Soma Davası yine ertelendi

16.06.2015
484
A+
A-

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci duruşması görülen Soma Katliamı Davasında adalet yine ertelendi. Birinci oturumu 15 Haziran 2015’de görülen dava, ailelerin sanıklara tepkileriyle başladı. Tutuklu sanıkların salona alındıkları sırada aileler; “katiller, siz daha ölmediniz mi, beş yüz çocuğu öksüz bıraktığınız, çocuklarımız baba diye toprağa sarılmaktalar” diye feryat ettiler. Katil işveren ve adamlarını protesto ettiler. Ardından duruşma başladı.

Ancak bazı avukatların birden fazla sanığın vekilliğini üstlendikleri, sanıklar arasında çıkar çatışmaları olmasından dolayı sanıkların yeni avukat tayin edebilmeleri için makul süre verilmesi gerekçe gösterilerek duruşma 16 Haziran’a ertelendi.

İkinci gün ise; duruşma salonunun dışında kurulan polis barikatları, birinci gün oldukları yerin daha ilerisine, yani dışarıda bekleyen madenci yakınları ve demokratik kitle örgütlerine çok dar bir alan bırakılacak şekilde kurulmuştu.

15 ve 16 Haziran günlerinde madenci yakınları ve davayı takip etmeye gelenler Akhisar Tren Garı önünden duruşma salonunun bulunduğu bölgeye kadar yürüyüş yaparak geldiler. Her iki gün de Parti olarak Soma Davası’na destek vermeye gittik. Önceki davalarda olduğu gibi yürüyüş sırasında; “Somanın Katili; Tayyipgiller’in Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” pankartımızı ve bayraklarımızı taşıdık. İçeride duruşma devam ederken dışardaki bekleyiş sırasında da anılan pankartımızı ve bayraklarımızı ağaçlara astık.

Bu duruşmaların ikinci oturumunda da müdafii krizi çözülemedi ve sanık avukatlarından beşi müdafiliklerden istifa ettiklerine dair mahkemeye dilekçe göndermişlerdi. Avukatların bu istifalarından sonra avukatsız kalan sanıkların, yeni avukat tutmak için süre istemeleri üzerine mahkeme, tüm tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar vererek, üçüncü duruşmayı 18 Ağustos 2015 Salı gününe erteledi.

Duruşma çıkışında, önceki duruşmalarda ifade veren sanıkların neredeyse tamamının kendi suçlarını yıkmaya çalıştıkları, katliamda vefat eden Mühendis Mehmet Efe’nin babası ve diğer madenci aileleri ile Genel Sekreter Yardımcımız Av. Tacettin Çolak yargılamanın gidişatı ile ilgili sohbet ettiler. Avukatsız kalan sanıkların kendilerine müdafii tayin etmek için süre istemelerinin doğal olduğunu, mahkemenin bu durumu aslında ilk duruşmalarda çözüme kavuşturması gerektiği halde hatasından bugün dönmekle doğru yaptığını, ancak bu tür gidip gelmelerin de insanları canından bezdirdiğini belirten Çolak; asıl suçlular yargılanmıyorlar, onlar bir eli yağda bir eli balda vurgunlarına devam ediyorlar dedi.

İşçilerin aileleri de bu duruşmanın dört beş yıl sürebileceğini, bunu bildiklerini ancak adaletli bir karar verilmesini beklediklerini belirttiler. Görüşmede aileler; Soma’daki ocakların, Ciner Grubu’nun elinden çıkarttığı halde AKP tarafından bu şirkete ucuz bir şekilde peşkeş çekildiğini, bunun karşılığında ise hiçbir işgüvenliği önlemi almadan, ve üretim zorlaması yapılarak tonlarca çıkartılan kömürlerin Halktan oy avcılığı yapmak için kullanıldığını söylediler. Göz göre göre gelen bu katliamı önlemeyen Patron Alp Gürkan’ın bir de tahliye talebinde bulunmasının ise utanmazlık olduğunu ileri sürdüler.

HKP’liler olarak işçi sınıfımıza yapılan tüm saldırıların karşısında olduğumuzu, olacağımızı ve Soma Davalarının da takipçisi olacağımızı kendilerine bir kez daha belirttik. 16.05.2015

İzmir’den Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz