insanlarının yaptığı bu açıklamalar yaşanan olayın düpedüz bir cinayet, katliam olduğunu ortaya koyuyor. Bu katliamın birincil sorumlusu ise Pamukova’da, Reyhanlı’da, Uludere’de olduğu gibi Tayyipgiller iktidarıdır. Diğer tüm katliamlarında olduğu gibi Tayyipgiller’in bu katliamının da mutlaka hesabı sorulacaktır.

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz