Santa Farma İşçileri işi ekmeği için direniyor

07.09.2015
518
A+
A-

 

Topkapı Ambarlarında ilaç firmalarının dağıtımını yapan ve Nakliyat İş’in de yıllardır örgütlü bulunduğu Prestij Tanıtım Organizasyon Depolama Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti. yapılan ihaleyi kaybetti. Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. ihaleyi sendikasız, toplu iş sözleşmesiz işçi çalıştıran Tez Trans adında bir firmaya verdi. Yeni ihaleyi alan firma sendika üyesi 16 işçiyi işten attı.

Santa Farma’nın bu tutumuna karşı Nakliyat İş harekete geçti.

İşverenin ve ihaleyi alan firmanın bu haksız ve hukuksuz tutumunu protesto etmek için 7 Eylül 2015 Pazartesi günü Santa Farma İlaç Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Okmeydanı’nda bulunan firmanın önünde basın açıklamasını sendika Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal yaptı.

Basın açıklamasında yaşan süreci anlatan Kopal, İşçilerin Santa Farma’nın işini yaptığını bu nedenle de üst işveren olarak yaşanan bu durumda Santa Farma’nın sorumlu olduğunu vurguladı. Atılan işçiler yeniden sendikalı olarak işe alınana kadar direnişin süreceğini belirtti.

Yapılan basın açıklamasının ardından işyeri önünde direnişin çadır kurularak başlatılması için davranışa geçildi. İşyeri önünde direnişin kalıcı olarak başlayacağının ve devam edeceğinin etkisi ile Santa Farma’nın üye olduğu KİPLAS (Türkiye Kimya Petrol, Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası) Başkanı ile yöneticileri ve avukatları görüşme talebinde bulundu. Santa Farma yönetiminin görüşme talebi üzerine Sendika Genel Başkanı ve Örgütlenme Daire Başkanı ile İstanbul Şube Başkanı bir görüşme yaptılar.

Yapılan görüşme sonucunda Santa Farma-KİPLAS yöneticileri sorunun çözülmesi ile ilgili Nakliyat İş’e güvence verdi. Çarşamba günü, gelecek cevaba göre, yeniden eyleme başlamak üzere işçiler iş yeri önünde ayrıldı.

Eyleme işten atılan işçilerle birlikte Topkapı ambarlarda işyeri temsilciler kitlesel ve coşkulu katılım sağladı. “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Sendika Hakkımız Engellenemez”, “Davamız Ekmek Davasıdır” sloganları atıldı.

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz